REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga B+R: wydatki na wynagrodzenia blogerów i testerów

TAX-ES Kancelaria doradztwa podatkowego
Świadczymy specjalistyczne usługi doradztwa podatkowego dla klientów biznesowych oraz dla jednostek sektora finansów publicznych.
Roksana Basty
Starszy konsultant podatkowy w Kancelarii Doradztwa Podatkowego dr Eweliny Skwierczyńskiej TAX-ES we Wrocławiu https://tax-es.pl
Ulga B+R: wydatki na wynagrodzenia blogerów i testerów
Ulga B+R: wydatki na wynagrodzenia blogerów i testerów

REKLAMA

REKLAMA

Fundamentem ulg innowacyjnych jest działalność B+R. Stąd podmioty gospodarcze, zamierzając skorzystać z preferencji podatkowych, poddają weryfikacji czy prowadzone przez nie działania posiadają znamiona działalności B+R na gruncie ustaw podatkowych. Bowiem dopiero po pozytywnej wstępnej kwalifikacji działalności przedsiębiorstwa należy zbadać, czy podmiot gospodarczy ponosi wydatki na działalność badawczo-rozwojową tzw. koszty kwalifikowane.

Podkreślenia wymaga fakt, że ustawodawca zawęził katalog kosztów działalności B+R. Jednakże pomimo tego istnieją wątpliwości, które koszty ponoszone przez przedsiębiorstwo w ramach działalności B+R podlegają rozliczeniu w ramach preferencji podatkowej. W związku z tym podatnicy celem uniknięcia ryzyka podatkowego w tym zakresie przygotowują zapytania do organów podatkowych. Przy czym bezsprzecznie wraz z postępem technologicznym pojawiają się nowego rodzaju wydatki ponoszone przez podmioty gospodarcze i nowe wątpliwości co do przyporządkowania tychże kosztów do kosztów B+R.

REKLAMA

Autopromocja

Definicja kosztów kwalifikowanych

Jak stanowi dyspozycja art. 18d ust. 2 i ust. 3 ustawy o CIT (analogiczne brzmienie przepisu w art. 26e ust. 2 i ust. 3 ustawy o PIT)  za koszty kwalifikowane uznaje się:

 1. wynagrodzenia „pracownicze” oraz składki „zusowskie” (tj. wynagrodzenia ze stosunku pracy, z umów zlecenia i o dzieło). Uwypuklić należy, że wydatki na wynagrodzenia określone w umowach o współpracy (B2B) nie należą do tej kategorii kosztowej.
 2. nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością B+R.
 3. nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.
 4. ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot zaklasyfikowany do instytucji tworzących system szkolnictwa wyższego i nauki oraz działających na rzecz tego systemu.
 5. nabycie usług wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
 6. koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.
 7. odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. W tym miejscu należy podkreślić, że do tej kategorii kosztów podatkowych uprawniających do zastosowania ulgi nie zaliczymy odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością - wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Wydatki na wynagrodzenia blogerów i testerów

Ustawodawca wprost daje możliwość zaliczenia do kategorii kosztów kwalifikowanych ponoszonych przez przedsiębiorstwo wydatków na wynagrodzenia „pracownicze” (tj. wynagrodzenia ze stosunku pracy, z umów zlecenia czy o dzieło). Jednakże kwestia ta nie jest na tyle precyzyjna, aby odbyła się bez wątpliwości interpretacyjnych na poziomie chociażby składników takiego wynagrodzenia uprawniających do zastosowania preferencji. Zagadnieniem spornym jest np. przyporządkowanie wynagrodzenia pracownika dedykowanego do działalności B+R za dni jego nieobecności (tj. dni urlopowe czy chorobowe). Bowiem organy podatkowe raczej jednomyślnie stoją na stanowisku, że wynagrodzenia chorobowe i inne wypłacane na podstawie szczególnych przepisów prawa pracy nie będą stanowiły kosztów, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT (zob. interpretacja indywidualna DKIS z dnia 25 sierpnia 2021 r., Nr 0111-KDIB1-3.4010.235.2021.2.AN). Jednocześnie należy podkreślić, że sądy w wydawanych rozstrzygnięciach prezentują odmienne poglądy niż organy podatkowe, m.in. w wyroku WSA w Szczecnie z dnia 13 lutego 2019 r., sygn. akt I SA/Sz 835/18: „Nie ma podstaw do wyłączenia przychodów pracownika B+R otrzymanych, gdy nie świadczy on pracy z powodu urlopu, choroby lub innej usprawiedliwionej nieobecności. Brzmienie art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p. wprowadzone od 1 stycznia 2018 r. miało ułatwić ustalenie proporcji w sytuacji, gdy dany pracownik zajmuje się działalnością B+R oraz inną działalnością; na to właśnie wskazuje treść "w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu".

Interpretacja indywidualna o wynagrodzeniu testerów i blogerów

Co ciekawe, niedawno pojawiła się interpretacja podatkowa DKIS z dnia 10 grudnia 2021 r., Nr 0111-KDIB1-3.4010.203.2019.12.PC, w której organ podatkowy uznał, że ponoszone przez spółkę z branży kosmetycznej koszty na  wynagrodzenia blogerów i testerów zatrudnionych na umowę zlecenia lub o dzieło, w zakresie w jakim uczestniczą w działalności badawczo-rozwojowej spółki przekazując opinie o testowanych prototypach z uwzględnieniem ewentualnego wynagrodzenia za przeniesienie majątkowych praw autorskich do utworów stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 ustawy o CIT. Spółka jako wnioskodawca w przytoczonej interpretacji podatkowej wskazywała, że ocena produktów na podstawie opinii blogerów i testerów stanowi jedną z czynności procesu tworzenia nowego produktu kosmetycznego.

Zatem powstaje pytanie, czy powyższą interpretację możemy uznać za przełomową także dla podatników z innych branż i czy w przypadku ponoszenia przez te podmioty takiego rodzaju wydatków na współpracę z blogerami i testerami należy uwzględniać w kosztach kwalifikowanych uwzględniając działania tych osób jako część metodologii badawczej podmiotów? We współczesnym świecie opartym coraz mocniej na digitalizacji i kształtowaniu opinii konsumentów na podstawie social mediów wydaje się, że takiego rodzaju koszty nie są obce dla wielu przedsiębiorstw i są/ będą ponoszone m.in. na blogerów/vlogerów, youtuberów czy influencerów. A więc wydaje się, że wnioskodawca z ww. interpretacji podatkowej nie będzie jednostkowym przypadkiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roksana Basty – Starszy konsultant podatkowy w Kancelarii Doradztwa Podatkowego dr Eweliny Skwierczyńskiej TAX-ES we Wrocławiu

https://tax-es.pl/

Podstawa prawna:

 • Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 583 ze zm.; dalej: ustawa o CIT).

 • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.; dalej: ustawa o PIT).

 • Objaśnienia podatkowe Ministerstwa Finansów z dnia 15 lutego 2019 r. dotyczące preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX

 • Podręcznik Frascati 2015. Zalecenia dotyczące pozyskiwania i prezentowania danych z zakresu działalności badawczo-rozwojowej przygotowany przez OECD (dalej: Podręcznik Frascati).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA