| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Nowości w ustawie o PIT od 20 maja 2010 r.

Nowości w ustawie o PIT od 20 maja 2010 r.

Szybciej (bo już w następnym roku po roku zakończeniu zatrudnienia) będzie można przejść na tzw. samozatrudnienie i współpracując jako przedsiębiorca ze swoim byłym pracodawcą płacić PIT wg liniowej stawki 19%.

Dotąd jeżeli podatnik, który wybrał opodatkowanie stawką liniową, uzyskał:
- z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub
- z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które ten podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten tracił w roku podatkowym prawo do opodatkowania stawką liniową (art. 9a ust. 3 ustawy o PIT).

W takim przypadku był obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Teraz odpadł (został wykreślony z ustawy o PIT) warunek określony w ww. pkt 1, co oznacza, że wystarczy poczekać do stycznia następnego roku (po roku rozwiązania stosunku pracy), by bez obaw stosować do dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanie wg stawki liniowej 19%, a jednocześnie świadczyć usługi na rzecz byłego pracodawcy.

200 złotych (czyli o 100 zł więcej) wynosi od 20 maja 2010 r. limit wartości upominków (i innych nieodpłatnych świadczeń) wręczanych w celach promocyjnych i reklamowych przez przedsiębiorców swoim klientom i kontrahentom. Zatem dopiero w przypadku prezentów droższych niż 200 zł trzeba będzie wystawiać obdarowanemu PIT-8C.

Prezenty do 200 zł bez PIT-8C

Ustawa z dnia 18 marca 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 75, poz. 473), która przyniosła omawiane zmiany, dodała też art. 14 ust. 2 pkt 15 ustawy o PIT, zgodnie z którym przychodem z działalności gospodarczej są również środki funduszu innowacyjności, o którym mowa w art. 21 w ustawie z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. Nr 116, poz. 730) (w centrach badawczo-rozwojowych):
a) niewykorzystane w roku podatkowym, w którym zostały przekazane do tego funduszu, lub w ciągu roku podatkowego następującego po tym roku,
b) wykorzystane niezgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 21 ust. 8 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej,
c) w przypadku utraty przez podatnika statusu centrum badawczo-rozwojowego.

Nowe przepisy obowiązują od 20 maja 2010 r., z tym że art. 14 ust. 2 pkt 15 i art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o PIT (nieodpłatne świadczenia promocyjno-reklamowe) mają zastosowanie do uzyskanych dochodów (poniesionej straty) od dnia 1 stycznia 2010 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marzec Małgorzata

Specjalista ds. HR i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »