REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochody osobowe, podatek VAT i księgowanie kosztów od 1 kwietnia 2014 r.

RESET2 Sp. z o.o
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Znowelizowana 1 kwietnia 2014 r. ustawa o VAT zakłada możliwość odliczenia nawet 100% tego podatku dla samochodów osobowych. Abstrahując od tego czy jest to ogromna szansa, czy tylko potencjalna możliwość, tak czy inaczej należy zwrócić uwagę na obostrzenia, które nakłada na nas ustawodawca oraz zastanowić się, jak w prosty i najmniej inwazyjny sposób księgować omawiane koszty.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Autopromocja


Odliczenie 100% podatku VAT


Możliwość odliczenia nawet 100% naliczonego podatku VAT w przypadku dowolnego typu pojazdu, w tym samochodu osobowego, jeżeli tylko będzie on wykorzystywany wyłącznie do celów działalności gospodarczej, jest dużą nowością. Niestety, to na podatniku spoczywa obowiązek przekonania organów skarbowych, iż sposób wykorzystania ww. pojazdu wyklucza jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Ponadto, ustawodawca uszczegóławia ten zapis, wskazując wprost na dwa warunki, z których przynajmniej jeden musi zostać spełniony, by skorzystać z pełnego odliczenia podatku VAT:

- sposób wykorzystywania tego pojazdu, dodatkowo potwierdzony prowadzoną ewidencją przebiegu, jasno i klarownie wyklucza jego użycie do celów prywatnych,

- konstrukcja tego pojazdu wyklucza jego wykorzystanie do celów prywatnych lub powoduje, że jego użycie do celów niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Ewidencja przebiegu pojazdu


W przypadku uznania samochodu za wykorzystywany wyłącznie do celów firmowych, podatnik zobowiązany jest do rozpoczęcia prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu, począwszy od dnia rozpoczęcia wykorzystywania pojazdu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, a skończywszy na dniu zakończenia jego wykorzystywania. Jeżeli samochód nabyliśmy przed 1 kwietnia 2014 r., należy rozpocząć prowadzenie ewidencji równocześnie z poniesieniem pierwszego wydatku eksploatacyjnego po 31 marca 2014 r.

Nie ma potrzeby prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów dla samochodów przeznaczonych do odsprzedaży, sprzedaży czy odpłatnego najmu, dzierżawy, leasingu lub podobnych. Szczegółowej ewidencji przebiegu nie trzeba prowadzić również jeżeli podatnik zdecyduje się korzystać z ograniczonego prawa do odliczania podatku VAT, do wysokości 50% lub jeżeli wspomniane odliczenie w ogóle mu nie przysługuje, ponieważ pojazd wykorzystuje wyłącznie do działalności zwolnionej z VAT.

Odliczenie VAT od samochodów - ewidencja i VAT-26


Informacja dla organów skarbowych


W terminie 7 dni od dnia, w którym ponieśliśmy pierwszy wydatek związany z pojazdem, dla którego prowadzimy szczegółową ewidencję przebiegu, należy poinformować o tym fakcie właściwy Urząd Skarbowy na druku VAT-26. Dla podatników, którzy nabyli samochody przed 1 kwietnia 2014 r., deklaracja ta powinna być złożona do 7 dni od dnia, w którym po 31 marca 2014 r. ponieśli pierwszy wydatek eksploatacyjny, związany z tymi pojazdami.

W przypadku złożenia ww. deklaracji po terminie, należało będzie uznać, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą dopiero od dnia jej złożenia. Wcześniejsze wydatki nie będą zatem kwalifikować się do odliczenia 100% naliczonego podatku VAT.

 

 


Narzędzia ułatwiające księgowanie


Jeżeli zdecydujemy się na korzystanie z ograniczonego prawa, gdzie przysługuje odliczenie tylko połowy naliczonego podatku VAT, kluczowym okaże się znalezienie programu, który w prosty sposób wspomoże automatycznym księgowaniem. Oprogramowanie takie powinno posiadać wbudowany mechanizm, wyręczający użytkownika w kłopotliwym i zabierającym sporo czasu rozksięgowaniu kosztów z 50-procentowym odliczeniem. Koszty te muszą bowiem trafić zarówno do rejestrów zakupów VAT, jak i później do deklaracji VAT oraz do kosztów podatku dochodowego w części, w której podatnikowi nie przysługuje odliczenie podatku VAT naliczonego.

Kiedy w grę wchodzi odliczenie całego podatku VAT, również warto zadbać o wybór tudzież zmianę programu księgowego na odpowiedni, który znacząco usprawni naszą pracę i pomoże np. stworzyć biblioteki przejazdów, celów czy zakupów eksploatacyjnych dla posiadanych pojazdów. Funkcje te nie tylko oszczędzą czas, ale również, automatycznie generując tzw. dowody wewnętrzne, pozwolą na jasne i klarowne udokumentowanie wykorzystania pojazdu, wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, przed Urzędem Skarbowym.

Odliczenie VAT od pojazdów specjalnych

Polecamy: Biuletyn VAT


Zachowanie praw nabytych


Ustawodawca zdecydował, że podatnicy, którzy nabyli pojazdy samochodowe przed 1 kwietnia 2014 r. mogą zachować pełne prawdo do całkowitego odliczenia podatku VAT, które przysługiwało w tamtym czasie. Warunkiem zachowania tego prawa było jednak wydanie pojazdu podatnikowi przed 1 kwietnia 2014 r., a także rejestracja umowy najmu czy leasingu we właściwym Urzędzie Skarbowym do 30 dni od dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy o VAT. Warto jednak zaznaczyć, że o ile w stosunku do samego pojazdu, podatnik będzie mógł odliczyć 100% VAT, o tyle do wszystkich pozostałych wydatków będzie musiał zastosować „nowe” zasady, tj. odliczenie tylko 50% VAT dla użytku mieszanego lub 100% VAT dla udokumentowanego i wyłącznego użytku firmowego.

 

Zapraszamy na forum o podatkach i rachunkowości

Autor: RESET2 Sp. z o.o.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA