Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki
REKLAMA
REKLAMA
- Najważniejsze terminy zapłaty podatków dochodowych
- Zaległość podatkowa i odsetki za opóźnienie
- Odpowiedzialność karna skarbowa
- Czynny żal
Najważniejsze terminy zapłaty podatków dochodowych
PIT
Zaliczki na PIT (skala podatkowa i podatek liniowy) – do 20 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – do 20 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.
Karta podatkowa - do 7 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.
Roczne rozliczenie PIT - do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
Zaliczki na PIT pracowników – do 20 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.
REKLAMA
CIT
Zaliczki miesięczne - do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, a zaliczkę za ostatni miesiąc roku podatkowego – do 20. dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego. Jeżeli podatnik przed upływem terminu wpłaty zaliczki za ostatni miesiąc, złoży zeznanie i zapłaci podatek – nie musi wpłacać tej zaliczki.
Zaliczki kwartalne - do 20. dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który jest wpłacana zaliczka, a zaliczkę za ostatni kwartał roku podatkowego – do 20. dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego. Jeżeli podatnik przed upływem terminu wpłaty zaliczki za ostatni kwartał, złoży zeznanie i zapłaci podatek – nie musi wpłacać tej zaliczki.
Zaliczki kwartalne mogą wpłacać podatnicy, którzy rozpoczynają działalność - w pierwszym roku podatkowym oraz mali podatnicy.
Podatek w rozliczeniu rocznym – do 31 marca następnego roku (gdy rok podatkowy podatnika pokrywa się z rokiem kalendarzowym).
Zaległość podatkowa i odsetki za opóźnienie
Na podstawie art. 51 Ordynacji podatkowej zaległością podatkową jest podatek niezapłacony w terminie płatności. Ponadto za zaległość podatkową uważa się niezapłaconą w terminie płatności zaliczkę na podatek lub ratę podatku – w tym także niezapłacone w terminie płatności przez płatnika lub inkasenta.
Zgodnie z art. 53 Ordynacji podatkowej, od zaległości podatkowych naliczane są – co do zasady - odsetki za zwłokę. Aktualnie stawka odsetek od zaległości podatkowych wynosi 14,5% w skali roku.
Wyjątki od tej zasady, kiedy to nie nalicza się odsetek od zaległości podatkowych, są wymienione w art. 54 Ordynacji podatkowej.
Odpowiedzialność karna skarbowa
Samo opóźnienie w zapłacie podatku nie oznacza zaraz nałożenia kar z Kodeku Karnego Skarbowego. Ale na podstawie art. 57 kodeksu karnego skarbowego, podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Taka kara w 2024 roku może wynieść nawet 60200 zł. Najczęściej - w oczywistych sprawach - można dostać za takie wykroczenie mandat karny do 6020 zł.
Przy czym sąd może odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli przed wszczęciem postępowania w sprawie o wykroczenie skarbowe wpłacono w całości należny podatek na rzecz właściwego organu.
Czynny żal
Jednocześnie warto wiedzieć, że istnieje coś takiego jak czynny żal, który może usunął niebezpieczeństwo zastosowania kar z kodeksu karnego skarbowego. Czynny żal, to taki donos na samego siebie połączony z zapłatą zaległości podatkowej z odsetkami – zanim urząd skarbowy dowie się o opóźnieniu w zapłacie podatku. Czynny żal jest dokładnie określony w art. 16 kodeksu karnego skarbowego. Zgodnie z § 1 tego przepisu nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił (na piśmie albo ustnie do protokołu) o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu. Ale przepis § 1 stosuje się tylko wtedy, gdy w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ postępowania przygotowawczego uiszczono w całości wymagalną należność publicznoprawną uszczuploną popełnionym czynem zabronionym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat