| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > Podatek od spadków i darowizn > Kiedy sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nabytego w drodze darowizny powoduje konieczność zapłaty podatku

Kiedy sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nabytego w drodze darowizny powoduje konieczność zapłaty podatku

W 2005 r. nabyłem w drodze darowizny od rodziców spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Od tej czynności na podstawie art. 16 ustawy od spadków i darowizn nie został pobrany podatek. Chciałbym sprzedać to mieszkanie przed upływem 5 lat od dnia darowizny, w związku z otrzymaną propozycję pracy w innym mieście. Czy w przypadku sprzedaży tego mieszkania będę musiał zapłacić podatek od darowizny (z uwagi na niedotrzymanie warunków ulgi z art. 16)?

NIE, jeżeli w ciągu 6 miesięcy od sprzedaży kupi Pan nowe mieszkanie.

Podjęcie pracy w innym mieście stanowi przesłankę wymuszającą zmianę warunków mieszkaniowych i wskazuje na zaistnienie wyjątkowej sytuacji obdarowanego. Zatem jeżeli zbycie nabytego przez Pana w drodze darowizny spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nastąpi w wyniku podjęcia pracy w innym mieście, a nabycie nowego lokalu mieszkalnego nastąpi nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia, to Podatnik zachowa prawo do ulgi podatkowej.

Polecamy: serwis Koszty

Po spełnieniu szeregu warunków do podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn nie wlicza się 110 m2 powierzchni użytkowej lokalu nabytego w drodze darowizny lub spadku. To zwolnienie jest tak skonstruowane, że ogranicza możliwość natychmiastowego zbycia np. mieszkania lub domu przez spadkobiercę lub obdarowanego.

Prawa do skorzystania ze zwolnienia nie odbiera jednak takie zbycie, które było uzasadnione koniecznością zmiany warunków lub miejsca zamieszkania, a środki uzyskane ze sprzedaży zostały przeznaczone w całości na nabycie innego budynku lub lokalu mieszkalnego (udziału w budynku lub lokalu) albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (udziału w takim prawie), albo budowę innego budynku lub lokalu.

Organy podatkowe uznają, że „uzasadnioną koniecznością zmiany warunków lub miejsca zamieszkania” jest podjęcie pracy w innym mieście, co wymusza zmianę warunków mieszkaniowych i wskazuje na zaistnienie wyjątkowej sytuacji obdarowanego (tak np. w interpretacji Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 7 maja 2007 r., nr RO-XV/415/SD-159/129/JB/07).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Urawski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »