REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga B+R: wydatki na wynagrodzenia blogerów i testerów

TAX-ES Kancelaria doradztwa podatkowego
Świadczymy specjalistyczne usługi doradztwa podatkowego dla klientów biznesowych oraz dla jednostek sektora finansów publicznych.
Roksana Basty
Starszy konsultant podatkowy w Kancelarii Doradztwa Podatkowego dr Eweliny Skwierczyńskiej TAX-ES we Wrocławiu https://tax-es.pl
Ulga B+R: wydatki na wynagrodzenia blogerów i testerów
Ulga B+R: wydatki na wynagrodzenia blogerów i testerów

REKLAMA

Fundamentem ulg innowacyjnych jest działalność B+R. Stąd podmioty gospodarcze, zamierzając skorzystać z preferencji podatkowych, poddają weryfikacji czy prowadzone przez nie działania posiadają znamiona działalności B+R na gruncie ustaw podatkowych. Bowiem dopiero po pozytywnej wstępnej kwalifikacji działalności przedsiębiorstwa należy zbadać, czy podmiot gospodarczy ponosi wydatki na działalność badawczo-rozwojową tzw. koszty kwalifikowane.

Podkreślenia wymaga fakt, że ustawodawca zawęził katalog kosztów działalności B+R. Jednakże pomimo tego istnieją wątpliwości, które koszty ponoszone przez przedsiębiorstwo w ramach działalności B+R podlegają rozliczeniu w ramach preferencji podatkowej. W związku z tym podatnicy celem uniknięcia ryzyka podatkowego w tym zakresie przygotowują zapytania do organów podatkowych. Przy czym bezsprzecznie wraz z postępem technologicznym pojawiają się nowego rodzaju wydatki ponoszone przez podmioty gospodarcze i nowe wątpliwości co do przyporządkowania tychże kosztów do kosztów B+R.

Autopromocja

Definicja kosztów kwalifikowanych

Jak stanowi dyspozycja art. 18d ust. 2 i ust. 3 ustawy o CIT (analogiczne brzmienie przepisu w art. 26e ust. 2 i ust. 3 ustawy o PIT)  za koszty kwalifikowane uznaje się:

 1. wynagrodzenia „pracownicze” oraz składki „zusowskie” (tj. wynagrodzenia ze stosunku pracy, z umów zlecenia i o dzieło). Uwypuklić należy, że wydatki na wynagrodzenia określone w umowach o współpracy (B2B) nie należą do tej kategorii kosztowej.
 2. nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością B+R.
 3. nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.
 4. ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot zaklasyfikowany do instytucji tworzących system szkolnictwa wyższego i nauki oraz działających na rzecz tego systemu.
 5. nabycie usług wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
 6. koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.
 7. odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. W tym miejscu należy podkreślić, że do tej kategorii kosztów podatkowych uprawniających do zastosowania ulgi nie zaliczymy odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością - wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Wydatki na wynagrodzenia blogerów i testerów

Ustawodawca wprost daje możliwość zaliczenia do kategorii kosztów kwalifikowanych ponoszonych przez przedsiębiorstwo wydatków na wynagrodzenia „pracownicze” (tj. wynagrodzenia ze stosunku pracy, z umów zlecenia czy o dzieło). Jednakże kwestia ta nie jest na tyle precyzyjna, aby odbyła się bez wątpliwości interpretacyjnych na poziomie chociażby składników takiego wynagrodzenia uprawniających do zastosowania preferencji. Zagadnieniem spornym jest np. przyporządkowanie wynagrodzenia pracownika dedykowanego do działalności B+R za dni jego nieobecności (tj. dni urlopowe czy chorobowe). Bowiem organy podatkowe raczej jednomyślnie stoją na stanowisku, że wynagrodzenia chorobowe i inne wypłacane na podstawie szczególnych przepisów prawa pracy nie będą stanowiły kosztów, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT (zob. interpretacja indywidualna DKIS z dnia 25 sierpnia 2021 r., Nr 0111-KDIB1-3.4010.235.2021.2.AN). Jednocześnie należy podkreślić, że sądy w wydawanych rozstrzygnięciach prezentują odmienne poglądy niż organy podatkowe, m.in. w wyroku WSA w Szczecnie z dnia 13 lutego 2019 r., sygn. akt I SA/Sz 835/18: „Nie ma podstaw do wyłączenia przychodów pracownika B+R otrzymanych, gdy nie świadczy on pracy z powodu urlopu, choroby lub innej usprawiedliwionej nieobecności. Brzmienie art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p. wprowadzone od 1 stycznia 2018 r. miało ułatwić ustalenie proporcji w sytuacji, gdy dany pracownik zajmuje się działalnością B+R oraz inną działalnością; na to właśnie wskazuje treść "w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu".

Interpretacja indywidualna o wynagrodzeniu testerów i blogerów

Co ciekawe, niedawno pojawiła się interpretacja podatkowa DKIS z dnia 10 grudnia 2021 r., Nr 0111-KDIB1-3.4010.203.2019.12.PC, w której organ podatkowy uznał, że ponoszone przez spółkę z branży kosmetycznej koszty na  wynagrodzenia blogerów i testerów zatrudnionych na umowę zlecenia lub o dzieło, w zakresie w jakim uczestniczą w działalności badawczo-rozwojowej spółki przekazując opinie o testowanych prototypach z uwzględnieniem ewentualnego wynagrodzenia za przeniesienie majątkowych praw autorskich do utworów stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 ustawy o CIT. Spółka jako wnioskodawca w przytoczonej interpretacji podatkowej wskazywała, że ocena produktów na podstawie opinii blogerów i testerów stanowi jedną z czynności procesu tworzenia nowego produktu kosmetycznego.

Zatem powstaje pytanie, czy powyższą interpretację możemy uznać za przełomową także dla podatników z innych branż i czy w przypadku ponoszenia przez te podmioty takiego rodzaju wydatków na współpracę z blogerami i testerami należy uwzględniać w kosztach kwalifikowanych uwzględniając działania tych osób jako część metodologii badawczej podmiotów? We współczesnym świecie opartym coraz mocniej na digitalizacji i kształtowaniu opinii konsumentów na podstawie social mediów wydaje się, że takiego rodzaju koszty nie są obce dla wielu przedsiębiorstw i są/ będą ponoszone m.in. na blogerów/vlogerów, youtuberów czy influencerów. A więc wydaje się, że wnioskodawca z ww. interpretacji podatkowej nie będzie jednostkowym przypadkiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roksana Basty – Starszy konsultant podatkowy w Kancelarii Doradztwa Podatkowego dr Eweliny Skwierczyńskiej TAX-ES we Wrocławiu

https://tax-es.pl/

Autopromocja

Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników

Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź

Podstawa prawna:

 • Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 583 ze zm.; dalej: ustawa o CIT).

 • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.; dalej: ustawa o PIT).

 • Objaśnienia podatkowe Ministerstwa Finansów z dnia 15 lutego 2019 r. dotyczące preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX

 • Podręcznik Frascati 2015. Zalecenia dotyczące pozyskiwania i prezentowania danych z zakresu działalności badawczo-rozwojowej przygotowany przez OECD (dalej: Podręcznik Frascati).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Korekta dokumentów złożonych do ZUS 2023/2024. Co z nadpłatami? Jakie zmiany od nowego roku? [Wyjaśnienia ZUS]

  ZUS w szerokiej kampanii medialnej informuje i przypomina od pewnego czasu, że tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA) za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast korekty tych dokumentów za okres od stycznia 2022 r. są możliwe w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. ZUS przygotował też odpowiedzi na 9 najczęściej pojawiających się pytań na ten temat. Wyjaśnia m.in. kwestię ew. sankcji za brak korekt, zasady odzyskiwania nadpłat, czy zmiany dot. korygowania dokumentów od 1 stycznia 2024 r.

  Wyższy podatek dochodowy, by sfinansować transformację klimatyczną

  65 proc. polskich respondentów mogłoby płacić większy podatek dochodowy, by pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach poradzić sobie z kosztami zielonej transformacji; 51 proc. zgodziłoby się zapłacić dodatkowe 1-2 proc. swojego dochodu - wynika z ankiety Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

  Księgowa odchodzi a firma zostaje z problemem. Co zrobić, by zatrzymać księgową?

