REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekazanie kontrahentom kalendarzy z logo firmy - rozliczenie VAT

Anna Potocka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podpowiadamy, jak rozliczyć VAT w przypadku przekazania przez podatników kalendarzy z logo firmy swoim kontrahentom i pracownikom.

Zamówiliśmy 50 sztuk kalendarzy ściennych z logo naszej firmy. Cena netto wynosi 15,54 zł/szt. Część z nich (20 sztuk) wydamy pracownikom, a resztę kontrahentom (bez prowadzenia ewidencji obdarowanych). Czy dobrze rozliczamy VAT: VAT naliczony - odliczamy w całości, VAT należny - wystawiamy fakturę wewnętrzną na 30 sztuk kalendarzy i naliczamy VAT. VAT należny jest kosztem.

Autopromocja

Nie, w przedstawionej w pytaniu sytuacji nie ma konieczności opodatkowania VAT przekazywanych kontrahentom kalendarzy opatrzonych logo firmy, ponieważ spełniają one przesłanki dla uznania ich za drukowane materiały reklamowe wyłączone z tego opodatkowania.

Dla uznania nieodpłatnej dostawy za odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT, w aktualnym stanie prawnym muszą być spełnione łącznie następujące przesłanki:

- podatnik przekazuje lub zużywa nieodpłatnie towary należące do jego przedsiębiorstwa, na własne cele osobiste lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, lub innym podmiotom, oraz

- podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Limity podatkowe 2013

Oznacza to, że cel takiego przekazania pozostaje bez znaczenia, podobnie jak podmiot, na rzecz którego jest ono dokonywane. Podstawą opodatkowania jest wówczas cena nabycia towarów (bez podatku) albo koszt wytworzenia, określone w momencie przekazania. Od powyższej zasady istnieją jednak wyjątki, dotyczące:

- drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych - bez względu na ich wartość jednostkową,

- prezentów o małej wartości i próbek.

 

W omawianej sytuacji można zatem przyjąć, że kalendarze, które zawierają logo firmy, pełnią funkcję materiału o charakterze reklamowo-informacyjnym, niezależnie od ich charakteru użytkowego. Pogląd taki potwierdza wyrok WSA w Warszawie z 19 października 2012 r. (sygn. III SA/Wa 272/12). Zdaniem sądu, aby z przedmiotowego wyłączenia skorzystać, muszą być spełnione dwie cechy łącznie, a mianowicie:

- musi to być materiał drukowany oraz

- musi spełniać funkcję reklamową lub informacyjną.

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie z 17 czerwca 2009 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPP1/443-423/09-2/AT) czytamy: Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż przekazywanie kalendarzy klientom firmy ma charakter reklamowy, o czym przesądza umieszczenie na nich logo marki firmy (graficzny znak towarowy, symbol firmy). Ponadto, wydrukowane przy użyciu technik drukarskich na papierze, ww. kalendarze zawierają informacje dotyczące firmy i jej działalności (miejsca i rodzaju świadczonych usług i oferowanych produktów). W związku z powyższym, przedmiotowe kalendarze spełniają przesłanki do uznania ich za drukowane materiały reklamowe i informacyjne.

Przekazywane zatem kontrahentom kalendarze opatrzone logo firmy spełniają obie wymienione przesłanki dla uznania tej czynności za wyłączoną z opodatkowania VAT, bez względu na ich jednostkową wartość. Jednocześnie będą one stanowić koszt podatkowy.

Zasady opodatkowania drukowanych materiałów reklamowych zmienią się dopiero od 1 kwietnia 2013 r. Ich przekazanie nie będzie mogło być wyłączone z opodatkowania VAT. Tak będzie tylko wtedy, gdy będą spełniać definicję prezentów o małej wartości i będą przekazane na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem.


• art. 7 ust. 2 i 3, art. 29 ust. 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 1530

Anna Potocka

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA