REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga B+R: wydatki na wynagrodzenia blogerów i testerów

TAX-ES Kancelaria doradztwa podatkowego
Świadczymy specjalistyczne usługi doradztwa podatkowego dla klientów biznesowych oraz dla jednostek sektora finansów publicznych.
Roksana Basty
Starszy konsultant podatkowy w Kancelarii Doradztwa Podatkowego dr Eweliny Skwierczyńskiej TAX-ES we Wrocławiu https://tax-es.pl
Ulga B+R: wydatki na wynagrodzenia blogerów i testerów
Ulga B+R: wydatki na wynagrodzenia blogerów i testerów

REKLAMA

REKLAMA

Fundamentem ulg innowacyjnych jest działalność B+R. Stąd podmioty gospodarcze, zamierzając skorzystać z preferencji podatkowych, poddają weryfikacji czy prowadzone przez nie działania posiadają znamiona działalności B+R na gruncie ustaw podatkowych. Bowiem dopiero po pozytywnej wstępnej kwalifikacji działalności przedsiębiorstwa należy zbadać, czy podmiot gospodarczy ponosi wydatki na działalność badawczo-rozwojową tzw. koszty kwalifikowane.

Podkreślenia wymaga fakt, że ustawodawca zawęził katalog kosztów działalności B+R. Jednakże pomimo tego istnieją wątpliwości, które koszty ponoszone przez przedsiębiorstwo w ramach działalności B+R podlegają rozliczeniu w ramach preferencji podatkowej. W związku z tym podatnicy celem uniknięcia ryzyka podatkowego w tym zakresie przygotowują zapytania do organów podatkowych. Przy czym bezsprzecznie wraz z postępem technologicznym pojawiają się nowego rodzaju wydatki ponoszone przez podmioty gospodarcze i nowe wątpliwości co do przyporządkowania tychże kosztów do kosztów B+R.

REKLAMA

Autopromocja

Definicja kosztów kwalifikowanych

Jak stanowi dyspozycja art. 18d ust. 2 i ust. 3 ustawy o CIT (analogiczne brzmienie przepisu w art. 26e ust. 2 i ust. 3 ustawy o PIT)  za koszty kwalifikowane uznaje się:

  1. wynagrodzenia „pracownicze” oraz składki „zusowskie” (tj. wynagrodzenia ze stosunku pracy, z umów zlecenia i o dzieło). Uwypuklić należy, że wydatki na wynagrodzenia określone w umowach o współpracy (B2B) nie należą do tej kategorii kosztowej.
  2. nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością B+R.
  3. nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.
  4. ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot zaklasyfikowany do instytucji tworzących system szkolnictwa wyższego i nauki oraz działających na rzecz tego systemu.
  5. nabycie usług wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
  6. koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.
  7. odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. W tym miejscu należy podkreślić, że do tej kategorii kosztów podatkowych uprawniających do zastosowania ulgi nie zaliczymy odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością - wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Wydatki na wynagrodzenia blogerów i testerów

Ustawodawca wprost daje możliwość zaliczenia do kategorii kosztów kwalifikowanych ponoszonych przez przedsiębiorstwo wydatków na wynagrodzenia „pracownicze” (tj. wynagrodzenia ze stosunku pracy, z umów zlecenia czy o dzieło). Jednakże kwestia ta nie jest na tyle precyzyjna, aby odbyła się bez wątpliwości interpretacyjnych na poziomie chociażby składników takiego wynagrodzenia uprawniających do zastosowania preferencji. Zagadnieniem spornym jest np. przyporządkowanie wynagrodzenia pracownika dedykowanego do działalności B+R za dni jego nieobecności (tj. dni urlopowe czy chorobowe). Bowiem organy podatkowe raczej jednomyślnie stoją na stanowisku, że wynagrodzenia chorobowe i inne wypłacane na podstawie szczególnych przepisów prawa pracy nie będą stanowiły kosztów, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT (zob. interpretacja indywidualna DKIS z dnia 25 sierpnia 2021 r., Nr 0111-KDIB1-3.4010.235.2021.2.AN). Jednocześnie należy podkreślić, że sądy w wydawanych rozstrzygnięciach prezentują odmienne poglądy niż organy podatkowe, m.in. w wyroku WSA w Szczecnie z dnia 13 lutego 2019 r., sygn. akt I SA/Sz 835/18: „Nie ma podstaw do wyłączenia przychodów pracownika B+R otrzymanych, gdy nie świadczy on pracy z powodu urlopu, choroby lub innej usprawiedliwionej nieobecności. Brzmienie art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p. wprowadzone od 1 stycznia 2018 r. miało ułatwić ustalenie proporcji w sytuacji, gdy dany pracownik zajmuje się działalnością B+R oraz inną działalnością; na to właśnie wskazuje treść "w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu".

Interpretacja indywidualna o wynagrodzeniu testerów i blogerów

Co ciekawe, niedawno pojawiła się interpretacja podatkowa DKIS z dnia 10 grudnia 2021 r., Nr 0111-KDIB1-3.4010.203.2019.12.PC, w której organ podatkowy uznał, że ponoszone przez spółkę z branży kosmetycznej koszty na  wynagrodzenia blogerów i testerów zatrudnionych na umowę zlecenia lub o dzieło, w zakresie w jakim uczestniczą w działalności badawczo-rozwojowej spółki przekazując opinie o testowanych prototypach z uwzględnieniem ewentualnego wynagrodzenia za przeniesienie majątkowych praw autorskich do utworów stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 ustawy o CIT. Spółka jako wnioskodawca w przytoczonej interpretacji podatkowej wskazywała, że ocena produktów na podstawie opinii blogerów i testerów stanowi jedną z czynności procesu tworzenia nowego produktu kosmetycznego.

Zatem powstaje pytanie, czy powyższą interpretację możemy uznać za przełomową także dla podatników z innych branż i czy w przypadku ponoszenia przez te podmioty takiego rodzaju wydatków na współpracę z blogerami i testerami należy uwzględniać w kosztach kwalifikowanych uwzględniając działania tych osób jako część metodologii badawczej podmiotów? We współczesnym świecie opartym coraz mocniej na digitalizacji i kształtowaniu opinii konsumentów na podstawie social mediów wydaje się, że takiego rodzaju koszty nie są obce dla wielu przedsiębiorstw i są/ będą ponoszone m.in. na blogerów/vlogerów, youtuberów czy influencerów. A więc wydaje się, że wnioskodawca z ww. interpretacji podatkowej nie będzie jednostkowym przypadkiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roksana Basty – Starszy konsultant podatkowy w Kancelarii Doradztwa Podatkowego dr Eweliny Skwierczyńskiej TAX-ES we Wrocławiu

https://tax-es.pl/

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 583 ze zm.; dalej: ustawa o CIT).

  • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.; dalej: ustawa o PIT).

  • Objaśnienia podatkowe Ministerstwa Finansów z dnia 15 lutego 2019 r. dotyczące preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX

  • Podręcznik Frascati 2015. Zalecenia dotyczące pozyskiwania i prezentowania danych z zakresu działalności badawczo-rozwojowej przygotowany przez OECD (dalej: Podręcznik Frascati).

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta roczna VAT 2025 (za 2024 rok): proporcja, preproporcja, termin, zasady. Jak ustalić proporcję na 2025 rok?

W deklaracji JPK_V7 za styczeń 2025 r. podatnicy, którzy stosowali proporcję lub preproporcję albo zmienili przeznaczenie środków trwałych, będą wykazywać kwotę korekty rocznej za 2024 r. Można zrezygnować z jej dokonania, ale nie wszyscy podatnicy mają taką możliwość.

Podatki 2025 - przegląd najważniejszych zmian

Rok 2025 przyniósł ze sobą dość znaczące zmiany w polskim systemie podatkowym. Aktualizacje te mają na celu dostosowanie polityki podatkowej do dynamicznie zmieniającego się otoczenia gospodarczego, zwiększenie przejrzystości procesów oraz zapewnienie większej sprawiedliwości finansowej. Poniżej przedstawiam najważniejsze zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia 2025r.

Zakupy z Chin mocno podrożeją po likwidacji zasady de minimis. Nadchodzi ofensywa celna UE i USA wymierzona w chiński e-commerce

Granice Unii Europejskiej przekracza dziennie 12,6 mln tanich przesyłek zwolnionych z cła, z czego 91% pochodzi z Chin. W USA to ponad 3,7 mln paczek, w tym prawie 61% to produkty z Państwa Środka. W obu przypadkach to import w reżimie de minimis, który umożliwił chińskim serwisom podbój bogatych rynków e-commerce po obu stronach Atlantyku i stanowił istotny czynnik wzrostu w logistyce, zwłaszcza międzynarodowym w lotnictwie towarowym. Zbliża się jednak koniec zasady de minimis, co przemebluje nie tylko międzynarodowe dostawy, ale także transgraniczny e-handel i prowadzi do znaczącego wzrostu cen.

Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

REKLAMA

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

REKLAMA

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

REKLAMA