reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola skarbowa > Kontrola skarbowa w firmach leasingowych

Kontrola skarbowa w firmach leasingowych

7 kwietnia 2011 r. NSA postanowił zadać Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytanie prejudycjalne czy w świetle prawa UE usługę ubezpieczenia przedmiotu leasingu oraz usługę leasingu należy traktować jako usługi odrębne, czy jako jedną kompleksową usługę złożoną leasingu. Nie czekając na rozstrzygnięcie TSUE Urząd Kontroli Skarbowej w Warszawie poinformował 11 kwietnia 2011 r. o kontynuowaniu kontroli w firmach leasingowych w tej kwestii kierując się niekorzystną dla podatników wykładnią zaprezentowaną w uchwale NSA z 8 listopada 2010 r. (sygn. I FPS 3/10).

Przez lata podmioty zawierając umowy leasingu oraz pożyczek, oprócz obciążania leasingobiorców fakturami za opłaty manipulacyjne oraz miesięczne opłaty leasingowe, obciążały również leasingobiorców fakturami za koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu, stosując do tej części stawkę zwolnioną (jako tzw. „refakturowanie”).

Zgodnie z uchwałą NSA z 8 listopada 2010 r. (sygn. I FPS 3/10) ubezpieczenie przedmiotu leasingu tworzy jednolitą całość z umową leasingową.

W takiej sytuacji spółka dokonuje więcej niż jednego świadczenia na rzecz leasingobiorcy i świadczenia te są ze sobą powiązane, tworzą jedną całość z ekonomicznego punktu widzenia, którą jedynie sztucznie podzielono.

Stąd dla celów VAT świadczenia te zdaniem NSA wyrażonym w ww. uchwale podlegają opodatkowaniu jedną stawką.

Zatem podmiot świadczący usługi leasingu powinien włączyć do podstawy opodatkowania VAT tych usług koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu.

Podmiot świadczący usługi leasingu powinien zdaniem NSA wyrażonym w ww. uchwale włączyć do podstawy opodatkowania wartość usług obejmujących koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu.

W wyniku działań przeprowadzonych przez UKS w Warszawie jeszcze w 2010 roku podmioty świadczące usługi leasingu składały korekty deklaracji w zakresie podatku od towarów i usług i dokonywały wpłat zaniżonego zobowiązania wraz z odsetkami. Tylko z tego tytułu budżet państwa uzyskał w 2010 roku wpłaty w kwocie 115.683.804zł.

Czy koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu trzeba refakturować na leasingobiorcę?

Jednak w postanowieniu z 7 kwietnia 2011 r. (sygn. I FSK 460/10) Naczelny Sąd Administracyjny uznał za stosowne na podstawie art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej skierować do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytanie prejudycjalne dotyczące wykładni przepisów prawa wspólnotowego:

a) czy przepis art. 2 ust. 1 lit. c) Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.U. UE seria L z 2006 r. Nr 347/1 ze zm.) należy interpretować w ten sposób, że usługę ubezpieczenia przedmiotu leasingu oraz usługę leasingu należy traktować jako usługi odrębne, czy jako jedną kompleksową usługę złożoną leasingu,

b) w przypadku odpowiedzi na powyższe pytanie, że usługę ubezpieczenia przedmiotu leasingu oraz usługę leasingu należy traktować jako usługi odrębne, czy art. 135 ust. 1 lit. a) w zw. z art. 28 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.U. UE seria L z 2006 r. Nr 347/1 ze zm.) należy interpretować w ten sposób, że korzysta ze zwolnienia usługa ubezpieczenia przedmiotu leasingu, gdy to leasingodawca ubezpiecza ten przedmiot, obciążając kosztami tego ubezpieczenia leasingobiorcę?

Postanowienie to zapadło w sprawie skargi kasacyjnej B. L. Sp. z o. o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 grudnia 2009 r. sygn. akt III SA/Wa 1022/09 w sprawie ze skargi B. Leasing Sp. z o. o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W..

Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok w sprawie VAT od refakturowania ubezpieczenia przy umowie leasingu

Kontrola skarbowa sprawdza także legalność oprogramowania

W tej sytuacji warto zaapelować do organów podatkowych i organów kontroli skarbowej o pewną wstrzemięźliwość. Mimo podjęcia 8 listopada 2010 r. uchwały w przedmiotowej sprawie NSA ma nadal poważne wątpliwości interpretacyjne, czego dowodem jest owo pytanie prejudycjalne z 7 kwietnia 2011 r. Warto chyba poczekać na wyrok TSUE w tej kwestii, by uniknąć ewentualnego ponownego korygowania niedawno skorygowanych deklaracji VAT.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama