reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Można prowadzić szkolenia i nie płacić VAT-u

Można prowadzić szkolenia i nie płacić VAT-u

Usługi szkoleniowe będą zwolnione z VAT, w przypadku gdy odbywać się będą w ramach kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Organizator musi jednak spełnić określone warunki.


Działalność gospodarcza polegająca na organizowaniu szkoleń w zakresie kształcenia zawodowego, jak również pozwalająca na zmianę wykonywanej dotychczas profesji, wydaje się być całkiem dochodowym biznesem. Przepisy prawa podatkowego, dopuszczają możliwość preferencyjnego traktowania tego rodzaju usług na gruncie ustawy o VAT, przewidując możliwość objęcia ich  zwolnieniem.


Praktyczne warsztaty: Jak przygotować firmę do zmian w VAT od 2013 roku >>


Usługi w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, jak również nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Warto przy tym pamiętać, że czas trwania kursu w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania nie ma w tym przypadku znaczenia.


Usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług. Należy jednak pamiętać, że preferencja ta przysługuje jedynie w przypadku, gdy świadczone usługi spełniają minimum jeden z poniższych warunków:

- są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, np. z aktów ustanawianych przez organy samorządu zawodowego lub

- są świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją lub

- są finansowane w całości ze środków publicznych

Zwolnienie obejmuje także świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.


Zwolnienie także możliwe w przypadku szkoleń finansowanych w 70% ze środków publicznych


Warto w tym miejscu wspomnieć o istotnym złagodzeniu regulacji zawartych w ustawie o podatku od towarów i usług, a dokładniej sposobu finansowania organizowanych szkoleń, pozwalającego na objęcie ich zwolnieniem z VAT. Zgodnie bowiem z  §13 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia  4 kwietnia  2011 r.  w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowane w co najmniej 70% ze  środków publicznych oraz  świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Można zatem przyjąć, że warunkiem decydującym o możliwości zastosowania zwolnienia z  VAT jest wykazanie faktycznego związku świadczonej usługi z otrzymanym dofinansowaniem ze środków publicznych. Jedynie w przypadku, gdy wartość otrzymanych dotacji będzie stanowiła minimum 70% obrotu, uzyskiwanego z tytułu organizowanych szkoleń zawodowych, przedsiębiorcy będzie przysługiwało prawo do zwolnienia z VAT, co zostało potwierdzone w interpretacji ogólnej, z 15 czerwca 2012 r., wydanej przez Ministra Finansów w sprawie zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług kształcenia  zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego  finansowanego w części ze środków publicznych, w tym w formie płatności z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach  Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (sygn. akt  PT4/033/2-3/9/EFU/2012/PT-298).

 

Elżbieta Węcławik, Adam Bujalski

 

reklama

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

Taxways

Zdjęcia


Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama