reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jaką stawką są opodatkowane usługi utrzymania zieleni

Jaką stawką są opodatkowane usługi utrzymania zieleni

Ponieważ na utrzymanie zieleni są stosowane różne stawki VAT, proszę o interpretację, jaka powinna być zastosowana stawka VAT na utrzymanie zieleni miejskiej, przyulicznej oraz parków w mieście.

RADA

W tym przypadku można stosować stawkę 7%.

UZASADNIENIE

Od 1 maja 2008 r. usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt (ex 01.4), są opodatkowane stawką 7% (poz. 135 załącznik nr 3 do ustawy o VAT). Natomiast usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych są sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 01.41.12. Dlatego podlegają opodatkowaniu stawką 7%. Jednak przepisy ustawy o VAT nie określają, co należy rozumieć przez „tereny zielone”.

Możemy w tym celu posłużyć się definicją terenów zieleni określoną w art. 5 pkt 21 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. Nr 92, poz. 880).

DEFINICJA

Tereny zieleni to tereny wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nimi związanymi, pokryte roślinnością, znajdujące się w granicach wsi o zwartej zabudowie lub miast, pełniące funkcje estetyczne, rekreacyjne, zdrowotne lub osłonowe, a w szczególności parki, zieleńce, promenady, bulwary, ogrody botaniczne, zoologiczne, jordanowskie i zabytkowe oraz cmentarze, a także zieleń towarzysząca ulicom, placom, zabytkowym fortyfikacjom, budynkom, składowiskom, lotniskom oraz obiektom kolejowym i przemysłowym.

Dlatego jeśli przedmiotem umowy jest utrzymanie terenów zielonych (PKWiU 01.41.12), takich jak tereny przyuliczne, parki, można stosować stawkę 7%. Niezależnie od zakresu prac, wszystkie usługi są opodatkowane stawką 7%, również porządkowe.

Jeśli oprócz usług utrzymania zieleni w umowie wymieniane są usługi porządkowe jako jedna ze składowych usług w zakresie zieleni miejskiej, wówczas usługa ta powinna zostać zaklasyfikowana odrębnie ( PKWiU 90). Dla tej usługi przewidziana jest również stawka 7% na podstawie poz. 153 załącznika nr 3 do cytowanej ustawy o VAT.

• art. 41 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1320

Marcin Jasiński

ekspert w zakresie VAT

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama