Które stypendia są zwolnione z PIT
REKLAMA
REKLAMA
Zwolnieniu z PIT podlegają:
- stypendia otrzymywane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki,
- stypendia doktoranckie otrzymywane na podstawie przepisów - Prawo o szkolnictwie wyższym
- inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego albo przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
REKLAMA
Ponadto zwolnione są z PIT (ale do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 380 zł) są:
- stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego,
- stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,
na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych.
Zwolnienie to stosuje się, jeżeli podatnik (uczeń lub student) przed pierwszą wypłatą stypendium złoży płatnikowi (szkole lub uczelni) oświadczenie według ustalonego wzoru, że nie uzyskuje równocześnie innych dochodów podlegających opodatkowaniu z wyjątkiem renty rodzinnej oraz dochodów określonych w art. 29-30b i art. 30e ustawy o PIT. Podatnik jest zobowiązany zawiadomić płatnika o zmianie stanu faktycznego wynikającego z oświadczenia przed wypłatą stypendium za miesiąc, w którym zaszła zmiana.
Polecamy: serwis PIT
REKLAMA
Wolne od PIT są również świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni.
Chodzi o świadczenia przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty, prawa o szkolnictwie wyższym, a także przepisów o stopniach i tytule w zakresie sztuki.
Oprócz powyższych zwolnień jest również możliwość wypłacania uczniom zamieszkałym na terenie gminy pomocy materialnej w formie szkolnych stypendiów socjalnych przez urząd gminy. Stypendia przyznawane mogą być na podstawie ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty i finansowane ze środków pochodzących z budżetu państwa lub budżetu gminy.
W takiej sytuacji stypendia są przyznane i wypłacane na podstawie przepisów o systemie oświaty i pochodzą ze środków budżetu państwa lub budżetu gminy. Dlatego też korzystają ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o PIT. W tym przypadku nie ma obowiązku sporządzania informacji o wysokości wypłaconego stypendium.
Płatnicy stypendiów będący jednostkami organizacyjnymi uczelni, placówkami naukowymi, zakładami pracy oraz innymi jednostkami organizacyjnymi, jeżeli wypłacają podatnikom wyłącznie stypendia, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o PIT, sporządzają jedynie informację PIT-8S.
Płatnik może nie pobierać zaliczek na PIT. W przypadku gdy stypendysta przed pierwszą wypłatą stypendium złoży płatnikowi oświadczenie, że nie uzyskuje równocześnie innych dochodów, a wysokość stypendium nie przekracza miesięcznie 380 zł, to płatnik nie pobiera zaliczek na podatek dochodowy.
Natomiast jeżeli brak jest takiego oświadczenia płatnik zobowiązany jest do pobierania zaliczek na podatek dochodowy od każdej kwoty wypłaconego stypendium.
Podstawa prawna:
- art. 21 ust. 1 pkt 39, pkt 40, pkt 40b, ust. 10, art. 29-30b i art. 30e ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.)
- art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. nr 96, poz. 873 z późn. zm.).
.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat