Odwrotne obciążenie w księgach rachunkowych
REKLAMA
REKLAMA
Limit prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2015 r.
REKLAMA
Z odwrotnym obciążeniem mamy do czynienia w przypadku nabycia towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT. Podatnikami w przypadku nabycia tych towarów są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
● dokonującym ich dostawy jest podatnik prowadzący działalność gospodarczą, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT, tj. wartość sprzedaży opodatkowanej przekroczyła 150 000 zł i podatnik nie rozpoczyna prowadzenia działalności gospodarczej;
● nabywcą jest podatnik, tj. osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą;
● dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, tj. dostawa nie dotyczy towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Przeczytaj w INFORLEX.PL cały artykuł Odwrotne obciążenie w księgach rachunkowych
Artykuł szczegółowo omawia odwrotne obciążenie, zawiera przykłady, księgowania oraz sposób ujęcia transakcji w deklaracji VAT.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat