reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > Podatek od spadków i darowizn > Darowizny w najbliższej rodzinie a podatek

Darowizny w najbliższej rodzinie a podatek

Darowizny podlegają obowiązkowi zapłaty podatku przez obdarowanego – tak wynika z generalnej zasady zawartej w ustawie o podatku od spadku i darowizn. Jednak ustawodawca przewidział także zwolnienia. Jak zatem wygląda kwestia opodatkowania darowizn w najbliższej rodzinie?

Kwoty wolne od podatku

Kwoty pieniężne do pewnej wysokości wolne są od opodatkowania. Ich wysokość jest różna w  zależności od stopnia pokrewieństwa darczyńcy i obdarowanego.

Ustawa o podatku od spadku i darowizn określa trzy grupy podatkowe:

Grupa I: małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, zięć, synowa

Kwota do której darowizna jest zwolniona z opodatkowania 9637 zł

Grupa II: zstępni rodzeństwa (np. dzieci siostry, wnuki brata), rodzeństwo rodziców (np. ciotki, wujowie), zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych (np. mąż wnuczki)

Kwota do której darowizna jest zwolniona z opodatkowania 7276 zł

Grupa III: pozostali

Kwota do której darowizna jest zwolniona z opodatkowania 4902 zł

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn nabycia gospodarstwa rolnego

Przy obliczaniu kwoty wolnej od podatku sumuje się wartość rynkową otrzymanej darowizny z wartością rzeczy i praw majątkowych nabytych nieodpłatnie przez obdarowanego od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiła ostatnia darowizna od tej samej osoby.

Kiedy nie zapłacimy podatku?

Jeżeli darowizna dokonywana jest na rzecz większości osób zaliczanych do I grupy podatkowej (tzn. małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę) obdarowany może skorzystać z całkowitego zwolnienia  (bez względu na kwotę darowizny) z podatku od spadku i darowizn, jeśli w przeciągu 6 miesięcy od dnia nabycia darowizny zgłosi nabyte rzeczy lub prawa majątkowe właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

Jeżeli przedmiotem darowizny są pieniądze obdarowany musi także udokumentować ich otrzymanie dowodem: przekazania na rachunek bankowy nabywcy, jego rachunek bankowy prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową albo przekazem pocztowym.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Jeśli przedmiot darowizny  nie zostanie zgłoszony w ciągu 6 miesięcy lub obdarowany nie udokumentuje otrzymania środków pieniężnych w powyższy sposób, wtedy nabycie darowizny będzie podlegało opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Warto pamiętać, że każda kwota będąca przedmiotem darowizny powyżej 9637 zł podlega ustawowemu zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn, jeśli dotyczy najbliższej rodziny i jest właściwie udokumentowana.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zdjęcia

Darowizny w najbliższej rodzinie a podatek /fot. Fotolia
Darowizny w najbliższej rodzinie a podatek /fot. Fotolia

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych996.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Opaliński

Adwokat specjalizujący się m.in. w prawie rolnym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama