| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Umorzone, nienależnie pobrane świadczenia rodzinne – czy podlegają PIT?

Umorzone, nienależnie pobrane świadczenia rodzinne – czy podlegają PIT?

Przychody takie wraz z odsetkami są zwolnione z podatku dochodowego.

Pytanie podatnika:

Zgodnie z przepisami o świadczeniach rodzinnych (art. 30 ust. 9) organ właściwy, który wydał decyzję w sprawie nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych, może umorzyć kwotę nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych łącznie z odsetkami w całości lub części, odroczyć termin płatności albo rozłożyć na raty, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności dotyczące sytuacji rodzinnych.

Czy przychody z tytułu umorzonych, nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych (w tym odsetki) otrzymane na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Czy są opodatkowane świadczenia dla rodziny i alimenty dla osoby dorosłej

Czy dodatek rodzinny otrzymywany z Wielkiej Brytanii podlega opodatkowaniu PIT

Odpowiedź KIP:

Nie, gdyż umorzona na podstawie art. 30 ust. 9 ustawy o świadczeniach rodzinnych kwota nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych łącznie z odsetkami, korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym nie podlega opodatkowaniu.

PIT 2012 - zwolnienia dla rodzin zastępczych i prowadzących rodzinne domy dziecka

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »