| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Stypendium zwolnione z PIT

Stypendium zwolnione z PIT

Czy stypendium, którego zasady przyznawania określiła uchwałą Rada Gminy (niemieszczące się w zakresie art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) jest objęte zwolnieniem na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Czy w każdym przypadku (również jeżeli świadczenie korzysta ze zwolnienia) płatnik ma obowiązek sporządzić informację o wysokości wypłaconego stypendium na druku PIT-8C?

Odpowiedź KIP:

Do stypendium, którego zasady przyznawania określiła uchwałą Rada Gminy (niemieszczące się w zakresie art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o PIT), ma zastosowanie zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o PIT, jeżeli stypendystami są uczniowie lub studenci.

W takim przypadku wolna od podatku jest kwota stypendium w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 3.800 zł. Nadwyżka ponad tę kwotę podlega opodatkowaniu.

Jednocześnie niezależnie od tego czy ze zwolnienia od podatku korzysta całe przyznane stypendium, czy jedynie jego cześć, na wypłacającym stypendium w każdym przypadku ciąży obowiązek sporządzenia imiennej informacji PIT-8C.

W części E tej informacji należy odpowiednio wykazać kwocie wypłaconego stypendium (poz. 41), kwotę wolną od podatku dochodowego (poz. 42), kwotę po odliczeniu kwoty wolnej (poz. 43) i zaliczkę na podatek (poz. 44) jeżeli została pobrana przez płatnika.

Które stypendia są zwolnione z PIT

Stypendia ze środków UE zwolnione z PIT

Jak rozliczyć w PIT zagraniczne staże i stypendia

Od 2011 roku zmiany w zwolnieniach stypendiów od podatku dochodowego

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stucke

Kancelaria Prawa Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK