Czy od wszystkich wydatków odliczyć VAT
REKLAMA
EWELINA BOBRUS
REKLAMA
prawnik, Kancelaria Nowakowski i Wspólnicy, oddział Białystok (zrzeszona w Consortio Lex)
Nie
Od zakupu paliwa nie można odliczyć VAT, a od pozostałych wydatków eksploatacyjnych odliczenie przysługuje do wysokości limitu określonego w ewidencji przebiegu pojazdu.
Warunek, jaki podatnik musi spełnić, aby móc odliczyć VAT z tytułu poniesionych wydatków, został określony w art. 86 ustawy o VAT. Zgodnie z wskazanym przepisem podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się jednakże do: nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym oraz paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT.
Z powyższego wynika, że przede wszystkim należy ustalić, czy auto wykorzystywane przy prowadzeniu działalności gospodarczej służy do wykonania czynności podlegających opodatkowaniu w myśl przepisów ustawy o VAT. Jeśli samochód wykorzystywany jest do wykonywania czynności zwolnionych z opodatkowania, wydatków związanych z eksploatacją pojazdu nie można odliczyć.
Biorąc pod uwagę przytoczone powyżej przepisy, można jednoznacznie wskazać, iż w sytuacji, gdy podatnik wykorzystuje prywatny samochód osobowy do prowadzenia działalności gospodarczej, nie będzie miał możliwości odliczenia VAT od zakupionego paliwa.
W przypadku zakupu części do samochodu lub innych płynów kwestia odliczenia VAT nie jest już tak jednoznaczna. Podatnik nie może odliczyć naliczonego VAT w sytuacji, gdy dany wydatek nie może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu. Nie jest natomiast kosztem uzyskania przychodu wydatek poniesiony z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu. W celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, tzw. kilometrówki. Zatem podatek należny można pomniejszyć o naliczony do wysokości limitu określonego w kilometrówce. Należy jednakże podkreślić, iż wskazane ograniczenie budzi wątpliwości na tle ostatniego orzecznictwa sądów administracyjnych (zob. wyrok WSA w Krakowie z 15 lutego 2007 r., sygn. akt I SA/Kr 1628/06 oraz wyrok WSA we Wrocławiu z 4 kwietnia 2007 r., sygn. akt I SA/Wr 1852/06).
(MGM)
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 86 oraz art. 88 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z poźn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat