Uprawnienia urzędów kontroli skarbowej wobec podatników korzystających z majątku Skarbu Państwa
REKLAMA
REKLAMA
Przepis ten został zmieniony ustawą z 25 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o kontroli skarbowej oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2010 r. Nr 127 poz. 858.
REKLAMA
Stanowi on, że kontroli skarbowej podlegają spółki z udziałem Skarbu Państwa, podmioty wykorzystujące mienie przekazane przez Skarb Państwa oraz sprywatyzowane mienie Skarbu Państwa.
Wprowadzenie tak szerokich kompetencji dla organów podatkowych uzasadniono koniecznością usunięcia istniejących wątpliwości interpretacyjnych w zakresie możliwości przeprowadzania postępowań kontrolnych w podmiotach o kapitale mieszanym, tj. podmiotach z uczestnictwem kapitałowym mienia państwowego i prywatnego, bez względu na wielkość udziału mienia państwowego (m. in. w przedsiębiorstwach państwowych, spółkach akcyjnych i z o. o., w których jedynym akcjonariuszem lub wspólnikiem jest Skarb Państwa, w których Skarb Państwa posiada większościowy albo mniejszościowy udział w kapitale zakładowym, w tym tworzone na podstawie umów o partnerstwie publiczno-prywatnym, bankach państwowych).
Brak zmian w tym zakresie mógł doprowadzić do sytuacji, w której podmioty przestają podlegać kontroli, jeżeli w danym podmiocie nastąpi zaangażowanie udziału kapitału prywatnego w jakiejkolwiek wysokości.
Nowelizacja miała też na celu usunięcie istniejących ograniczeń podmiotowego zakresu kontroli podmiotów wykorzystujących mienie przekazane przez Skarb Państwa.
Polecamy: Kontrola podatkowa
Polecamy: Podatek od spadków i darowizn
Polecamy: Postępowanie podatkowe
Z uwagi na fakt, iż pojęcie realizacji zadań publicznych jest pojęciem niedookreślonym oraz że mienie państwowe może być przekazywane na różne cele, w tym niezwiązane z realizacją zadań publicznych (np. podwyższenie kapitału), celowe jest objęcie zakresem kontroli skarbowej wszystkich podmiotów wykorzystujących mienie państwowe.
Aktywność w zakresie działań kontrolnych UKS nie jest więc ograniczona do sprawdzenia stanu rozliczeń podatkowych podatnika.
Źródło: druk sejmowy nr 1852
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat