Opinia interpretacyjna dotycząca PKWiU i innych klasyfikacji statystycznych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Aby uzyskać taką opinię interpretacyjną należy złożyć wniosek do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi.
Wydaje on informacje obowiązujących standardów w zakresie:
Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD),
Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU),
Nomenklatury Taryfowej i Statystycznej (CN),
Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) oraz
Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB).
Klasyfikacje statystyczne są zharmonizowane i ujednolicone z klasyfikacjami UE.
Co powinien zawierać wniosek
Nie ma określonego urzędowo wzoru formularza wniosku, zatem należy go sformułować w zwykłym piśmie z czytelnym podpisem osoby upoważnionej do reprezentowania danego podmiotu (wnioskodawcy).
W przypadku, gdy wniosek podpisuje podmiot trzeci w imieniu wnioskodawcy, należy załączyć upoważnienie lub pełnomocnictwo.
Dokument należy sporządzić precyzyjnie dokładnie opisując przedmiot klasyfikacji, dołączając rysunki, zdjęcia oraz etykiety.
1. W przypadku zapytania o nadanie symbolu według klasyfikacji PKD należy zamieścić dokładny opis prowadzonej działalności.
2. W przypadku zapytania o nadanie symbolu według klasyfikacji PKWiU należy opisać:
- usługi będące przedmiotem klasyfikacji tzn. na czym polegają, co obejmują, na czyje zlecenie i na podstawie jakiej umowy są świadczone, a także kto jest właścielem wkładu.
- wyroby będące przedmiotem klasyfikacji, tzn. co to są za wyroby, do czego służą, jaka mają budowę lub skład.
3. W przypadku zapytania o nadanie symbolu według klasyfikacji CN należy opisać dokładnie wyrób tzn. jaką ma budowę, do czego służy, jaki ma skład.
4. W przypadku zapytania o nadanie symbolu według klasyfikacji KŚT należy opisać rodzaj, budowę i przeznaczenie środka trwałego.
5. W przypadku zapytania o nadanie symbolu według klasyfikacji PKOB należy zamieścić dokładny opis:
- obiektu inżynierii lądowej lub wodnej,
- budynku ze szczególnym uwzględnieniem powierzchni użytkowej tzn. jaki jest udział procentowy poszczególnych części w zależności od przeznaczenia.
Wniosek powinien zawierać adres wnioskodawcy wraz z numerem NIP, numerem telefonu i faxu oraz nazwiskiem i numerem telefonu osoby kontaktowej.
PKWiU 2008 - Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług
Klasyfikacje statystyczne (PKWiU 2008, PKOB, KŚT, PKD)
Jak złożyć wniosek
Można go dostarczyć:
- osobiście w siedzibie Ośrodka w godzinach:
w poniedziałek, środę, czwartek i piątek: 8:15‐16:15
we wtorek:8:15‐18:00
- zwykłą pocztą,
- mailem ( klasyfikacjeUSLDZ@stat.gov.pl ) lub
- faksem: 42 683 90 10.
Adres:
Urząd Statystyczny w Łodzi
Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur
ul. Suwalska 29
93-176 Łódź
telefony:
42 683 92 70,
42 683 92 72,
42 683 92 74,
fax: 42 683 90 10.
Uzyskałeś już kiedyś opinię interpretacyjną z GUS? Podziel się swoimi doświadczeniami na naszym FORUM
Opłata i procedura wydawania informacji
Należy pamiętać, że za przygotowanie informacji dotyczącej obowiązujących standardów klasyfikacyjnych Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur pobiera opłatę w wysokości 50 złotych + VAT od jednej pozycji klasyfikacyjnej.
Po przygotowaniu informacji Ośrodek przekazuje informację o kwocie do zapłaty wraz z numerem konta na numer faxu, adres emaliowy, adres korespondencyjny lub numer faxu.
Po dokonaniu opłaty opinia wraz z oryginałem faktury wysyłana jest pocztą.
Ośrodek ma 30 dni na przygotowanie informacji. W spawach skomplikowanych termin ten może być przedłużony do 60 dni. Odpowiedź jest przesyłana pocztą.
W przypadku opinii statystycznej nie jest przewidziana droga odwoławcza, ponieważ wydana informacja nie stanowi decyzji administracyjnej i nie ma charakteru wiążącego.
Przeglądarka opinii interpretacyjnych dotyczących PKWiU i innych klasyfikacji statystycznych
Źródło: GUS
*******************
Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur wydaje informacje obowiązujących standardów klasyfikacyjnych, ustalonych na podstawie art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz.439 z późniejszymi zm.), w zakresie:
PKD - POLSKA KLASYFIKACJA DZIAŁALNOŚCI (Wprowadzona Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. Dz. U. Nr 251, poz. 1885, z późniejszymi zmianami).
PKWiU - POLSKA KLASYFIKACJA WYROBÓW I USŁUG (Wprowadzona Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. Dz. U. Nr 207, poz. 1293, z późniejszymi zmianami).
CN - NOMENKLATURA TARYFOWA I STATYSTYCZNA (Określona przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 927/2012 z dnia 9 października 2012 r. zmieniającego załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej.
KŚT - KLASYFIKACJA ŚRODKÓW TRWAŁYCH (Wprowadzona Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2010 r. Dz. U. Nr 242, poz. 1622).
PKOB - POLSKA KLASYFIKACJA OBIEKTÓW BUDOWLANYCH (Wprowadzona Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późniejszymi zmianami).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat