Ulga internetowa - vademecum
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest ulga internetowa
Ulga internetowa została uregulowana w ustawie z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. W art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawodawca ustanawia możliwość obliczenia podatku po odliczeniu od dochodu kwoty wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwotę 760 zł.
REKLAMA
Kiedy można skorzystać z ulgi
Niezależnie od tego, gdzie odbywa się korzystanie z Internetu, w miejscu zamieszkania, czy poza nim - w rozliczeniu dochodów możliwe jest odliczenie wydatków ponoszonych na Internet. Ustawodawca nie sprecyzował rodzaju połączenia z siecią, które podlegałoby odliczeniu, dlatego podlegają mu zarówno wydatki za połączenia modemowe oraz stałe łącze, jak i wydatki na Internet bezprzewodowy.
Zobacz również:
Ulga internetowa - sieć bezprzewodowa
Płacisz za internet ? Możesz odliczyć 760,- zł.
Wymagane dokumenty
W 2010 roku, aby skorzystać z ulgi niezbędne było udokumentowanie wysokości wydatków fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług. Od 2011 roku ten wymóg został zniesiony. Teraz wystarczającym dowodem jest każdy dokument z którego wynika cel poniesionych wydatków oraz ich wysokość. Konieczne jest też aby dokument zawierał dane identyfikacyjne podatnika.
Urzędy Skarbowe, przy rozliczaniu ulgi, respektują zarówno faktury tradycyjne jak i e-faktury.
Zobacz również:
Czy e-fakturą można udokumentować wydatek dla potrzeb ulgi internetowej?
Czy ulgę internetową można dokumentować fakturami przesłanymi mailem
Komu przysługuje ulga
Ulga przysługuje tej osobie, której dane znajdują się na dokumencie wykazującym wydatki na Internet. Jeśli więc kilka osób, wspólnie opłaca wydatki na Internet, wszystkie mogą skorzystać z ulgi, pod warunkiem, że wszyscy widnieją na dokumencie wykazującym wydatki.
Zobacz również:
Ulga internetowa we wspólnym rozliczeniu małżonków
Jak udokumentować podwójną ulgę internetową dla małżonków
Przyszłość ulgi
Premier Donald Tusk, w expose z 18 listopada 2011 r. zapowiedział likwidację ulgi internetowej, co najprawdopodobniej stanie się w 2013 r.
Zobacz również:
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat