REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT w obrocie elektroniką

Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT w obrocie elektroniką od 2015 r.
Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT w obrocie elektroniką od 2015 r.
Senat

REKLAMA

REKLAMA

Resort finansów zapowiada zmiany w ustawach, mające na celu redukcję nadużyć w rozliczaniu podatku VAT. Jedna ze zmian zakłada, że od 2015 r. mechanizmem odwróconego obciążenia objęty będzie handel telefonami komórkowymi (w tym smartfonami), komputerami przenośnymi (takimi jak tablety, notebooki, laptopy etc.) oraz konsolami do gier wideo.

Poseł Maciej Orzechowski w drodze interpelacji poselskiej (nr 28444) zwrócił się z zapytaniem, w jaki sposób Ministerstwo Finansów walczy obecnie z oszustwami w zakresie podatku VAT oraz jakie działania zamierza podjąć resort, w celu wyeliminowania tego problemu. Odpowiedzi udzieliła podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Agnieszka Królikowska.

Autopromocja

Wyłudzenia VAT w Polsce

MF zaznacza, że w 2013 r. urzędy skarbowe przeprowadziły 318 kontroli podatkowych, w wyniku których ujawniono nieprawidłowości w obrocie telefonami komórkowymi lub innymi towarami o niewielkich gabarytach i znacznej wartości (tablety, laptopy, przenośne konsole gier etc.) na ogólną kwotę 100 716 200 zł. Wyniki przeprowadzonych kontroli wykazały tak ogromną skalę procederu, że działania legislacyjne w tym zakresie stały się koniecznością.

W związku z tym w dniu 19 sierpnia 2014 r. Rada Ministrów przyjęła założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo zamówień publicznych. W ww. założeniach przewiduje się zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług polegające na wprowadzeniu od dnia 1 stycznia 2015 r. kolejnych rozwiązań mających na celu ograniczenie nadużyć w rozliczaniu podatku od towarów i usług. Opracowany na podstawie ww. założeń projekt ustawy jest obecnie przedmiotem konsultacji. W odniesieniu do towarów z kategorii elektroniki, w przypadku których potwierdzono występowanie nadużyć, projektowana ustawa przewiduje wprowadzenie mechanizmu odwróconego obciążenia. Dotyczyłoby to następujących grup towarowych: telefony komórkowe, w tym smartfony, komputery przenośne, takie jak tablety, notebooki, laptopy etc., oraz konsole do gier wideo.

Ustawa o VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W projekcie ustawy przewiduje się ponadto wprowadzenie następujących rozwiązań mających na celu ograniczenie nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT:

 • rozszerzenie zakresu stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia (w związku z potwierdzeniem nadużyć) również wobec następujących grup towarowych:
 • złoto w postaci surowca lub półproduktu (o próbie 325 tysięcznych lub większej) oraz dostawy złota inwestycyjnego, w sytuacji gdy podatnik skorzystał z opcji opodatkowania,
 • niektóre towary ze stali, których właściwość (zastosowanie) jest taka sama jak towarów na chwilę obecną objętych odwrotnym obciążeniem;
 • wprowadzenie informacji podsumowujących w obrocie krajowym, składanych przez sprzedawców towarów objętych odwrotnym obciążeniem, na podstawie których możliwe byłoby sprawdzenie, czy nabywca rozliczył podatek; zapewni to większą skuteczność i uszczelnienie systemu VAT za pomocą tego instrumentu;
 • zmiany w zakresie towarów objętych odpowiedzialnością solidarną i obowiązkiem stosowania rozliczeń miesięcznych:
 • wyłączenie złota w postaci surowca lub półproduktu w związku z objęciem tego towaru odwrotnym obciążeniem,
 • rozszerzenie listy towarów o srebro i platynę w postaci surowca lub półproduktu;
 • podwyższenie wysokości minimalnej (z 200 tys. zł do 1 mln zł) i maksymalnej (z 3 mln zł do 10 mln zł) kaucji gwarancyjnej w przypadku dostaw paliw (w związku ze stwierdzoną znaczną skalą nadużyć w obrocie tym towarem).

Nie należy także zapominać o liście ostrzegawczym, który Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Gospodarki skierowało do podatników VAT dokonujących obrotu towarami z branży elektronicznej. List ten ma charakter wyłącznie informacyjny i nie nakłada na podatników nowych praw i obowiązków. Opisany w nim mechanizm oszustwa wykorzystywanego w branży elektronicznej do wyłudzania podatku VAT ma na celu ułatwienie podatnikom badania wiarygodności kontrahenta i pozwoli uniknąć konsekwencji wynikających z prowadzenia z nim interesów.

Resort finansów zapewnia, że działania zmierzające do wyeliminowania nadużyć w podatku VAT, w tym w obszarze obrotu elektroniką, zakrojone są na szeroką skalę i traktuje się je priorytetowo.

Limity podatkowe na 2015 rok


autor.: Michał Bartkiewicz


Formularze podatkowe

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA