| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola skarbowa > Uprawnienia urzędów kontroli skarbowej wobec podatników korzystających z majątku Skarbu Państwa

Uprawnienia urzędów kontroli skarbowej wobec podatników korzystających z majątku Skarbu Państwa

Podatnicy korzystający z majątku Skarbu Państwa powinni pamiętać o szczególnych uprawnieniach UKS w stosunku do nich. Wynikają one z art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy o kontroli skarbowej.

Przepis ten został zmieniony ustawą z 25 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o kontroli skarbowej oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2010 r. Nr 127 poz. 858.

Stanowi on, że kontroli skarbowej podlegają spółki z udziałem Skarbu Państwa, podmioty wykorzystujące mienie przekazane przez Skarb Państwa oraz sprywatyzowane mienie Skarbu Państwa.

Wprowadzenie tak szerokich kompetencji dla organów podatkowych uzasadniono koniecznością usunięcia istniejących wątpliwości interpretacyjnych w zakresie możliwości przeprowadzania postępowań kontrolnych w pod­miotach o kapitale mieszanym, tj. podmiotach z uczestnictwem kapitałowym mienia państwowego i prywatnego, bez względu na wielkość udziału mienia państwowego (m. in. w przedsiębiorstwach państwowych, spółkach akcyjnych i z o. o., w których jedynym akcjonariuszem lub wspólnikiem jest Skarb Państwa, w których Skarb Państwa posiada większościowy albo mniejszościowy udział w kapitale zakładowym, w tym tworzone na podstawie umów o partnerstwie publiczno-prywatnym, bankach państwowych).

Brak zmian w tym zakresie mógł doprowadzić do sytuacji, w której podmioty przestają podlegać kontroli, jeżeli w danym podmiocie nastąpi zaangażowanie udziału kapitału prywatnego w jakiejkolwiek wysokości.

Nowelizacja miała też na celu usunięcie istniejących ograniczeń podmiotowego zakresu kontroli podmiotów wykorzystujących mienie przekazane przez Skarb Państwa.

Polecamy: Kontrola podatkowa

Polecamy: Podatek od spadków i darowizn

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Z uwagi na fakt, iż pojęcie realizacji zadań publicznych jest pojęciem niedookreślonym oraz że mienie państwowe może być przekazywane na różne cele, w tym niezwiązane z realizacją zadań publicznych (np. podwyższenie kapitału), celowe jest objęcie zakresem kontroli skarbowej wszystkich podmiotów wykorzystujących mienie państwowe.

Aktywność w zakresie działań kontrolnych UKS nie jest więc ograniczona do sprawdzenia stanu rozliczeń podatkowych podatnika.

Źródło: druk sejmowy nr 1852

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK