| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Czy e-fakturą można udokumentować wydatek dla potrzeb ulgi internetowej?

Czy e-fakturą można udokumentować wydatek dla potrzeb ulgi internetowej?

Odliczenie od dochodu wydatków na używanie sieci internet jest jedną z najczęściej stosowanych ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych. W praktyce jednak połączenie postępu technologicznego oraz przepisów podatkowych spowodowało szereg wątpliwości dotyczących zasad jej rozliczenia. W szczególności, czy można dokumentować wydatki na Internet w tej uldze e-fakturami zwanymi także ekofakturami.

Ustawa o PIT, w brzmieniu obowiązującym do końca 2010 r., wskazuje na prawo do odliczenia ponoszonych przez podatników wydatków z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Odliczenie to stosuje się jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług (art. 26 ust.6a w zw. z art. 26 ust 7 pkt 1 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym w 2010 r.) .

Zgodnie z §3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. Nr 133, poz. 1119) faktury mogą być wystawiane i przesyłane w formie elektronicznej, pod warunkiem uprzedniej akceptacji tej formy przez odbiorcę faktury.

Akceptacja ta może być wyrażona w formie pisemnej lub elektronicznej.

Ponadto rozporządzenie ogranicza wystawianie, przesyłane i przechowywane w formie elektronicznej faktur warunkiem, że autentyczność ich pochodzenia i integralność ich treści będą zagwarantowane:
- bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, lub
- poprzez wymianę danych elektronicznych (EDI) zgodnie z umową w sprawie europejskiego modelu wymiany danych elektronicznych, jeżeli zawarta umowa, dotycząca tej wymiany, przewiduje stosowanie procedur gwarantujących autentyczność pochodzenia faktury i integralność danych.

W opinii Ministerstwa Finansów tylko dokumenty spełniające powyższe wymagania, można było uznać za faktury elektroniczne uprawniające do skorzystania z omawianej ulgi, na równi z fakturami w formie papierowej.

Jeżeli więc otrzymywane pocztą elektroniczną faktury zabezpiecza podpis elektroniczny z kwalifikowanym certyfikatem, nie zachodzą żadne wątpliwości co do udokumentowania wydatków, jako warunku odliczenia.

Prawa tego nie dawały natomiast ekofaktury czy e-faktury przesyłane przez operatorów w formie obrazu faktury drogą elektroniczną na podany przez siebie adres e-mail lub udostępniane takiego obrazu na stronie internetowej operatora.

Skorzystanie z tej formy dokumentowania, zdaniem resortu nie realizowało wymogów przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym wyłączało możliwość skorzystania z odliczenia. Z takim wyjaśnieniem spotykamy się w broszurze informacyjnej wydanej przez Ministerstwo, a dotyczącej zasad korzystania z ulgi, która jednak oficjalną wykładnią prawa nie jest.

Czytaj także

Eksperci:

Krzysztof Komorniczak

Doradca podatkowy, prawnik

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Czy e-fakturą można udokumentować wydatek dla potrzeb ulgi internetowej?
Czy e-fakturą można udokumentować wydatek dla potrzeb ulgi internetowej?

VAT Zmiany od 1 września i 1 listopada 2019 r.29.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Smart MBC

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »