| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Stypendium zwolnione z PIT

Stypendium zwolnione z PIT

Czy stypendium, którego zasady przyznawania określiła uchwałą Rada Gminy (niemieszczące się w zakresie art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) jest objęte zwolnieniem na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Czy w każdym przypadku (również jeżeli świadczenie korzysta ze zwolnienia) płatnik ma obowiązek sporządzić informację o wysokości wypłaconego stypendium na druku PIT-8C?

Odpowiedź KIP:

Do stypendium, którego zasady przyznawania określiła uchwałą Rada Gminy (niemieszczące się w zakresie art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o PIT), ma zastosowanie zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o PIT, jeżeli stypendystami są uczniowie lub studenci.

W takim przypadku wolna od podatku jest kwota stypendium w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 3.800 zł. Nadwyżka ponad tę kwotę podlega opodatkowaniu.

Jednocześnie niezależnie od tego czy ze zwolnienia od podatku korzysta całe przyznane stypendium, czy jedynie jego cześć, na wypłacającym stypendium w każdym przypadku ciąży obowiązek sporządzenia imiennej informacji PIT-8C.

W części E tej informacji należy odpowiednio wykazać kwocie wypłaconego stypendium (poz. 41), kwotę wolną od podatku dochodowego (poz. 42), kwotę po odliczeniu kwoty wolnej (poz. 43) i zaliczkę na podatek (poz. 44) jeżeli została pobrana przez płatnika.

Które stypendia są zwolnione z PIT

Stypendia ze środków UE zwolnione z PIT

Jak rozliczyć w PIT zagraniczne staże i stypendia

Od 2011 roku zmiany w zwolnieniach stypendiów od podatku dochodowego

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Zalewski

Łukasz Zalewski ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia LL.M. na Wydziale Prawa Uniwersytetu Indiany w Bloomington w USA. Od 2012 r. jest adwokatem w Nowym Jorku, a od 2017 r. w Polsce (obecnie radcą prawnym). W wyborach samorządowych 2018 r. kandyduje do Rady Dzielnicy Wola m.st. Warszawy w okręgu Mirów - Czyste z list KWW Jana Śpiewaka - Wygra Warszawa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »