REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak udokumentować świadczenie wzajemne

Mariusz Darecki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W zamian za reklamę naszej firmy (materiały zawierają nasze logo) przekazaliśmy na diecezję pewną kwotę. W jaki sposób rozliczyć ten wydatek? Wiemy, że wydatek ten będzie kosztem uzyskania przychodu (marketing, reklama), ale co z VAT? Czy nie musimy dostać na to faktury?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Jeśli archidiecezja nie jest podatnikiem VAT, to nie wystawia faktury. W takim przypadku Państwa firma nie rozlicza również w deklaracji VAT nabycia usługi reklamowej. Może natomiast żądać wystawienia rachunku, który jednak nie upoważnia do odliczenia podatku.

UZASADNIENIE

Państwa firma nie będzie rozliczała w deklaracji VAT nabycia usługi reklamowej w zamian za świadczenie pieniężne, a archidiecezja nie będzie zobowiązana do wystawienia faktury. Odliczenie podatku naliczonego przez czynnego podatnika VAT jest możliwe wyłącznie na podstawie otrzymanej faktury, dokumentu SAD lub innego dokumentu zrównanego z fakturą VAT, w którym wykazana jest kwota należnego VAT (zgodnie z § 20 rozporządzenia w sprawie faktur). Dlatego aby Państwa firma była uprawniona do odliczenia VAT od zakupu usługi reklamowej, musi mieć fakturę. Jednak nie każdy podatnik może taką fakturę wystawić. Prawo do ich wystawiania ma tylko podmiot posiadający status czynnego podatnika VAT, czyli podatnika zarejestrowanego na potrzeby VAT.

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli sponsorowany w zamian za świadczenie pieniężne wykonuje usługę reklamową, powinien wystawić fakturę VAT, ale tylko w przypadku, gdy jest czynnym podatnikiem VAT. Jeśli korzysta ze zwolnienia, powinien wystawić rachunek.

Diecezja (biskupstwo) jest jednostką administracyjną w kościołach chrześcijańskich podległą biskupowi. Co do zasady kościelne osoby prawne nie są podatnikami VAT, jeżeli nie wykonują innych czynności (poza czynnościami związanymi ze sprawami kościelnymi) podlegających opodatkowaniu VAT.

Na pewno świadczenie usług reklamowych jest czynnością podlegającą VAT. Jednak w tym przypadku archidiecezja może korzystać -- na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT -- ze zwolnienia podmiotowego w VAT. Zwolnienie przysługuje do chwili osiągnięcia obrotu w wysokości 50 000 zł z tytułu czynności podlegających VAT. Z chwilą jego przekroczenia staje się obligatoryjnie czynnym podatnikiem VAT.

Ta sama zasada dotyczy prowadzonej przez osoby kościelne działalności charytatywnej i związanej z celami religijnymi Kościoła katolickiego, która może być prowadzona w formie fundacji czy stowarzyszenia. W zakresie prowadzonej działalności statutowej (nie w celach zarobkowych) korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w VAT (bez względu na wysokość obrotów). Natomiast w zakresie innych czynności podlegających opodatkowaniu obowiązują ją zasady ogólne, w tym możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego.

Dlatego gdy diecezja korzysta ze zwolnienia z VAT, również nie wystawia faktur. W takim przypadku możemy żądać wystawienia rachunku. W rachunku podmiot zwolniony z VAT nie wykazuje stawki i kwoty należnego VAT stanowiącej podatek naliczony podlegający odliczeniu u zleceniodawcy. Dlatego rachunek nie może być podstawą do odliczenia VAT.

• art. 88 ust. 3a pkt 1a, art. 106 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 74, poz. 444

• § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

REKLAMA