  Wiele firm zna tę sytuację – ważny specjalista taki jak księgowa zaczyna zdradzać oznaki zmęczenia i niezadowolenia z pracy. Brak czasu, za dużo obowiązków, nadmiar dokumentów – to prosta droga do wypalenia zawodowego i rezygnacji ze stanowiska. Jednak czy przedsiębiorcy są gotowi na konsekwencje, jakie niesie za sobą odejście tak ważnego pracownika? Co zrobić, by zatrzymać księgowego w firmie?

  Tabela kursów średnich NBP nr 230/A/NBP/2023 z 28 listopada 2023 r. Kurs euro 4,3542 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 28 listopada 2023 r. NBP nr 230/A/NBP/2023. Średni kurs euro 4,3542 zł.

  ZUS: Brak korekty ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA do końca 2023 r. bez kar dla przedsiębiorcy

  ZUS informuje, że korekta dokumentów rozliczeniowych ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. jest możliwa tylko do końca 2023 roku. Przy czym jeżeli ktoś nie zdąży z korektą w tym terminie, ZUS nie będzie stosował sankcji. Warto też wiedzieć, że błędy w dokumentach rozliczeniowych z ZUS za okres od stycznia 2022 r. - można korygować w ciągu kolejnych 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. 

  Przedłużenie 0 proc. VAT na żywność w 2024 r. "Marszałek Hołownia nie poddaje projektu pod obrady Sejmu"

  Zamrażarka w gabinecie marszałka Sejmu jest aktywna - mówi szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, zarzucając Szymonowi Hołowni, że nie poddaje pod obrady trzech projektów ustaw, dot. przedłużenia 0 proc. VAT na żywność, przedłużenia wakacji kredytowych i zamrożenia cen energii. Zaapelował też do Hołowni, by zachowywał więcej powagi kierując obradami Izby.

  Aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat

  "W związku ze zmianami demograficznymi, aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat. Pandemia covid-19 zaostrzyła niedobory umiejętności, z którymi boryka się już wiele sektorów." Jakie wyzwania czekają rynek pracy w UE? Rozmawiali o tym przedsiębiorcy podczas Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw.

  PIT za 2023 rok: chcesz zapłacić niższy podatek, skorzystaj z ulg i odliczeń, jest na to jeszcze miesiąc. Ale czy potrafisz

  Znajomość prawa podatkowego nigdy nie była mocną stroną Polaków, także i dlatego, że ulg i odliczeń było dużo a same przepisy mało zrozumiałe. Dlatego składanie rocznych PIT-ów zawsze wywoływało tak wielkie poruszenie. Teraz większości Polaków spełnienie rocznego obowiązku podatkowego ułatwia sam fiskus, wypełniając PIT-y roczne i oddając je do cyfrowej akceptacji. Jednak tak przygotowane deklaracje podatkowe najczęściej nie uwzględniają wszystkich możliwych odliczeń i ulg podatkowych.

  Dostosowanie zasad wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSEF – projekt rozporządzenia

  Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur. Zaproponowane zmiany mają dostosować  wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSeF. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca 2024 r., z wyjątkiem tych dotyczących faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną VAT, które będą obowiązywały od 2025 r.

  Nowe zasady korzystania z KSeF od 1 lipca 2024 roku. Jest już projekt rozporządzenia. Co się zmieni?

  Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. To nowe rozporządzenie ma od 1 lipca 2024 r. zastąpić rozporządzenie z 2021 r. o tej samej nazwie. W większości nowe rozporządzenie powieli dotychczasowe rozwiązania, ale wprowadza również nowe regulacje. ZAW-FA będzie można składać elektronicznie. Umożliwione zostanie samofakturowanie przez podmioty zagraniczne bez polskiego NIP. Wprowadzone zostanie większe zabezpieczenie dla wygenerowanych tokenów. Określono również zasady nadawania uprawnień i dostępu do faktur VAT RR przez rolników ryczałtowych oraz oznaczania faktur kodem QR.

  REKLAMA