| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jaką stawką opodatkowane są usługi agroturystyki

Jaką stawką opodatkowane są usługi agroturystyki

Mam zamiar rozpocząć działalność agroturystyczną. Jaka stawkę VAT powinienem zastosować do tego typu usług? Może działalność taka jest zwolniona z VAT, ponieważ jest prowadzona przez rolnika?


RADA

Działalność agroturystyczna nie jest świadczeniem usług rolniczych i nie korzysta ze zwolnienia z VAT. Usługi agroturystyczne podlegają opodatkowaniu stawką VAT 7% jako usługi grupowane według ex 55.2, świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, z wyłączeniem usług zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich (PKWiU ex 55.23.15).

UZASADNIENIE

Z pytania zdaje się wynikać, że Czytelnik prowadzi działalność rolniczą, a teraz zamierza prowadzić również działalność agroturystyczną i rozliczać się jako podatnik VAT.

Wątpliwości dotyczą stosowania prawidłowej stawki podatku od towarów i usług w odniesieniu do działalności agroturystycznej. Czytelnik - jak wynika z pytania - zakłada, że działalność ta podobnie jak usługi rolnicze jest zwolniona z VAT. Jest to jednak błędne rozumowanie.

Ustawodawca w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT zwalnia z podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

W art. 2 pkt 19 ww. ustawy definiuje również pojęcie rolnika ryczałtowego. Przez rolnika ryczałtowego rozumie się mianowicie rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia przedmiotowego z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Wyjątkiem jest tutaj rolnik obowiązany na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Ważne!

Zwolnieniu z VAT podlega tylko dostawa produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej dokonywana przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

Działalność rolnicza sklasyfikowana jest w grupowaniu PKWiU 01.4, tj. usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych.

W związku z powyższym oraz na podstawie poz. 22 załącznika nr 2 do ustawy o VAT stwierdzić należy, że usługi o symbolu PKWiU ex 01.4, tj. usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt - stanowią usługi rolnicze, które na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy są zwolnione z podatku od towarów i usług.

Jednakże usługi agroturystyczne nie zostały wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o VAT. Są natomiast rozumiane jako usługi grupowane według ex 55.2, świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, z wyłączeniem usług zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich (PKWiU ex 55.23.15). Grupowanie to zostało wymienione w poz. 140 załącznika nr 3 do ustawy jako podlegające opodatkowaniu stawką 7% na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o VAT.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK