reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży budynku wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży budynku wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu

Zamierzamy dokonać sprzedaży nieruchomości składającej się z działki zabudowanej budynkiem handlowo-usługowym. Budynek stanowi naszą własność i został wybudowany w roku 1984. Nieruchomość jest w wieczystym użytkowaniu. Nieruchomość była w przeszłości wynajmowana przez nas różnym podmiotom. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy w podatku VAT w odniesieniu do sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz sprzedaży budynku? Czy będzie to ten sam moment zarówno dla sprzedaży budynku, jak i prawa wieczystego użytkowania gruntu?

W przypadku dostawy budynków, budowli lub ich części wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu, obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z zasadą ogólną wynikającą z art. 19a ust. 1 usta­wy o VAT, z chwilą przeniesienia prawa do rozporządzania nimi jak właściciel. W ustawie brak jest bowiem szczególnego przepisu odnoszącego się do momentu powstania obowiązku podatkowego dla takich dostaw.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

Przeniesienie prawa do rozporządzania ww. nieruchomościami zazwyczaj ma miejsce w chwili podpisania aktu notarialnego. Jeżeli jednak przed podpisaniem tego aktu będzie miało miejsce wyda­nie tych budynków, budowli lub ich części obowiązek podatkowy powstanie z tym dniem. Natomiast, jeśli przed dokonaniem dostawy zostanie uiszczona całość lub część należnej zapłaty, obowiązek podatkowy powstanie z tą chwilą i w części otrzymanej zapłaty. Analogicznie będzie w przypadku dostawy prawa wieczystego użytkowania gruntu. Zatem obowiązek podatkowy dla dostawy opisanego w pytaniu budynku oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu powstanie w tym samym momencie, tj. z chwilą ich dostawy (o ile nie będą dokonywane żadne zaliczkowe wpłaty przez kupującego na po­czet ceny tej nieruchomości).

Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 10 marca 2014 r. (sygn. ILPP1/443-1111/13-3/AWa) czytamy:

(...) obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu przedmiotowej sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz sprzedaży budynku powstanie z chwilą dokonania do­stawy tych towarów. Zarówno dla sprzedaży budynku, jak i prawa wieczystego użytkowania gruntu będzie to ten sam moment, tj. z chwilą podpisania aktu notarialnego - pod warunkiem, że wcze­śniej nie nastąpi ich wydanie.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 1 i 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama