Jaka stawka ryczałtu dla usług transportowych?
REKLAMA
REKLAMA
Co do zasady, wysokość zryczałtowanego podatku dochodowego zależy od ładowności pojazdu. Opodatkowanie ryczałtem regulują przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
REKLAMA
Jak wynika z art. 12 ust. 1 powyższej ustawy, obowiązują 2 stawki dla przedsiębiorców, którzy dokonują przewozów taborem samochodowym:
- 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz załącznika nr 2 do ustawy,
- 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.
W związku z powyższym możliwość płacenia podatku oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej, zależy tylko od faktycznego rodzaju świadczonych usług.
Polecamy:Ryczałtowcy też mogą zadysponować 1% podatku
Ponadto zastosowany w art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ww. ustawy zwrot „tabor samochodowy” należy odnieść do zapisów zawartych w dziale 60 PKWiU (załącznik nr 2 do powyższej ustawy).
Tam z kolei, tj. w grupie 60.24 PKWIU, ustawodawca wymienił rożnego rodzaju pojazdy. W związku z tym należy uznać, że słowo „tabor samochodowy” odnosi się do określonej grupy różnych pojazdów samochodowych (bez względu na ich ładowność), tj. ciężarowych, ciągników siodłowych, itd.
Kiedy można opodatkować ryczałtem usługi transportowe?
Pojęcie „tabor samochodowy” w przepisach zastosowano, m. in. z uwagi na różną ładowność składników taboru (pojazdów). Dlatego też w przypadku posiadania przez podatnika pojazdów o różnej ładowności, nie ma obowiązku sumowania ładowności poszczególnych pojazdów.
W związku z powyższym wykonywanie przez przedsiębiorcę powyższych usług pojazdami o różnej ładowności będzie obowiązywała 8,5% stawka ryczałtu ewidencjonowanego.
Podobne stanowisko w kwestii opodatkowania ryczałtem usług transportowych świadczonych pojazdami o różnej ładowności, zajął dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 5 listopada 2010 r. (nr IBPBI/1/415-773/10/WRz).
Polecamy:W 2011 r. zmienią się zasady stosowania ryczałtu 18% od drobnych zleceń
W przypadku wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania przedsiębiorca powinien również pamiętać o innych obowiązkach wynikających z takiego wyboru, a mianowicie: należy przechowywać dowody zakupu, prowadzić wykaz środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, prowadzić ewidencję wyposażenia oraz ewidencję przychodów.
Ponadto opodatkowanie ryczałtem nie przysługuje jeżeli przedsiębiorca wykonuje działalność na rzecz byłego pracodawcy.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat