Ulga na ekspansję - co warto wiedzieć?
REKLAMA
REKLAMA
- Ulga na ekspansję - przepisy
- Ulga na ekspansję - dla kogo?
- Odliczenie od podstawy opodatkowania
- Kwestie praktyczne – warunki skorzystania z ulgi na ekspansję
- Przykładowe trudności przy wdrożeniu ulgi na ekspansję
Ulga na ekspansję - przepisy
Ulga na ekspansję została wprowadzona w celu wsparcia małych i średnich firm w ekspansji i rozwoju, w tym w ekspansji zagranicznej. Zgodnie z założeniami, ma przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności polskich przedsiębiorców na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.
REKLAMA
Dzięki uldze na ekspansję wielu przedsiębiorców ma zwiększyć swoje możliwości w zakresie rozszerzenia realizowanej działalności na nowe rynki, budowania międzynarodowego wizerunku, pozyskiwania know-how, partnerów oraz umacniania swojej pozycji.
Ulga na ekspansję - dla kogo?
Nie jest to ulga dla wszystkich przedsiębiorców, a tylko dla tych, którzy sprzedają produkty. Minister Finansów potwierdza, iż pod pojęciem produktu rozumiemy przedmioty materialne, a więc „rzeczy” określone w definicji kodeksu cywilnego.
Pomimo tego ograniczenia, dostępność ulgi na ekspansję wydaje się dość szeroka, gdyż grono producentów w Polsce jest znaczące, wobec czego wiele przedsiębiorstw ma szansę na skorzystanie z dodatkowego odliczenia. Już teraz można z dużym prawdopodobieństwem zakładać, że spośród nowych ulg podatkowych wdrożonych od 2022 r., ulga na ekspansję będzie jedną z popularniejszych.
Odliczenie od podstawy opodatkowania
Podatnik może odliczyć od podstawy obliczenia podatku właściwe koszty (wydatki m.in. na uczestnictwo w targach, działania promocyjno-informacyjne, przygotowanie dokumentacji niezbędnej do przystąpienia do przetargu) do limitu 1 000 000 zł w roku podatkowym.
Kwestie praktyczne – warunki skorzystania z ulgi na ekspansję
Podatnik dokona odliczenia, jeżeli po skorzystaniu z ulgi, w okresie dwóch następujących po sobie lat podatkowych:
• zwiększył przychody ze sprzedaży produktów w stosunku do przychodów z tego tytułu ustalonych na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego rok poniesienia tych kosztów lub
• osiągnął przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych lub
• osiągnął przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych w danym kraju.
Przykładowe trudności przy wdrożeniu ulgi na ekspansję
Choć założenia ulgi na ekspansję nie są skomplikowane, to pod tą pozorną prostotą kryją się pułapki interpretacyjne, na które powinni zwrócić uwagę przedsiębiorcy zainteresowani uzyskaniem dodatkowej korzyści.
REKLAMA
Przede wszystkim, ulga nie znajdzie zastosowania do podatników zajmujących się wyłącznie odsprzedażą produktów, gdyż taki produkt nie może być uznany za „wytworzony”. Problem w stosowaniu ulgi może dotyczyć również działalności producenta kontraktowego, który de facto nie produkuje, a użycza składników majątkowych do wyprodukowania czyjegoś produktu.
Ulga na ekspansję obejmuje szeroki katalog kosztów, jednak wydanych w jej zakresie interpretacji indywidualnych jest wciąż niewiele, wobec czego, z uwagi na nieprecyzyjne definicje, każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie i w miarę możliwości zabezpieczany interpretacją indywidualną na wypadek ewentualnej kontroli podatkowej.
Dodatkowe wątpliwości dotyczą m.in. rozliczenia ulgi przez podatników korzystających z dotacji, dopłat oraz innych dofinansowań. Problemy związane z rozliczeniem ulgi dotkną również podmioty ponoszące stratę podatkową.
Autorzy: Jagoda Trela - Partner Zarządzający ID Advisory, Sandra Telman - Starszy Konsultant ID Advisory
Źródło: Raport Ulgi podatkowe – poradnik na czasy kryzysu
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat