Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u komornika
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku dostawy towarów będących własnością dłużnika dokonywanej w trybie egzekucji przez komorników sądowych wykonujących czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania przez komornika całości lub części zapłaty z tego tytułu. W związku z tym, obowiązek podatkowy w przedstawionej sytuacji powstał 11 lipca 2015 r.
Dlaczego komornicy sądowi muszą płacić VAT?
Potwierdzają to organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 stycznia 2014 r. (sygn. ILPP2/443-963/13-2/MR) czytamy:
W przypadku dostawy towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów dokonywanej w trybie egzekucji przez:
■ organy egzekucyjne określone w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub
■ komorników sądowych wykonujących czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego
obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty z tego tytułu - w odniesieniu do otrzymanej kwoty - niezależnie od tego, kiedy ta zapłata nastąpi: przed przeniesieniem własności towaru czy też po tym przeniesieniu.
Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Przez pojęcie „otrzymanie zapłaty" należy rozumieć moment otrzymania środków pieniężnych przez komornika (wpływ na jego konto) w przypadku dostawy towarów dokonywanej w trybie egzekucji przez komornika sądowego lub moment otrzymania zapłaty przez inny organ egzekucyjny dokonujący dostawy towarów w trybie egzekucji.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. c), ust. 6 i 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat