| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Ulga meldunkowa przysługuje żonie i mężowi

Ulga meldunkowa przysługuje żonie i mężowi

W 2007 r. Podatniczka wraz z mężem kupiła mieszkanie własnościowe. W mieszkaniu tym zameldowany na pobyt stały przez okres powyżej 12 miesięcy przed datą zbycia był tylko mąż Podatniczki. W 2011 r. mieszkanie zostało sprzedane. Czy ze zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. ulgi meldunkowej) może skorzystać każdy z małżonków?

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z zapisem art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
w brzmieniu obowiązującym w latach 2007-2008 wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:

a) budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,

b) lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,

c) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,

d) prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie

- jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit a) - d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, z zastrzeżeniem ust. 21 i 22.

Zwolnienie to ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym zostało dokonane odpłatne zbycie, złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia, w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Czy ulga meldunkowa dotyczy gruntu lub udziału w gruncie

Ulga meldunkowa

Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy, ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków, co w konsekwencji oznacza, że spełnienie przez jednego z małżonków niezbędnego do skorzystania z „ulgi meldunkowej” warunku zameldowania na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy w zbywanym prawie do lokalu powoduje, że z przedmiotowej ulgi mogą skorzystać łącznie oboje małżonkowie.

Jednocześnie warunek złożenia w ustawowym terminie oświadczenia dla skorzystania z tej ulgi przez oboje małżonków jest spełniony, w przypadku złożenia przedmiotowego oświadczenia przez małżonka spełniającego te warunki.

Tak więc „ulga meldunkowa” ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków, nawet wówczas, gdy warunek zameldowania spełnia tylko jeden z małżonków.

Ulga meldunkowa dla obojga małżonków - kolejna interpretacja ogólna Ministra Finansów

Zatem, mimo iż we wskazanym mieszkaniu zameldowany był tylko mąż, to prawo do skorzystania z ulgi meldunkowej przysługuje również podatniczce, która warunku zameldowania nie spełniła, o ile w ustawowym terminie, tj. do 30 kwietnia 2012 r. zostanie złożone w urzędzie skarbowym oświadczenie o spełnieniu warunków do zwolnienia.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »