Czy odliczę VAT z faktury bez terminu płatności
REKLAMA
REKLAMA
Monika Mazur
REKLAMA
prawnik Auxilium
Tak
Jeśli faktura nie zawiera zapisu o terminie płatności, zasadne wydaje się wyznaczenie go na podstawie odrębnego wezwania. Jeżeli termin zostanie ustalony z opóźnieniem, nie spowoduje to utraty prawa do odliczenia VAT.
Obowiązek podatkowy przy sprzedaży energii elektrycznej powstaje, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. a), z chwilą upływu terminu płatności. Zasada ta ma zastosowanie, jeżeli termin płatności został określony w umowie właściwej dla rozliczeń tego typu.
Jeżeli energia elektryczna jest dostarczana nie na podstawie pisemnej umowy rozliczeniowej (nie ma bowiem takiego wymogu prawnego), a jest to jedynie potwierdzone fakturą VAT, należałoby przyjąć, że termin płatności tam wskazany jest tym ustalonym umownie. Bez znaczenia w przypadku sprzedaży energii jest rzeczywiste spełnienie świadczenia pieniężnego przez kupującego.
Problem pojawia się w momencie gdy ani w umowie, ani na fakturze VAT nie wskazano terminu płatności. Należy wtedy sięgnąć do ogólnych przepisów prawa cywilnego określających zasady postępowania w takim przypadku. Artykuł 455 k.c. wskazuje, że jeżeli termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do zapłaty.
REKLAMA
Jeśli jednak faktura nie zawiera zapisu o terminie płatności, zasadne wydaje się wyznaczenie go na podstawie odrębnego wezwania. Sprzedawca usługi powinien tego dokonać także w swoim interesie, gdyż skonkretyzowana zostanie data powstania jego obowiązku podatkowego.
Artykuł 86 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług zezwala na obniżenie kwoty podatku należnego w deklaracji za następny okres rozliczeniowy. Dodatkowo jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego we wskazanych uprzednio terminach, ma on uprawnienie do dokonania korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym uzyskał to uprawnienie, w terminie pięciu lat. Okres pięcioletni płynie od początku roku, w którym nabyto prawo do obniżenia VAT.
ŁZ
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. a), art. 86 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat