REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można odliczyć VAT od zakupu paliwa przy wynajmie samochodu

Mariusz Darecki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy można odliczyć VAT z faktur zakupu wystawianych na spółkę za paliwo tankowane przez klientów? Samochody są wynajmowane przez naszą spółkę. Koszt paliwa jest wliczany w cenę świadczonej usługi najmu.

RADA

Autopromocja

Jeżeli faktury za zakup paliwa od samochodów wynajmowanych przez Państwa spółkę są wystawione na nią, przysługuje Państwu prawo do odliczenia wykazanego w nich VAT. Na fakturze powinien być również wykazany numer rejestracyjny samochodu, do baku którego paliwo zostało wlane.

UZASADNIENIE

Czynność wynajmu samochodów w ramach prowadzonej działalności jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Zgodnie z podstawową zasadą odliczania VAT określoną w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wprawdzie prawo do odliczenia VAT od zakupu paliwa podlega ograniczeniu w zależności od rodzaju samochodu, to jednak w omawianej sytuacji ograniczenie to nie będzie miało zastosowania, nawet jeśli przedmiotem wynajmu są samochody osobowe. W myśl przepisu art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT obniżenia kwoty podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (i niespełniających warunków określonych w art. 86 ust. 4 ustawy). Ograniczenie to nie ma jednak zastosowania m.in. w dwu przypadkach, a mianowicie gdy przedmiotem działalności podatnika jest:

• odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• oddanie ich w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, pod warunkiem że są one przeznaczone przez podatnika na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy. Oczywiście nie chodzi tu o czas trwania poszczególnych umów najmu samochodu do użytkowania (np. na kilkudniowy okres) tylko czas przeznaczenia tych samochodów przez spółkę na cele wynajmu w ramach prowadzonej działalności.

Jeżeli Państwa spółka świadczy usługi najmu, to wszystkie wydatki związane z najmem uprawniają ją do odliczenia VAT, w tym również od zakupów paliwa do tych samochodów nabywanego przez klientów. Warunkiem odliczenia VAT jest posiadanie faktury za zakup paliwa wystawionej na Państwa spółkę (a nie na klienta). Na fakturze powinien być również podany numer rejestracyjny samochodu.

Jak wynika z pytania, zgodnie z umową koszt paliwa jest wliczany w cenę świadczonej usługi najmu. Zatem Państwa spółka powinna stosować następujący sposób rozliczania VAT.

Podmiot wynajmujący samochód tankując paliwo, powinien pobierać faktury wystawione na Państwa spółkę, a następnie przekazać je spółce. Spółka odliczy z nich VAT, a później, fakturując usługę, uwzględni w jej cenie również wartość paliwa. Najemca z otrzymanej faktury dokumentującej usługę najmu odlicza odpowiednio albo 60% VAT, gdy przedmiotem najmu jest samochód osobowy lub inny pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (i niespełniający warunków określonych w art. 86 ust. 4 ustawy), albo całą kwotę VAT na zasadach ogólnych.

Przykład

Pan Malinowski (podatnik czynny VAT) wynajął na jeden miesiąc od spółki samochód osobowy do działalności opodatkowanej VAT. Zgodnie z umową koszt paliwa zostanie wliczony w cenę usługi najmu. Pan Malinowski użytkując samochód, zużył paliwo za 600 zł, VAT 132 zł. Przekazał spółce wystawione na nią faktury dokumentujące nabycie paliwa (i otrzymał zwrot należności). Spółka odliczy z nich VAT, a do ceny usługi doliczy 600 zł kosztów za paliwo. Łączna wartość usługi to 1800 zł plus VAT 396 zł. Pan Malinowski odliczy od niej VAT w wysokości 60%, czyli 238 zł. Gdyby natomiast faktury za paliwo były wystawione na pana Malinowskiego, wartość usługi stanowiłaby 1200 zł plus VAT w kwocie 264 zł, a kwota odliczenia to 158 zł. Ponieważ pan Malinowski użytkował samochód osobowy, w tym przypadku nie miał prawa do odliczenia VAT od zakupu paliwa z posiadanych faktur dokumentujących jego nabycie.

Przedstawione stanowisko potwierdzają również organy skarbowe. Przykładowo Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie w piśmie z 22 grudnia 2006 r. nr 1471/NUR2/443-372/06/JP stwierdził m.in.: (...) „Zakaz odliczania podatku od paliwa, o którym mowa w art. 88 ust. l pkt 3, nie odnosi się do paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 4 pkt 7 ustawy o VAT. Pojazdy te nie stanowią bowiem samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT. Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, iż Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie paliwa kupowanego do samochodów służących do wynajmu na zasadach ogólnych”.

• art. 86 ust. 1-4, art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

• § 9 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860

Mariusz Darecki

Autopromocja

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Dziś rząd omówi projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów omówi projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Zajmie się również projektem ustawy zobowiązującym firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, dział w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  REKLAMA