| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT w obrocie elektroniką

Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT w obrocie elektroniką

Resort finansów zapowiada zmiany w ustawach, mające na celu redukcję nadużyć w rozliczaniu podatku VAT. Jedna ze zmian zakłada, że od 2015 r. mechanizmem odwróconego obciążenia objęty będzie handel telefonami komórkowymi (w tym smartfonami), komputerami przenośnymi (takimi jak tablety, notebooki, laptopy etc.) oraz konsolami do gier wideo.

Poseł Maciej Orzechowski w drodze interpelacji poselskiej (nr 28444) zwrócił się z zapytaniem, w jaki sposób Ministerstwo Finansów walczy obecnie z oszustwami w zakresie podatku VAT oraz jakie działania zamierza podjąć resort, w celu wyeliminowania tego problemu. Odpowiedzi udzieliła podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Agnieszka Królikowska.

Wyłudzenia VAT w Polsce

MF zaznacza, że w 2013 r. urzędy skarbowe przeprowadziły 318 kontroli podatkowych, w wyniku których ujawniono nieprawidłowości w obrocie telefonami komórkowymi lub innymi towarami o niewielkich gabarytach i znacznej wartości (tablety, laptopy, przenośne konsole gier etc.) na ogólną kwotę 100 716 200 zł. Wyniki przeprowadzonych kontroli wykazały tak ogromną skalę procederu, że działania legislacyjne w tym zakresie stały się koniecznością.

W związku z tym w dniu 19 sierpnia 2014 r. Rada Ministrów przyjęła założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo zamówień publicznych. W ww. założeniach przewiduje się zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług polegające na wprowadzeniu od dnia 1 stycznia 2015 r. kolejnych rozwiązań mających na celu ograniczenie nadużyć w rozliczaniu podatku od towarów i usług. Opracowany na podstawie ww. założeń projekt ustawy jest obecnie przedmiotem konsultacji. W odniesieniu do towarów z kategorii elektroniki, w przypadku których potwierdzono występowanie nadużyć, projektowana ustawa przewiduje wprowadzenie mechanizmu odwróconego obciążenia. Dotyczyłoby to następujących grup towarowych: telefony komórkowe, w tym smartfony, komputery przenośne, takie jak tablety, notebooki, laptopy etc., oraz konsole do gier wideo.

Ustawa o VAT

W projekcie ustawy przewiduje się ponadto wprowadzenie następujących rozwiązań mających na celu ograniczenie nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT:

  • rozszerzenie zakresu stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia (w związku z potwierdzeniem nadużyć) również wobec następujących grup towarowych:
  • złoto w postaci surowca lub półproduktu (o próbie 325 tysięcznych lub większej) oraz dostawy złota inwestycyjnego, w sytuacji gdy podatnik skorzystał z opcji opodatkowania,
  • niektóre towary ze stali, których właściwość (zastosowanie) jest taka sama jak towarów na chwilę obecną objętych odwrotnym obciążeniem;
  • wprowadzenie informacji podsumowujących w obrocie krajowym, składanych przez sprzedawców towarów objętych odwrotnym obciążeniem, na podstawie których możliwe byłoby sprawdzenie, czy nabywca rozliczył podatek; zapewni to większą skuteczność i uszczelnienie systemu VAT za pomocą tego instrumentu;
  • zmiany w zakresie towarów objętych odpowiedzialnością solidarną i obowiązkiem stosowania rozliczeń miesięcznych:
  • wyłączenie złota w postaci surowca lub półproduktu w związku z objęciem tego towaru odwrotnym obciążeniem,
  • rozszerzenie listy towarów o srebro i platynę w postaci surowca lub półproduktu;
  • podwyższenie wysokości minimalnej (z 200 tys. zł do 1 mln zł) i maksymalnej (z 3 mln zł do 10 mln zł) kaucji gwarancyjnej w przypadku dostaw paliw (w związku ze stwierdzoną znaczną skalą nadużyć w obrocie tym towarem).

Nie należy także zapominać o liście ostrzegawczym, który Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Gospodarki skierowało do podatników VAT dokonujących obrotu towarami z branży elektronicznej. List ten ma charakter wyłącznie informacyjny i nie nakłada na podatników nowych praw i obowiązków. Opisany w nim mechanizm oszustwa wykorzystywanego w branży elektronicznej do wyłudzania podatku VAT ma na celu ułatwienie podatnikom badania wiarygodności kontrahenta i pozwoli uniknąć konsekwencji wynikających z prowadzenia z nim interesów.

Resort finansów zapewnia, że działania zmierzające do wyeliminowania nadużyć w podatku VAT, w tym w obszarze obrotu elektroniką, zakrojone są na szeroką skalę i traktuje się je priorytetowo.

Limity podatkowe na 2015 rok


autor.: Michał Bartkiewicz


Formularze podatkowe

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Pol

Firma Tax-Pol jest jedną z najdłużej działających firm na rynku, zajmujących się odzyskiwaniem podatku z pracy za granicą. Naszą działalność rozpoczęliśmy w 2001 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »