REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek przesyłania rejestrów VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego

Obowiązek przesyłania rejestrów VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego /fot. Fotolia
Obowiązek przesyłania rejestrów VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązek comiesięcznego generowania rejestru VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) obejmie w pierwszej kolejności dużych przedsiębiorców, już od 1 lipca 2016 r. Od tego miesiąca organy podatkowe mają również prawo żądać od dużych podatników innych danych w przypadku ewentualnej kontroli (np. obejmujących struktury wyciągu bankowego czy ksiąg rachunkowych).

Z treści ustawy przyjętej przez Sejm wynika, że dane z ewidencji VAT będą przedkładane organom podatkowym bez wezwania, do 25 dnia następnego miesiąca (art. 1 pkt. 5 ustawy zmieniającej). Konsekwentnie, w przypadku wejścia w życie zaproponowanego projektu, duzi przedsiębiorcy będą zobowiązani do przesłania rejestrów VAT w formie uzgodnionej struktury logicznej już 25 sierpnia 2016 r. Nieco później - od stycznia 2017 r. – zobligowani będą do tego mali i średni przedsiębiorcy, natomiast najpóźniej, bo dopiero od stycznia 2018 r. mikroprzedsiębiorcy.

Autopromocja

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Powyższy obowiązek może dotyczyć od 1 lipca 2016 r. również podmiotów zarejestrowanych dla celów VAT, a nieposiadających w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności bądź siedziby oraz oddziałów spółek zagranicznych, w przypadku jeśli:

  • zatrudniają średniorocznie co najmniej 250 pracowników lub których roczny obrót netto przekroczył równowartość w złotych 50 milionów euro,

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • a równocześnie suma aktywów bilansu jest wyższa niż równowartość w złotych 43 milionów euro.

Jednolity Plik Kontrolny – wciąż brak przepisów wykonawczych

Należy zauważyć, że powyższa zmiana jest dosyć znacząca, w porównaniu z dotychczasowym obowiązkiem wprowadzonym nowelizacją Ordynacji Podatkowej dnia 10 września 2015 r. przesyłania struktur JPK jednie na żądanie organu kontrolującego. Co więcej, nowa forma raportowania danych organom podatkowym nie została również uzależniona od tego jaką formę składania deklaracji podatku VAT - miesięczną czy kwartalną - wybrali podatnicy.

Zwracamy również uwagę, na potencjalne sankcje związane z nieprzedłożeniem rejestrów VAT w formie JPK do organów podatkowych lub wykazania w nich nieprawdziwych danych. Naruszenie wymogu składania informacji podatkowej podlega bowiem grzywnie na gruncie art. 80 ustawy Kodeks karny skarbowy.

Zgodnie ze stanowiskiem fiskusa, obowiązek generowania rejestru VAT za pomocą JPK powinien zwiększyć szanse na usprawnienie oraz pogłębienie procesu kontroli skarbowej i podatkowej, a co za tym idzie, skuteczną walkę z wyłudzeniami podatkowymi. Standaryzacja udostępnianych organom podatkowym informacji oraz ich generowania pozwoli na znaczne ograniczenie czasu oraz obowiązków przedsiębiorców podczas ewentualnych kontroli podatkowych. Wątpliwości budzi jednak fakt braku konsultacji rządu z przedsiębiorcami dotyczących omawianych zmian oraz relatywnie krótki czas jaki posiadają mali i średni przedsiębiorcy na aktualizację oprogramowania służącego do prowadzenia ewidencji VAT. W stosunku do poprzedniego projektu termin wprowadzenia JPK dla tych grup przedsiębiorców został przyspieszony bowiem o rok.

Czy obowiązek raportowania w formacie JPK obejmie dane sprzed 1 lipca 2016 r.

Dla większości przedsiębiorców wdrożenie struktur JPK w zakresie rejestru VAT powinno odbyć się w ramach podstawowych usług wsparcia technicznego, jednak te działające na systemach różnych dostawców mogą potrzebować więcej czasu na jego przystosowanie. Dlatego też zachęcamy do jak najszybszego opracowania planu aktualizacji systemów związanych z JPK takich jak wdrożenie funkcjonalności (mapowanie systemu księgowego ze strukturą JPK dotyczącą rejestru VAT) oraz przeszkolenia pracowników w zakresie działania nowych mechanizmów i analizy merytorycznej poprawności przekazywanych danych.

Autorzy:

Katarzyna Klimczyk – Doradca Podatkowy, Zespół Doradztwa Podatkowego Accreo Sp. z o.o.

Adam Szmyt – Konsultant, Zespół Doradztwa Podatkowego Accreo Sp. z o.o.

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

REKLAMA