reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Stawka VAT na dostawę urządzeń mobilnych

Stawka VAT na dostawę urządzeń mobilnych

Jedynie dostawa jednostek stacjonarnych komputerów do szkół objęta jest 0% VAT, natomiast w przypadku komputerowych urządzeń mobilnych nadal obowiązuje stawka podatku VAT w wysokości 23%.


Stawka VAT dla komputerów stacjonarnych i komputerów mobilnych


Zgodnie z art. 83 ust. l pkt 26 w związku z załącznikiem nr 8 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 201 1 r. Nr 177, póz. 1054, z późn. zm.) opodatkowaniu stawką 0% podlegają (po spełnieniu określonych warunków) dostawy sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych oraz dla organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych w celu dalszego nieodpłatnego przekazania placówkom oświatowym, tj.:

1) jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, zestawy komputerów stacjonarnych

2) drukarki,

3) skanery,

4) urządzenia komputerowe do pism Braille'a (dla osób niewidomych i niedowidzących),

5) urządzenia do transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratory i switche sieciowe, routery i modemy).


Od 1 października 2013 r. nieodpłatne przekazywanie żywności bez VAT


Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach


Załącznik ten stanowiący zamknięty katalog towarów nie wymienia jednak komputerów przenośnych. W konsekwencji powyższego nie jest możliwe na podstawie ww. przepisów objęcie komputerowych urządzeń mobilnych przedmiotową preferencją - a zatem przy dostawie tych urządzeń do szkół obowiązuje stawka podatku VAT w wysokości 23%


Przepisy unijne w sprawie VAT


W tym kontekście, jak wyjaśnia MF w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 20173), należy zwrócić uwagę, że funkcjonowanie systemu podatku od wartości dodanej (w Polsce funkcjonujący jako podatek od towarów i usług) w państwach członkowskich Unii Europejskiej podlega ścisłej harmonizacji. Oznacza to, że wszystkie państwa członkowskie zobowiązane są do zapewnienia zgodności krajowych przepisów w zakresie tego podatku z regulacjami wynikającymi z prawa unijnego. Z tych względów również polskie przepisy dotyczące podatku od towarów i usług muszą być zgodne z przepisami unijnymi, w szczególności z przepisami dyrektywy Rady 2006/1 1 2/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006, str. l, z późn. zm.).


Które jednostki gmin nie będą mogły same rozliczać się z VAT 


W związku z tym dyrektywa uniemożliwia państwom członkowskim UE dowolne kształtowanie wysokości stawek podatkowych i zwolnień od tego podatku. Dyrektywa ta przewiduje co do zasady stosowanie zwolnienia z prawem do odliczenia podatku (funkcjonującego w Polsce jako stawka podatku w wysokości 0%) jako szczególnego rodzaju rozwiązania mającego zastosowanie do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów (po spełnieniu określonych warunków). Nie przewiduje natomiast takiej możliwości w obrotach krajowych, poza ściśle wymienionym w dyrektywie katalogiem towarów i usług, który jednak nie obejmuje krajowych dostaw np. komputerów przenośnych.

Odliczenie VAT od samochodów - zmiany w 2014 r.

Stawki VAT w latach 2014-2016

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Admiral Tax Ltd

Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama