REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaka stawka ryczałtu dla usług transportowych?

Waldemar Żuchowski
Doradca podatkowy
Jaka stawka ryczałtu dla usług transportowych?
Jaka stawka ryczałtu dla usług transportowych?

REKLAMA

REKLAMA

Zamierzam rozpocząć prowadzenie transportowej działalności gospodarczej. Zastanawiam się nad wyborem opodatkowania przychodów, zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Posiadam tabor samochodowy - 3 pojazdy transportowe o różnej ładowności. Na podstawie umowy będę świadczył usługi transportowe w firmie logistycznej. Świadcząc usługi nie będę ponosił kosztów związanych z eksploatacją pojazdów. Wkrótce będę dysponował kolejnymi pojazdami i najprawdopodobniej zwiążę się umową również z innym kontrahentem na podobnych zasadach jak z poprzednim. Jaką stawką ryczałtu powinienem opodatkować świadczenie usług transportowych pojazdami o różnej ładowności?

Co do zasady, wysokość zryczałtowanego podatku dochodowego zależy od ładowności pojazdu. Opodatkowanie ryczałtem regulują przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

REKLAMA

Autopromocja

Jak wynika z art. 12 ust. 1 powyższej ustawy, obowiązują 2 stawki dla przedsiębiorców, którzy dokonują przewozów taborem samochodowym:
- 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz załącznika nr 2 do ustawy,
- 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

W związku z powyższym możliwość płacenia podatku oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej, zależy tylko od faktycznego rodzaju świadczonych usług.

Polecamy:Ryczałtowcy też mogą zadysponować 1% podatku

Ponadto zastosowany w art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ww. ustawy zwrot „tabor samochodowy” należy odnieść do zapisów zawartych w dziale 60 PKWiU (załącznik nr 2 do powyższej ustawy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tam z kolei, tj. w grupie 60.24 PKWIU, ustawodawca wymienił rożnego rodzaju pojazdy. W związku z tym należy uznać, że słowo „tabor samochodowy” odnosi się do określonej grupy różnych pojazdów samochodowych (bez względu na ich ładowność), tj. ciężarowych, ciągników siodłowych, itd.

Kiedy można opodatkować ryczałtem usługi transportowe?

Pojęcie „tabor samochodowy” w przepisach zastosowano, m. in. z uwagi na różną ładowność składników taboru (pojazdów). Dlatego też w przypadku posiadania przez podatnika pojazdów o różnej ładowności, nie ma obowiązku sumowania ładowności poszczególnych pojazdów.

W związku z powyższym wykonywanie przez przedsiębiorcę powyższych usług pojazdami o różnej ładowności będzie obowiązywała 8,5% stawka ryczałtu ewidencjonowanego.

Podobne stanowisko w kwestii opodatkowania ryczałtem usług transportowych świadczonych pojazdami o różnej ładowności, zajął dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 5 listopada 2010 r. (nr IBPBI/1/415-773/10/WRz).

Polecamy:W 2011 r. zmienią się zasady stosowania ryczałtu 18% od drobnych zleceń

W przypadku wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania przedsiębiorca powinien również pamiętać o innych obowiązkach wynikających z takiego wyboru, a mianowicie: należy przechowywać dowody zakupu, prowadzić wykaz środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, prowadzić ewidencję wyposażenia oraz ewidencję przychodów.

Ponadto opodatkowanie ryczałtem nie przysługuje jeżeli przedsiębiorca wykonuje działalność na rzecz byłego pracodawcy.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Działalność gospodarcza osoby z niepełnosprawnością. Refundacja PFRON, zwolnienie ze składki zdrowotnej

Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, które prowadzą własną działalność gospodarczą, mają możliwość skorzystania z różnych ulg i form pomocy. Ich zakres i wysokość zależy od stopnia posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności oraz ewentualnego prawa do renty. Poniżej przedstawione zostały informacje na temat najpowszechniejszych form wsparcia – w zakresie składki zdrowotnej oraz refundacji składek społecznych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej PFRON). Kwestia zwolnienia z obowiązku opłacania składki zdrowotnej opisana została z uwzględnieniem prawa przedsiębiorcy do renty.

Zmiana formy opodatkowania w 2025 r. Do kiedy i jak może to zrobić przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą?

Początek każdego roku kalendarzowego to dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą okazja do analizy wyniku finansowego firmy. Czasami okazuje się, że stosowany dotąd sposób rozliczeń przestał być opłacalny lub nie sprawdził się. Zbyt niskie przychody, przekroczenie obowiązujących limitów czy też zmiana skali działalności skłaniają do poszukiwania nowych rozwiązań. Wyjaśniamy, jak zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej.

Uwaga! Twój e-mail do urzędu może być nieważny. Ministerstwo Finansów wyjaśnia pułapkę e-Doręczeń

Czy twoje pismo do urzędu faktycznie dotarło na czas? Ministerstwo Finansów ostrzega: liczy się data nadania, a nie potwierdzenie odbioru! Sprawdź, jak uniknąć kosztownych konsekwencji przy wysyłce dokumentów drogą elektroniczną.

Cyfrowy obieg dokumentów do podpisu w małych i dużych firmach

Nowoczesny obieg dokumentów do podpisu to przyszłość Twojej firmy. Eliminuje opóźnienia, ogranicza ryzyko błędów i gwarantuje bezpieczeństwo danych. Wprowadź cyfrowe rozwiązania i przekonaj się, jak wiele możesz zyskać.

REKLAMA

Funkcjonariusz z III grupą inwalidzką (niezdolny do służby ale zdolny do pracy). Czy ma prawo do podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

REKLAMA