| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Przemieszczanie wyrobów akcyzowych od 1 stycznia 2011 roku

Przemieszczanie wyrobów akcyzowych od 1 stycznia 2011 roku

Od 1 stycznia br. dla przemieszczeń towarów akcyzowych odbywających się między podmiotami działającymi w Polsce i innym państwie UE, stosowanie elektronicznego systemu EMCS PL (System Przemieszczania oraz Nadzoru Wyrobów Akcyzowych – Excise Movement and Control System) jest obowiązkowe.

EMCS to tworzony, w ramach projektu prowadzonego przez Komisję Europejską, komputerowy system wykorzystywany do przemieszczania wyrobów akcyzowych (wyrobów energetycznych, napojów alkoholowych, wyrobów tytoniowych) w procedurze zawieszenia poboru akcyzy (bez zapłaconego podatku akcyzowego), w obrocie wewnątrzwspólnotowym pomiędzy Państwami Członkowskimi Unii Europejskiej oraz przemieszczania ww. wyrobów na terytorium Wspólnoty Europejskiej w ramach eksportu i importu. Po pełnym wdrożeniu, system ten ma zastąpić stosowany obecnie w formie papierowej administracyjny dokument towarzyszący (ADT), dołączany do każdej przesyłki wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy.

Od 1 stycznia 2012 roku EMCS PL zacznie obowiązywać także dla przemieszczeń na terenie Polski. Aby zarejestrować się w EMCS PL należy złożyć wniosek do urzędu celnego. Do korzystania z systemu jest niezbędny ważny certyfikat podpisu elektronicznego kwalifikowanego lub klucz do bezpiecznej transmisji danych w Internecie (wydawany przez IC w Krakowie). Od 16 grudnia 2010 roku dostępne jest środowisko testowe dla wszystkich podmiotów w kraju.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »