Jakie usługi zaliczamy do usług pomocniczych dla eksportu
REKLAMA
REKLAMA
i który:
REKLAMA
• jest towarem wspólnotowym - np.: pierwotna odprawa celna została dokonana w Niemczech, a w Polsce „otwierany” jest jedynie karnet TIR;
• nie jest towarem wspólnotowym - przejeżdża tranzytem (w rozumieniu przepisów celnych) przez Polskę z koniecznością dokonania odpowiednich odpraw celnych w momencie wwozu i wywozu poza granice Wspólnoty.
Czy opisana usługa może być traktowana jako bezpośrednio związana z organizacją eksportu towarów w rozumieniu prawa podatkowego, a więc opodatkowana stawką VAT 0%?
RADA
Jeżeli wykonywane usługi są związane z eksportem towarów, będą opodatkowane stawką 0%. Szczegóły w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Obniżoną stawkę VAT w wysokości 0% można stosować w przypadku eksportu towarów. W art. 83 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT przewidziano, że obniżoną stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się również do usług polegających na wykonywaniu czynności bezpośrednio związanych z organizacją eksportu towarów, a w szczególności wystawianiu dokumentów spedytorskich, konosamentów i załatwianiu formalności celnych. W przypadku usług stawkę 0% można zastosować, pod warunkiem że będą spełnione dwa warunki:
• usługi będą polegać na organizacji eksportu, a w szczególności na wystawianiu dokumentów spedytorskich, konosamentów i załatwianiu formalności celnych,
• wykonana usługa będzie miała związek z eksportem
W Państwa przypadku pierwszy warunek jest spełniony. Należy się więc zastanowić, czy w tym przypadku dochodzi do eksportu towarów.
Pojęcie eksportu zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 8 ustawy. Przez eksport towarów należy rozumieć potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 (dostaw towarów, które podlegają opodatkowaniu), jeżeli wywóz jest dokonany przez:
• dostawcę lub na jego rzecz, lub
• nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Państwa spółka świadczy usługi polegające m.in. na wypełnianiu dokumentów spedytorsko-celnych, np.: karnetu TIR (jeżeli transport międzynarodowy ma się odbyć pod procedurą karnetu TIR) i dokonywaniu zgłoszeń celnych dotyczących towaru, który ma być wywieziony poza terytorium Wspólnoty i który jest wywożony poza terytorium kraju przez podmioty niemające siedziby w Polsce.
Przepisy nie uzależniają uznania wywozu towarów poza terytorium kraju za eksport towarów od siedziby eksportera. Zatem jeżeli faktycznie ma miejsce wywóz towarów z kraju poza granice Wspólnoty, to czynności polegające na sporządzaniu stosownej dokumentacji niezbędnej do odprawy tych towarów poza polski obszar celny (a tym samym poza terytorium Wspólnoty) będą czynnościami, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 19 powołanej wyżej ustawy, i będą podlegały opodatkowaniu stawką 0%. Przy czym bez znaczenia jest siedziba podmiotu dokonującego eksportu towaru bądź kraj jego pochodzenia.
Dlatego świadczenie usług bezpośrednio związanych z obsługą eksportu, które polegają m.in. na wypełnianiu dokumentów spedytorsko-celnych oraz dokonywaniu zgłoszeń do odprawy celnej towarów, które mają być wywiezione poza terytorium Wspólnoty, jest opodatkowane stawką VAT 0%.
• art. 41 ust. 1, art. 83 ust. 1 pkt 19 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
Marcin Jasiński
ekspert w zakresie VAT
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat