| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Stawki i rozliczenia > Czy kierowcy za nocleg w kabinie samochodu należy się ryczałt

Czy kierowcy za nocleg w kabinie samochodu należy się ryczałt

12 czerwca 2014 roku Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych wydał uchwałę dotyczącą wątpliwości związanych z noclegami kierowców w kabinach pojazdów. Zdaniem sądu za nocleg kierowcy w kabinie samochodu należy się wypłata ryczałtu.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!

SN: Nocleg kierowcy w kabinie nie jest zapewnieniem bezpłatnego noclegu

Zdaniem Sądu Najwyższego (sygn. akt II PZP 1/14) „Zapewnienie pracownikowi - kierowcy samochodu ciężarowego odpowiedniego miejsca do spania w kabinie tego pojazdu podczas wykonywania przewozów w transporcie międzynarodowym nie stanowi zapewnienia przez pracodawcę bezpłatnego noclegu w rozumieniu § 9 ust. 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.)”.

Tym samym Sąd Najwyższy zakończył toczące się dyskusje oraz rozstrzygnął o istniejących do czasu wydania uchwały rozbieżnościach dotyczących obowiązku wypłaty ryczałtu kierowcom w przypadku zapewnienia im noclegu tylko w kabinie pojazdu.

Jaka stawka ryczałtu dla usług transportowych?

Polecamy: Raport 2014 – Podóże służbowe

Jak już wcześniej było wspomniane w artykule pt. „Sąd Najwyższy rozstrzygnie wątpliwości dotyczące noclegu kierowców w kabinie pojazdu”, zgodnie z przepisami prawa pracodawca ma obowiązek ponoszenia kosztów podróży służbowej, m.in. noclegu pracownika. W przypadku niezapewnienia bezpłatnego noclegu, pracownikowi przysługuje zwrot jego kosztów (który może nastąpić na podstawie rachunku) albo w przypadku gdy pracownik nie poniósł kosztów – wypłata ryczałtu.

Na mocy uchwały z dnia 12 czerwca 2014 roku aktualizuje się możliwość domagania się przez kierowców wypłaty ryczałtu za noclegi w kabinach pojazdów z tytułu niezapewnienia przez pracodawcę bezpłatnego noclegu.
W konsekwencji uznania ww. roszczeń kierowców, jako wynikających ze stosunku pracy łączącego kierowcę z jego pracodawcą, termin przedawnienia roszczeń liczyć należy na zasadach ogólnych jak dla roszczeń z tytułu świadczonej pracy, wynosi on 3 lata.

Jak zaksięgować koszty noclegów

Podyskutuj o tym na naszym FORUM


Jakub Gilgenast, Senior Associate, Deloitte Legal

Obszary prawa:

Prawo korporacyjne

Prawnicy:

Mariusz Śron

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK