reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Organizacja imprez integracyjnych przez podatnika zwolnionego od VAT

Organizacja imprez integracyjnych przez podatnika zwolnionego od VAT

Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą, która jest zwolniona od VAT. Spółka zorganizowała imprezę integracyjną dla swoich pracowników, przy czym impreza ta została sfinansowana z własnych środków spółki, a nie z ZFŚS. Celem imprezy było pogłębianie więzi pracowników ze spółką, poprawa umiejętności działania w zespole, wzrost efektywności pracy, a w konsekwencji poprawa wyników finansowych spółki. Spółce nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z organizacją takiej imprezy. Czy nieodpłatne świadczenie takich usług podlega opodatkowaniu VAT?


Nie. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT (art. 8 ust. 1).

Na równi z odpłatną dostawą towarów traktuje się również nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste m.in. podatnika lub jego pracowników oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części (art. 8 ust. 2).

Przesłanką do opodatkowania VAT usług świadczonych nieodpłatnie jest zatem istnienie prawa do odliczenia podatku z tytułu nabycia towarów i usług, które są związane ze świadczoną usługą, a także realizowanie usług na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Oba warunki muszą być spełnione łącznie. Aby więc nieodpłatne świadczenie usług nie podlegało opodatkowaniu VAT wymagane jest spełnienie jednego z warunków:

1) istnienie związku usług z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem,

2) brak prawa do odliczenia w całości lub w części podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze świadczonymi usługami.

Przez świadczenie usług związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy rozumieć takie usługi, których świadczenie odbyło się w związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej. Organizowane imprezy integracyjne dla pracowników wpływają na zwiększenie przychodów osiąganych przez spółkę, a zatem istnieje związek pomiędzy usługą a prowadzeniem przedsiębiorstwa. Spółce nie przysługuje jednak prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu usług związanych ze świadczoną usługą.

W analizowanej sprawie nie zostały spełnione obie przesłanki określone w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, gdyż spółce nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług nabytych w związku z tymi usługami. Oznacza to, że nieodpłatne świadczenie takich usług na rzecz pracowników nie podlega opodatkowaniu VAT.

Paweł Mazur

Podstawa prawna:

art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 8 ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama