REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkować sprzedaż przez internet do innego kraju UE

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Dudkowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jestem podatnikiem VAT, prowadzę działalność polegającą na sprzedaży towarów (zabawki, akcesoria dla niemowląt) przez internet. Dokonuję dostaw również za granicę, do innych krajów członkowskich UE. Często nabywającymi są prywatne osoby z Niemiec. Jak powinienem opodatkować te transakcje?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Dokonanie dostawy (sprzedaży) towaru do osoby prywatnej w Niemczech przez internet stanowi szczególny typ czynności opodatkowanej, zwany sprzedażą wysyłkową. Miejscem opodatkowania takiej dostawy będzie Polska lub Niemcy - zależy to od spełnienia omówionych w uzasadnieniu warunków. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W sytuacji gdy podatnik podatku od towarów i usług sprzedaje towar do innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej na rzecz podmiotu, który nie ma obowiązku rozliczenia podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia - dokonuje sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju.

Przykład

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polski podmiot dostarczył towar do podatnika niemieckiego zarejestrowanego do handlu wewnątrzwspólnotowego. Może zatem opodatkować tę transakcję stawką 0% jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów po spełnieniu dodatkowych przesłanek wymaganych ustawą o VAT. Jeśli jednak nabywca jest osobą prywatną (albo podatnikiem VAT, ale niemającym z różnych względów obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów) - polską firmę obowiązują zasady rozliczenia podatku z tytułu sprzedaży wysyłkowej.

W przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju możliwe jest, aby została ona opodatkowana w Polsce albo w kraju dokonania dostawy.

Co do zasady sprzedaż wysyłkowa jest opodatkowana w kraju konsumpcji, czyli kraju przeznaczenia towarów. Jeżeli jednak całkowita wartość towarów dostarczonych na terytorium danego państwa członkowskiego pomniejszona o kwotę podatku jest mniejsza lub równa w danym i poprzednim roku od tzw. limitu sprzedaży wysyłkowej - dostawa jest uznawana za dokonaną na terytorium kraju. Oznacza to, że sprzedaż jest opodatkowana w Polsce.

Limitem sprzedaży wysyłkowej jest natomiast kwota wyrażona w złotych, ustalona przez państwo członkowskie przeznaczenia towarów.

W związku z powyższym sprzedaż do wysokości kwoty limitu, który dla każdego kraju jest liczony niezależnie od sprzedaży do innych krajów, pozostaje opodatkowana w Polsce.

Każde państwo członkowskie ustala własny limit sprzedaży wysyłkowej - w przypadku Niemiec jest to kwota 100 000 euro.

Ważne!

Należy pamiętać, że przeliczenia kwoty limitu sprzedaży wysyłkowej na walutę polską dokonuje się na podstawie średniego kursu ogłoszonego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego w zaokrągleniu do 1000 zł.

W przypadku przekroczenia limitu miejsce opodatkowania na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia towarów obowiązuje, począwszy od dostawy, którą przekroczono tę kwotę.

Przykład

Polska firma dokonała dostawy towaru do osoby fizycznej niebędącej podatnikiem:

a) w Niemczech - jednak limit sprzedaży wysyłkowej na terytorium tego kraju został przekroczony.

W tej sytuacji miejscem opodatkowania tej czynności są Niemcy, a zatem polski przedsiębiorca powinien się tam zarejestrować i tam rozliczyć VAT;

b) w Hiszpanii - nie przekroczono limitu sprzedaży wysyłkowej, czyli miejscem opodatkowania czynności jest Polska, a zatem powinna ona zostać opodatkowana stawką właściwą zgodnie z ustawą o VAT.

Podatnik może jednak wybrać możliwość opodatkowania transakcji w kraju docelowym, bez względu na obowiązujące limity, pod warunkiem że we właściwym terminie (30 dni przed datą dokonania pierwszej dostawy) zawiadomi naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze skorzystania z tej opcji. Powinien on również powiadomić organy skarbowe w innym państwie członkowskim o zamiarze rozliczania podatku od wartości dodanej w tym państwie. Następnie - w terminie 30 dni od dokonania pierwszej dostawy - jest zobowiązany przedstawić w polskim urzędzie skarbowym dokument potwierdzający to powiadomienie.

 

Przykład

Podatnik dokonuje dostawy towaru do kontrahenta (osoba fizyczna) we Włoszech, nie przekroczył limitu ustalonego przez tamtejszą administrację podatkową. Chciałby jednak tam rozliczać VAT, zatem 1 lipca 2007 r. złożył w urzędzie skarbowym w Bydgoszczy zawiadomienie o takim zamiarze. Z opcji opodatkowania transakcji we Włoszech w ramach sprzedaży wysyłkowej może skorzystać dopiero 31 lipca 2007 r.

Należy pamiętać, że wspomniany wyżej wybór miejsca opodatkowania obowiązuje przez 2 lata od daty pierwszej dostawy dokonanej w tym trybie. W przypadku gdy podatnik rezygnuje z korzystania z opcji - minimum po 2 latach - jest obowiązany złożyć w urzędzie skarbowym pisemne zawiadomienie o rezygnacji.

Do powiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rozliczania podatku VAT w innym kraju lub o rezygnacji z tej opcji służy druk VAT-21.

Uwaga!

Podatnicy, którzy przekroczyli limit sprzedaży wysyłkowej do danego kraju, nie mają żadnej możliwości wyboru miejsca opodatkowania. Muszą płacić podatek w kraju dokonania dostawy (przeznaczenia towarów).

Ponadto warunkiem uznania sprzedaży wysyłkowej z terytorium Polski za sprzedaż dokonaną na terytorium innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej jest posiadanie przez podatnika, przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc (kwartał), dokumentów potwierdzających łącznie dostarczenie towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa przeznaczenia wysyłanych lub dostarczanych towarów.

Dokumentami tymi są:

1) dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju,

2) kopia faktury dostawy,

3) dokument potwierdzający odbiór towarów poza terytorium kraju.

W przypadku gdy dokumenty te nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia towaru do nabywcy, dokumentami wskazującymi, że nastąpiła sprzedaż wysyłkowa, mogą być również:

1) korespondencja handlowa z nabywcą (w tym zamówienie),

2) dokument potwierdzający zapłatę za towar.

Ustawa o VAT przewiduje, że podatnik dokonujący sprzedaży wysyłkowej ma obowiązek wystawienia faktury VAT. Nie budzi wątpliwości fakt, iż dopóki dostawa ta jest opodatkowana na terytorium Polski, faktura będzie wystawiona zgodnie z polskimi zasadami dotyczącymi VAT. Jednak gdy transakcja będzie podlegała opodatkowaniu w kraju docelowym, nadal obowiązuje wymóg udokumentowania takiej dostawy fakturą. Ale w tym przypadku wydaje się uzasadnione, aby owa faktura była wystawiona zgodnie z przepisami kraju, w którym czynność została opodatkowana. Posiadanie kopii tego dokumentu jest warunkiem uznania sprzedaży wysyłkowej z Polski za dokonaną na terytorium innego państwa członkowskiego, zgodnie z przedstawionymi wyżej zasadami.

Dodatkowo należy pamiętać, że w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju opodatkowanej w kraju przeznaczenia wysyłanych lub transportowanych towarów istnieje możliwość odliczenia VAT naliczonego przy zakupach służących tej czynności. Zatem podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdy importowane lub nabyte towary (..) dotyczą dostawy towarów (...) dokonanej przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby te czynności były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiadałby dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju opodatkowana w innym państwie członkowskim powinna zostać wykazana w deklaracji VAT-7 w pozycji 21.

Uwaga: Opisane wyżej zasady opodatkowania sprzedaży wysyłkowej nie dotyczą:

• nowych środków transportu,

• towarów z montażem lub instalacją,

• wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.

• art. 2 pkt 23, art. 23, art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Anna Dudkowska

ekspert w zakresie VAT

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie KSeF-u i faktur ustrukturyzowanych wszystkim podatnikom VAT nie jest deregulacją gospodarki; ten pomysł powinien trafić do kosza

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można pierwszy raz przekazać 1,5% podatku rolnego. Są dwie uprawnione organizacje

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

PIT 2025: 15 najczęstszych błędów w rocznym zeznaniu podatkowym. Bądź mądry przed szkodą!

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

REKLAMA

7 skutków spadających stóp procentowych NBP. Już w maju 2025 r. RPP rozpocznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych NBP. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy jest na to czas?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF 2026 - MF pokazało najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i więcej szczegółów

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA