REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy e-fakturą można udokumentować wydatek dla potrzeb ulgi internetowej?

Dorota Gaweł
Krzysztof Komorniczak
Doradca podatkowy, prawnik
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Czy e-fakturą można udokumentować wydatek dla potrzeb ulgi internetowej?
Czy e-fakturą można udokumentować wydatek dla potrzeb ulgi internetowej?

REKLAMA

REKLAMA

Odliczenie od dochodu wydatków na używanie sieci internet jest jedną z najczęściej stosowanych ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych. W praktyce jednak połączenie postępu technologicznego oraz przepisów podatkowych spowodowało szereg wątpliwości dotyczących zasad jej rozliczenia. W szczególności, czy można dokumentować wydatki na Internet w tej uldze e-fakturami zwanymi także ekofakturami.

Ustawa o PIT, w brzmieniu obowiązującym do końca 2010 r., wskazuje na prawo do odliczenia ponoszonych przez podatników wydatków z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Autopromocja

Odliczenie to stosuje się jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług (art. 26 ust.6a w zw. z art. 26 ust 7 pkt 1 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym w 2010 r.) .

Zgodnie z §3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. Nr 133, poz. 1119) faktury mogą być wystawiane i przesyłane w formie elektronicznej, pod warunkiem uprzedniej akceptacji tej formy przez odbiorcę faktury.

Akceptacja ta może być wyrażona w formie pisemnej lub elektronicznej.

Ponadto rozporządzenie ogranicza wystawianie, przesyłane i przechowywane w formie elektronicznej faktur warunkiem, że autentyczność ich pochodzenia i integralność ich treści będą zagwarantowane:
- bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, lub
- poprzez wymianę danych elektronicznych (EDI) zgodnie z umową w sprawie europejskiego modelu wymiany danych elektronicznych, jeżeli zawarta umowa, dotycząca tej wymiany, przewiduje stosowanie procedur gwarantujących autentyczność pochodzenia faktury i integralność danych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W opinii Ministerstwa Finansów tylko dokumenty spełniające powyższe wymagania, można było uznać za faktury elektroniczne uprawniające do skorzystania z omawianej ulgi, na równi z fakturami w formie papierowej.

Jeżeli więc otrzymywane pocztą elektroniczną faktury zabezpiecza podpis elektroniczny z kwalifikowanym certyfikatem, nie zachodzą żadne wątpliwości co do udokumentowania wydatków, jako warunku odliczenia.

Prawa tego nie dawały natomiast ekofaktury czy e-faktury przesyłane przez operatorów w formie obrazu faktury drogą elektroniczną na podany przez siebie adres e-mail lub udostępniane takiego obrazu na stronie internetowej operatora.

Skorzystanie z tej formy dokumentowania, zdaniem resortu nie realizowało wymogów przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym wyłączało możliwość skorzystania z odliczenia. Z takim wyjaśnieniem spotykamy się w broszurze informacyjnej wydanej przez Ministerstwo, a dotyczącej zasad korzystania z ulgi, która jednak oficjalną wykładnią prawa nie jest.

Z powyższym stanowiskiem nie chcieli zgodzić się bardziej postępowi użytkownicy internetu, którzy zrezygnowali z tradycyjnych faktur otrzymywanych przez dostawców z uwagi na niedogodności związane z ich przechowywaniem bądź w trosce o środowisko naturalne.

Tym bardziej, że argumentacji resortu nie podzielił także Naczelny Sąd Administracyjny dokonując prowspólnotowej wykładni przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, że w odniesieniu do faktur sporządzanych i przekazywanych w formie elektronicznej, a następnie drukowanych i przechowywanych przez podatników w formie papierowej ustawodawca nie zawarł wymogu ich kwalifikowanego uwierzytelniania - w przeciwieństwie do faktur przechowywanych w formie elektronicznej (orzeczenie z dnia 20 maja 2010 r., sygn. I FSK 1444/09).

To z kolei oznaczałoby pełne prawo podatników odliczających koszty internetu w rozliczeniach podatku dochodowego w oparciu o wydrukowane e-faktury. Co więcej, z orzeczenia NSA należy wysnuć wniosek, że taki, korzystny dla podatników stan prawny miał miejsce od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, zatem od tej chwili urzędy winny traktować drukowane e-faktury, jako dowody w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Ostatecznie jednak Ministerstwo Finansów zmieniło swoje stanowisko dopiero pod wpływem zmian jakie wynikają ze zliberalizowanych przepisów ustawy o PIT oraz apeli użytkowników. Obowiązujące począwszy od stycznia 2011 roku uregulowania wskazują bez żadnych już wątpliwości, że w rozliczeniach za rok 2011 jako podstawę do skorzystania z ulgi będzie można wykorzystywać również ekofaktury czy efaktury.

Rozliczając podatek za rok 2011 do ulgi wystarczy bowiem dokument stwierdzający poniesienie wydatku, zawierający dane identyfikujące kupującego i sprzedającego, rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty.

W wydanym oświadczeniu resort uznał, że urzędy skarbowe już w rozliczeniach składanych za rok 2010 będą respektowały ekofaktury, dzięki czemu znaczna część podatników uniknie wątpliwości.

Autopromocja

Czy faktura elektroniczna wystarcza do ulgi internetowej?

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Nie zmienia to jednak faktu, że należałoby uznać, iż prawo to przysługiwało podatnikom już wcześniej, na co pośrednio wskazuje powołany wyrok NSA, a tym samym podatnicy, którzy w obawie przez zakwestionowaniem prawa do odliczenia, nie korzystali dotychczas z ulgi, mogą obecnie skorygować zeznania podatkowe za poprzednie lata, w oparciu o posiadane e-faktury.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  REKLAMA