Odliczenie VAT od usług przechowywania opon
REKLAMA
REKLAMA
Od usług przechowywania opon powinni Państwo odliczyć 50% VAT naliczonego.
REKLAMA
Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, ustawa o VAT zalicza nie tylko wydatki dotyczące eksploatacji pojazdów, ale też wydatki na:
- usługi naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz
- inne towary i usługi związane z używaniem tych pojazdów.
Przechowywanie opon należy zaliczyć do kategorii „usług związanych z używaniem pojazdów”. Jest to więc wydatek związany z pojazdem samochodowym. Tym samym, obowiązuje w tym przypadku ograniczenie odliczenia VAT naliczonego (do 50%), skoro pojazdy są używane w sposób „mieszany” (tj. biznesowo i prywatnie).
Polecamy: 500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF - PDF
Na temat rodzajów wydatków związanych z pojazdami samochodowymi wypowiedziało się Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi:
Wyjaśnienia MF
W nowych przepisach zdefiniowany został zamknięty katalog wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, z tytułu których odliczenie podatku naliczonego może podlegać ograniczeniom.
Są to następujące wydatki:
– wydatki z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia pojazdów (np. zakup samochodu czy też części służących do wytworzenia samochodu);
– wydatki z tytułu nabycia lub importu części składowych do tych pojazdów (np. zakup szyb do samochodu czy opon);
– wydatki z tytułu używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową (np. czynsz, raty lub inne płatności wynikające z takiej umowy);
– wydatki z tytułu nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów;
– wydatki z tytułu naprawy lub konserwacji tych pojazdów;
– wydatki z tytułu nabycia innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów (np. opłaty za parking, przejazd autostradą).
Czy od kosztów przesyłki części samochodowych należy odliczyć 50% VAT naliczonego
Przytoczone stanowisko MF wskazuje, że pojęcie wydatków związanych z eksploatacją lub używaniem pojazdów samochodowych jest rozumiane przez resort bardzo szeroko. Dlatego też należy przyjąć, że katalog wydatków związanych z pojazdami samochodowymi będzie dość obszerny. MF zalicza do nich nawet opłaty za parking i przejazd autostradą.
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat