REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można odliczać VAT z faktur wydrukowanych z Internetu

Marcin Jasiński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Korzystam służbowo (działalność gospodarcza) z telefonu internetowego. Zasilam go kwotą wpłacaną na konto dostawcy, po czym mogę ze strony internetowej wydrukować fakturę. Niestety na fakturze drukuje się również adres strony internetowej oraz data z godziną wydruku. Odliczyłem VAT i zaliczyłem w koszty kilka takich faktur. W urzędzie poinformowano mnie, że nie mogę odliczać VAT z takiej faktury. Co w takim przypadku zrobić? Czy rzeczywiście nie można odliczyć VAT z takiej faktury?

rada

Autopromocja

Nie można odliczyć VAT z takiej faktury. Należy wystąpić o wystawienie faktury lub wydanie duplikatu faktury. Szczegóły w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Nabywca może odliczyć VAT z oryginału faktury lub faktury wysłanej drogą elektroniczną, ale wyłącznie w systemie EDI lub zabezpieczonej bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Zasadą jest, że nabywca może odliczyć VAT z oryginału faktury wystawionej w formie papierowej, którą otrzymał od sprzedawcy. Od tej zasady przewidziano wyjątek. Nabywca może odliczyć VAT z faktury otrzymanej drogą elektroniczną. Jednak faktury muszą spełniać wymagania przewidziane w rozporządzeniu w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur. Faktury mogą być wystawiane, przesyłane i przechowywane w formie elektronicznej, pod warunkiem że autentyczność ich pochodzenia i integralność ich treści będą zagwarantowane (§ 4 rozporządzenia):

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) bezpiecznym podpisem elektronicznym,

2) poprzez wymianę danych elektronicznych (EDI).

Tych warunków nie spełnia faktura wydrukowana z Internetu. Dlatego nabywca nie może z niej odliczyć VAT. Podatek naliczony podlegający odliczeniu ustala się bowiem na podstawie faktury otrzymanej przez nabywcę (art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT). Nie ma znaczenia, że w przypadku faktur za usługi telekomunikacyjne o terminie odliczenia decyduje termin płatności, a nie moment otrzymania faktury. Brak faktury u nabywcy zawsze pozbawia go prawa do odliczenia, a wydrukowanej faktury nie można uznać za fakturę elektroniczną. Oznacza to, że nie otrzymał Pan w ogóle faktury. Dlatego bezpodstawnie odliczał Pan VAT z tych wydruków. Również organy podatkowe uznają, że faktury wydrukowane przez nabywcę nie można uznać za fakturę dającą prawo do odliczenia VAT.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie w piśmie z 13 września 2007 r. nr 1472/RPP1/443-265/ 07/MIRT uznał, że: „Faktury wydrukowane przez nabywcę na własnej drukarce nie rodzą żadnych skutków prawnych, bowiem są one wyłącznie przekazaniem do wiadomości odbiorcy treści faktury, a nie wystawieniem i doręczeniem dokumentu, o którym mowa w ww. art. 106 ust. 1 ustawy. Taka faktura nie może być podstawą do odliczenia podatku VAT”.

Powinien Pan wystąpić do firmy, która świadczy na Pana rzecz usługi, o wystawienie faktur w formie papierowej lub ich duplikatów i przesłanie ich oryginałów. Ponieważ w przypadku faktur za usługi telekomunikacyjne o odliczeniu decyduje termin płatności, to termin odliczenia VAT z otrzymanych faktur będzie taki sam jak z wydruków.

Należy jednak jak najszybciej wystąpić o wystawienie tych faktur, gdyż w przypadku kontroli zostanie Pan pozbawiony podatku naliczonego odliczonego z tych wydruków. Jeśli otrzyma Pan oryginały faktur, niepotrzebna będzie korekta deklaracji.

Korekta byłaby konieczna, gdyby chodziło o faktury za usługi,w przypadku których o terminie odliczenia decyduje moment otrzymania faktury, a nie termin płatności.

PRZYKŁAD

Spółka od stycznia 2008 r. drukowała faktury z Internetu za leasing samochodu (wart. netto 800 zł, VAT 176 zł). W lipcu otrzymała informację, że takie postępowanie jest nieprawidłowe. Dlatego złożyła korekty deklaracji za okres od stycznia do czerwca br., obniżając w nich podatek naliczony o kwotę 176 zł. Wystąpiła również do leasingodawcy o wystawienie faktur. Sześć faktur otrzymała 21 lipca. Dlatego w deklaracji za lipiec będzie mogła odliczyć VAT z tych sześciu faktur w wysokości 1056 zł (176 zł x 6).

• art. 86 ust. 2 pkt 10 i ust. 10 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 74, poz. 444

Autopromocja

Marcin Jasiński

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dziś rząd omówi projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów omówi projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Zajmie się również projektem ustawy zobowiązującym firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, dział w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  REKLAMA