Czy kierowcy za nocleg w kabinie samochodu należy się ryczałt
REKLAMA
REKLAMA
Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!
REKLAMA
SN: Nocleg kierowcy w kabinie nie jest zapewnieniem bezpłatnego noclegu
Zdaniem Sądu Najwyższego (sygn. akt II PZP 1/14) „Zapewnienie pracownikowi - kierowcy samochodu ciężarowego odpowiedniego miejsca do spania w kabinie tego pojazdu podczas wykonywania przewozów w transporcie międzynarodowym nie stanowi zapewnienia przez pracodawcę bezpłatnego noclegu w rozumieniu § 9 ust. 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.)”.
Tym samym Sąd Najwyższy zakończył toczące się dyskusje oraz rozstrzygnął o istniejących do czasu wydania uchwały rozbieżnościach dotyczących obowiązku wypłaty ryczałtu kierowcom w przypadku zapewnienia im noclegu tylko w kabinie pojazdu.
Jaka stawka ryczałtu dla usług transportowych?
Polecamy: Raport 2014 – Podóże służbowe
REKLAMA
Jak już wcześniej było wspomniane w artykule pt. „Sąd Najwyższy rozstrzygnie wątpliwości dotyczące noclegu kierowców w kabinie pojazdu”, zgodnie z przepisami prawa pracodawca ma obowiązek ponoszenia kosztów podróży służbowej, m.in. noclegu pracownika. W przypadku niezapewnienia bezpłatnego noclegu, pracownikowi przysługuje zwrot jego kosztów (który może nastąpić na podstawie rachunku) albo w przypadku gdy pracownik nie poniósł kosztów – wypłata ryczałtu.
Na mocy uchwały z dnia 12 czerwca 2014 roku aktualizuje się możliwość domagania się przez kierowców wypłaty ryczałtu za noclegi w kabinach pojazdów z tytułu niezapewnienia przez pracodawcę bezpłatnego noclegu.
W konsekwencji uznania ww. roszczeń kierowców, jako wynikających ze stosunku pracy łączącego kierowcę z jego pracodawcą, termin przedawnienia roszczeń liczyć należy na zasadach ogólnych jak dla roszczeń z tytułu świadczonej pracy, wynosi on 3 lata.
Jak zaksięgować koszty noclegów
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Jakub Gilgenast, Senior Associate, Deloitte Legal
Obszary prawa:
Prawnicy:
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat