| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > Podatek od spadków i darowizn > Darowizny w najbliższej rodzinie a podatek

Darowizny w najbliższej rodzinie a podatek

Darowizny podlegają obowiązkowi zapłaty podatku przez obdarowanego – tak wynika z generalnej zasady zawartej w ustawie o podatku od spadku i darowizn. Jednak ustawodawca przewidział także zwolnienia. Jak zatem wygląda kwestia opodatkowania darowizn w najbliższej rodzinie?

Kwoty wolne od podatku

Kwoty pieniężne do pewnej wysokości wolne są od opodatkowania. Ich wysokość jest różna w  zależności od stopnia pokrewieństwa darczyńcy i obdarowanego.

Ustawa o podatku od spadku i darowizn określa trzy grupy podatkowe:

Grupa I: małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, zięć, synowa

Kwota do której darowizna jest zwolniona z opodatkowania 9637 zł

Grupa II: zstępni rodzeństwa (np. dzieci siostry, wnuki brata), rodzeństwo rodziców (np. ciotki, wujowie), zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych (np. mąż wnuczki)

Kwota do której darowizna jest zwolniona z opodatkowania 7276 zł

Grupa III: pozostali

Kwota do której darowizna jest zwolniona z opodatkowania 4902 zł

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn nabycia gospodarstwa rolnego

Przy obliczaniu kwoty wolnej od podatku sumuje się wartość rynkową otrzymanej darowizny z wartością rzeczy i praw majątkowych nabytych nieodpłatnie przez obdarowanego od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiła ostatnia darowizna od tej samej osoby.

Kiedy nie zapłacimy podatku?

Jeżeli darowizna dokonywana jest na rzecz większości osób zaliczanych do I grupy podatkowej (tzn. małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę) obdarowany może skorzystać z całkowitego zwolnienia  (bez względu na kwotę darowizny) z podatku od spadku i darowizn, jeśli w przeciągu 6 miesięcy od dnia nabycia darowizny zgłosi nabyte rzeczy lub prawa majątkowe właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

Jeżeli przedmiotem darowizny są pieniądze obdarowany musi także udokumentować ich otrzymanie dowodem: przekazania na rachunek bankowy nabywcy, jego rachunek bankowy prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową albo przekazem pocztowym.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Jeśli przedmiot darowizny  nie zostanie zgłoszony w ciągu 6 miesięcy lub obdarowany nie udokumentuje otrzymania środków pieniężnych w powyższy sposób, wtedy nabycie darowizny będzie podlegało opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Warto pamiętać, że każda kwota będąca przedmiotem darowizny powyżej 9637 zł podlega ustawowemu zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn, jeśli dotyczy najbliższej rodziny i jest właściwie udokumentowana.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zdjęcia

Darowizny w najbliższej rodzinie a podatek /fot. Fotolia
Darowizny w najbliższej rodzinie a podatek /fot. Fotolia

Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko8.94 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »