| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Sprzedajemy odziedziczony dom bez podatku

Sprzedajemy odziedziczony dom bez podatku

Sprzedaż nabytego w drodze spadku i darowizny domu lub innej nieruchomości jest wolna od podatku dochodowego jeżeli nabycie miało miejsce przed 1 stycznia 2007 r.. Natomiast jeżeli nabycie nieodpłatne miało miejsce po tej dacie trzeba zapłacić 19% podatku dochodowego. Można tego uniknąć czekając z nabyciem 5 lat lub gdy jest zameldowany w tym domu ponad 12 miesięcy.

Do 31 grudnia 2006 r. sprzedaż otrzymanego w darowiźnie lub spadku mieszkania, domu czy innej nieruchomości, o której wspomina ustawa o PIT, była zwolniona z podatku w każdym przypadku. A zatem, gdy ktoś odziedziczył dom lub otrzymał go w darowiźnie, mógł go teoretycznie sprzedać bez płacenia PIT nawet następnego dnia po odziedziczeniu lub otrzymaniu. Teoretycznie, bo nie udałoby się go sprzedać z uwagi na rozwiązania przyjęte w prawie spadkowym. Nie zmienia to jednak faktu, że takie zwolnienie było. Zwolnienie to wynikało z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 roku.

Od 1 stycznia 2007 r. takiego zwolnienia już nie ma. Co gorsza, sprzedając odziedziczoną lub otrzymaną w darowiźnie nieruchomość, trzeba dziś od dochodu z takiej sprzedaży zapłacić 19 proc. podatku. Podatku nie zapłacimy tylko wtedy, gdy sprzedaż nastąpi po pięciu latach od nabycia nieruchomości albo gdy skorzystamy z tzw. ulgi meldunkowej, co wymaga zameldowanie się w tej nieruchomości na pobyt stały na co najmniej 12 miesięcy.


Skoro sposób zapłaty podatku przy sprzedaży nieruchomości nabytej nieodpłatnie zależy od daty jej otrzymania, również możliwość skorzystania z ulg podatkowych przy takiej transakcji będzie uzależniona od momentu nabycia mieszkania bądź domu. Nowe zasady dotyczą tylko nieruchomości nabytych po 1 stycznia 2007 r.

A zatem ze starego zwolnienia korzysta każdy podatnik, który nabył nieruchomość w spadku lub darowiźnie do 31 grudnia 2006 r.

Warto przy spadkach pamiętać, że za dzień nabycia uznaje się dzień śmierci spadkodawcy. Zgodnie z art. 924 kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Prawomocne postanowienie sądu stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Oznacza to, że ze starego zwolnienia korzystają wszystkie nieruchomości odziedziczone w ramach spadków otwartych do końca 2006 roku. A zatem jeżeli spadkodawca zmarł przed 1 stycznia 2007 r., przy sprzedaży odziedziczonej po nim nieruchomości spadkobierca korzysta ze zwolnienia z PIT, niezależnie od tego, kiedy taką nieruchomość sprzeda.


Gdy śmierć spadkodawcy nastąpiła po 1 stycznia 2007 r., czeka nas rozliczanie się z fiskusem na nowych zasadach. Podatku można uniknąć w dwóch przypadkach:

• gdy ze sprzedażą zaczekamy co najmniej rok, meldując się równocześnie w nieruchomości na pobyt stały - ulga meldunkowa.

• gdy zaczekamy ze sprzedażą pięć lat - opodatkowaniu podlegają bowiem tylko dochody ze sprzedaży dokonanej przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości.


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »