| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Ulga meldunkowa tylko dla nieruchomości nabytych od 2007 roku

Ulga meldunkowa tylko dla nieruchomości nabytych od 2007 roku

Kupiłem w 2003 roku mieszkanie. Teraz chciałbym je sprzedać ale z uwagi na duży dochód z tej transakcji chciałbym uniknąć płacenia podatku. Czy mogę skorzystać z ulgi meldunkowej - od 2003 roku jestem nieprzerwanie zameldowany w tym mieszkaniu.

NIE.

Ulgę meldunkową stosuje się tylko do sprzedaży nieruchomości nabytych począwszy od 1 stycznia 2007 r. Pan mieszkanie nabył w 2003 roku - więc stosujemy tu stare zasady opodatkowania i stare zwolnienia z podatku dochodowego.

W konsekwencji przy sprzedaży opisanego mieszkania co do zasady wystąpi opodatkowanie podatkiem od uzyskanego przychodu w wysokości 10 proc.

Podatku tego może Pan nie płacić, jeśli przeznaczy Pan uzyskane przychody na zakup domu lub mieszkania na własne potrzeby mieszkaniowe. Wystarczy złożyć oświadczenie do US w ciągu 14 dni od sprzedaży mieszkania, że zamierza Pan wydać pieniądze ze sprzedaży na nowy dom lub mieszkanie.

Jest jednak lepszy sposób. Wystarczy, że poczeka Pan ze sprzedażą do końca 2008 roku .Jeżeli sprzedaż nastąpi w roku 2009, to z uwagi na to, że upłynie 5 lat od końca 2003 roku (roku nabycia) - podatek nie wystąpi.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ulga meldunkowa tylko dla nieruchomości nabytych od 2007 roku
Ulga meldunkowa tylko dla nieruchomości nabytych od 2007 roku

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »