Kiedy sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nabytego w drodze darowizny powoduje konieczność zapłaty podatku
REKLAMA
REKLAMA
NIE, jeżeli w ciągu 6 miesięcy od sprzedaży kupi Pan nowe mieszkanie.
REKLAMA
Podjęcie pracy w innym mieście stanowi przesłankę wymuszającą zmianę warunków mieszkaniowych i wskazuje na zaistnienie wyjątkowej sytuacji obdarowanego. Zatem jeżeli zbycie nabytego przez Pana w drodze darowizny spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nastąpi w wyniku podjęcia pracy w innym mieście, a nabycie nowego lokalu mieszkalnego nastąpi nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia, to Podatnik zachowa prawo do ulgi podatkowej.
Polecamy: serwis Koszty
Po spełnieniu szeregu warunków do podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn nie wlicza się 110 m2 powierzchni użytkowej lokalu nabytego w drodze darowizny lub spadku. To zwolnienie jest tak skonstruowane, że ogranicza możliwość natychmiastowego zbycia np. mieszkania lub domu przez spadkobiercę lub obdarowanego.
Prawa do skorzystania ze zwolnienia nie odbiera jednak takie zbycie, które było uzasadnione koniecznością zmiany warunków lub miejsca zamieszkania, a środki uzyskane ze sprzedaży zostały przeznaczone w całości na nabycie innego budynku lub lokalu mieszkalnego (udziału w budynku lub lokalu) albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (udziału w takim prawie), albo budowę innego budynku lub lokalu.
Organy podatkowe uznają, że „uzasadnioną koniecznością zmiany warunków lub miejsca zamieszkania” jest podjęcie pracy w innym mieście, co wymusza zmianę warunków mieszkaniowych i wskazuje na zaistnienie wyjątkowej sytuacji obdarowanego (tak np. w interpretacji Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 7 maja 2007 r., nr RO-XV/415/SD-159/129/JB/07).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat