REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT w obrocie elektroniką

Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT w obrocie elektroniką od 2015 r.
Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT w obrocie elektroniką od 2015 r.
Senat

REKLAMA

REKLAMA

Resort finansów zapowiada zmiany w ustawach, mające na celu redukcję nadużyć w rozliczaniu podatku VAT. Jedna ze zmian zakłada, że od 2015 r. mechanizmem odwróconego obciążenia objęty będzie handel telefonami komórkowymi (w tym smartfonami), komputerami przenośnymi (takimi jak tablety, notebooki, laptopy etc.) oraz konsolami do gier wideo.

Poseł Maciej Orzechowski w drodze interpelacji poselskiej (nr 28444) zwrócił się z zapytaniem, w jaki sposób Ministerstwo Finansów walczy obecnie z oszustwami w zakresie podatku VAT oraz jakie działania zamierza podjąć resort, w celu wyeliminowania tego problemu. Odpowiedzi udzieliła podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Agnieszka Królikowska.

REKLAMA

Autopromocja

Wyłudzenia VAT w Polsce

MF zaznacza, że w 2013 r. urzędy skarbowe przeprowadziły 318 kontroli podatkowych, w wyniku których ujawniono nieprawidłowości w obrocie telefonami komórkowymi lub innymi towarami o niewielkich gabarytach i znacznej wartości (tablety, laptopy, przenośne konsole gier etc.) na ogólną kwotę 100 716 200 zł. Wyniki przeprowadzonych kontroli wykazały tak ogromną skalę procederu, że działania legislacyjne w tym zakresie stały się koniecznością.

W związku z tym w dniu 19 sierpnia 2014 r. Rada Ministrów przyjęła założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo zamówień publicznych. W ww. założeniach przewiduje się zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług polegające na wprowadzeniu od dnia 1 stycznia 2015 r. kolejnych rozwiązań mających na celu ograniczenie nadużyć w rozliczaniu podatku od towarów i usług. Opracowany na podstawie ww. założeń projekt ustawy jest obecnie przedmiotem konsultacji. W odniesieniu do towarów z kategorii elektroniki, w przypadku których potwierdzono występowanie nadużyć, projektowana ustawa przewiduje wprowadzenie mechanizmu odwróconego obciążenia. Dotyczyłoby to następujących grup towarowych: telefony komórkowe, w tym smartfony, komputery przenośne, takie jak tablety, notebooki, laptopy etc., oraz konsole do gier wideo.

Ustawa o VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W projekcie ustawy przewiduje się ponadto wprowadzenie następujących rozwiązań mających na celu ograniczenie nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT:

 • rozszerzenie zakresu stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia (w związku z potwierdzeniem nadużyć) również wobec następujących grup towarowych:
 • złoto w postaci surowca lub półproduktu (o próbie 325 tysięcznych lub większej) oraz dostawy złota inwestycyjnego, w sytuacji gdy podatnik skorzystał z opcji opodatkowania,
 • niektóre towary ze stali, których właściwość (zastosowanie) jest taka sama jak towarów na chwilę obecną objętych odwrotnym obciążeniem;
 • wprowadzenie informacji podsumowujących w obrocie krajowym, składanych przez sprzedawców towarów objętych odwrotnym obciążeniem, na podstawie których możliwe byłoby sprawdzenie, czy nabywca rozliczył podatek; zapewni to większą skuteczność i uszczelnienie systemu VAT za pomocą tego instrumentu;
 • zmiany w zakresie towarów objętych odpowiedzialnością solidarną i obowiązkiem stosowania rozliczeń miesięcznych:
 • wyłączenie złota w postaci surowca lub półproduktu w związku z objęciem tego towaru odwrotnym obciążeniem,
 • rozszerzenie listy towarów o srebro i platynę w postaci surowca lub półproduktu;
 • podwyższenie wysokości minimalnej (z 200 tys. zł do 1 mln zł) i maksymalnej (z 3 mln zł do 10 mln zł) kaucji gwarancyjnej w przypadku dostaw paliw (w związku ze stwierdzoną znaczną skalą nadużyć w obrocie tym towarem).

Nie należy także zapominać o liście ostrzegawczym, który Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Gospodarki skierowało do podatników VAT dokonujących obrotu towarami z branży elektronicznej. List ten ma charakter wyłącznie informacyjny i nie nakłada na podatników nowych praw i obowiązków. Opisany w nim mechanizm oszustwa wykorzystywanego w branży elektronicznej do wyłudzania podatku VAT ma na celu ułatwienie podatnikom badania wiarygodności kontrahenta i pozwoli uniknąć konsekwencji wynikających z prowadzenia z nim interesów.

Resort finansów zapewnia, że działania zmierzające do wyeliminowania nadużyć w podatku VAT, w tym w obszarze obrotu elektroniką, zakrojone są na szeroką skalę i traktuje się je priorytetowo.

Limity podatkowe na 2015 rok


autor.: Michał Bartkiewicz


Formularze podatkowe

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek i logistykę e-commerce. Jakie skutki Europie i Polsce?

Na platformach e-commerce typu marketplace dokonywanych jest ok. 35% globalnych zakupów online, a według wyliczeń ChannelX w 2027 r. będzie to już 60% ogółu e-handlu. W Chinach 80% całkowitej e-sprzedaży to transakcje w serwisach działających właśnie w tym modelu. Azjatyckie platformy szturmem zdobyły Europę napędzając przy tym sektor logistyczny, także w Polsce.

Korekta składki zdrowotnej – ostateczny termin mija 1 lipca [komunikat ZUS]

ZUS informuje, że za każdy miesiąc prowadzenia działalności w 2023 r. płatnicy składek mieli obowiązek złożyć do ZUS dokumenty rozliczeniowe z ustaloną składką na ubezpieczenie zdrowotne. Korektę dokumentów, w których wskazali podstawy wymiaru i należne składki mogli przekazać do ZUS do dnia złożenia wniosku o zwrot nadpłaty. Jeśli nie złożyli takiego wniosku, to korekty mogą dostarczyć najpóźniej do 1 lipca.

REKLAMA

Od 1 lipca 2024 r. wyższe składki ZUS niektórych przedsiębiorców [tzw. Mały ZUS - składki preferencyjne]

Od 1 lipca 2024 r. wzrosną preferencyjne składki ZUS przedsiębiorców (tzw. Mały ZUS), których podstawa nie może być niższa od 30% minimalnego wynagrodzenia. Spowodowane jest to wzrostem minimalnego wynagrodzenia od 1 lipca br. do kwoty 4300 zł brutto.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

Kolejny podatnik wygrywa w NSA: Organy podatkowe nie wykazały nienależytej staranności podatnika przy weryfikacji rzetelności dostawców przy odliczeniu VAT

W dniu 29 maja 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), po dwukrotnym odraczaniu publikacji orzeczenia (pierwotna data rozprawy: 8 maja 2024 r.), uchylił zaskarżony przez podatnika wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku o sygn. akt I SA/Gd 703/19 z 29 października 2019 r., przyjmując że wbrew wydanemu wyrokowi WSA organy podatkowe nie zgromadziły wystarczających dowodów na podważenie dobrej wiary podatnika. W wyroku o sygn. akt I FSK 423/20 NSA nie zgodził się z sądem pierwszej instancji odnośnie wykazania przez organy zasadności pozbawienia podatnika prawa do odliczenia VAT wykazanego na fakturach dokumentujących zakupy towarów i usług. 

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia od 2025 roku. 53% średniej płacy. Hojność na cudzy koszt. Wyższe koszty pracy podniosą ceny i będą przerzucone na konsumentów

W czwartek 13 czerwca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła propozycję podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2025 roku do kwoty 4626 zł brutto (3 483,51 zł netto). Jednocześnie w przyszłym roku minimalna stawka godzinowa na zleceniu i podobnych umowach cywilnoprawnych wynosić ma 30,20 zł brutto. Te propozycje rządu skomentował nieprzychylnie Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Publikujemy poniżej treść stanowiska Rzecznika MŚP w sprawie wzrostu płacy minimalnej od przyszłego roku.

REKLAMA

Przedsiębiorcy MŚP: Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku

Zdaniem przedsiębiorców nowa pensja minimalna zabije sektor MŚP. "Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku. Na negatywny wpływ znaczących wzrostów wysokości pensji minimalnej na działanie sektora MŚP zwracaliśmy uwagę już w 10 postulatach handlu dla nowego rządu" - piszą w komunikacie.

Znów zmiany w akcyzie na wino. Co to oznacza dla cen tego trunku? Czy smakosze win zapłacą więcej?

Minister Finansów planuje przedłużyć o 1 rok (czyli do końca 2025 roku) okres ważności znaków akcyzy (banderol) naniesionych na opakowania jednostkowe win i wyrobów winiarskich, które są obecnie na rynku. Chodzi o wina wprowadzone do obrotu przed 2022 rokiem, które są oznaczone tzw. „starymi” znakami akcyzy. Ważność banderol akcyzowych tych win była już wcześniej dwukrotnie przedłużana. Ta zmiana, dokonywana w interesie firm z branży winiarskiej – by dać im więcej czasu na sprzedaż zapasów tych win – nie powinna skutkować podwyżką cen win.

REKLAMA