reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy jest możliwe anulowanie faktury i skorygowanie należnego VAT

Czy jest możliwe anulowanie faktury i skorygowanie należnego VAT

Podatnik wystawił fakturę VAT za usługi transportowe. Usługi te miały zostać wykonane w przyszłym miesiącu. Tymczasem nabywca usług zrezygnował z naszej firmy jako wykonawcy usług transportowych. Odmówił także przyjęcia faktury i faktury korygującej oraz potwierdził na piśmie, że usługa transportowa na jego rzecz nigdy nie została przez naszą spółkę wykonana. Nasz dział księgowości przedwcześnie zaewidencjonował jednak fakturę w ewidencji sprzedaży. Podatek należy z tytułu tej usługi w wysokości 5400 zł został odprowadzony. Czy w takim przypadku możemy anulować fakturę i skorygować deklarację, w której uwzględniliśmy fakturę? Wystawiliśmy nabywcy fakturę korygującą do „zera”, ale tej również nie chce przyjąć. Jak wobec tego powinniśmy postąpić?


RADA

Nabywca usługi miał prawo odmówić przyjęcia zarówno pierwotnej faktury za usługę transportową, której Państwo dla niego nie wykonali, jak i korekty tej faktury. Nie mieli Państwo bowiem podstaw do tego, żeby wystawiać fakturę korygującą. Faktury można jednak anulować, ponieważ nie zostały dopuszczone do obrotu prawnego. W konsekwencji anulowania faktury są Państwo upoważnieni do zmniejszenia podatku należnego wykazanego pierwotnie w deklaracji VAT-7 za okres rozliczeniowy, w którym uwzględniono wartości wynikające z anulowanych faktur VAT, poprzez złożenie korekty deklaracji VAT-7. Jednak do momentu złożenia korekty deklaracji VAT-7 podatnik jest zobowiązany uiścić kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego, wykazaną w pierwszej wersji deklaracji VAT-7 za dany miesiąc rozliczeniowy.

UZASADNIENIE

Anulowanie faktur nie zostało nigdzie przez ustawodawcę uregulowane. Jednak w praktyce jest dopuszczalne w sytuacji, gdy faktura nie trafiła do obrotu prawnego. Innymi słowy skoro nabywca nie otrzymał faktycznie faktury, oznacza to że nie trafiła ona do obrotu. Jeśli wystawca posiada zarówno oryginał jak i kopie tych faktur, może je anulować, bez wystawiania faktur korygujących. Faktury VAT dokumentują faktycznie wykonane usługi bądź dostawę towarów.

W praktyce często zdarzają się przypadki, że po wystawieniu faktury VAT następują zdarzenia mające wpływ na treść wystawionej faktury. Może się zdarzyć, że wystawiona faktura zawiera błędy. W takim przypadku podatnik ma możliwość skorygowania takiej faktury VAT poprzez wystawienie faktury korygującej.

Podatnik wystawia fakturę korygującą, gdy:

• udzielono rabatów,

• podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub

• w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Zgodnie z przepisem § 16 ust. 4 rozporządzenia w sprawie faktur sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę.

Zatem podatnik wystawia fakturę korygującą w sytuacji, kiedy faktura pierwotna wprowadzona została do obrotu prawnego. Przez 'wprowadzenie do obrotu prawnego' należy rozumieć, że faktura została odebrana przez nabywcę danego towaru lub usługi.

WAŻNE!

Jeśli faktura VAT trafiła do odbiorcy i zostało to przez niego potwierdzone, oznacza to, że została ona wprowadzona do obrotu prawnego. Takiej faktury nie można anulować.

W przepisach ustawy o VAT nie przewidziano innej formy zmiany błędnych danych zapisanych na fakturze VAT niż faktura korygująca. Żaden z przepisów ustawy ani rozporządzenia nie zawiera regulacji odnoszących się do możliwości anulowania wystawionej przez podatnika faktury VAT. Niemniej jednak w praktyce, w celu uproszczenia obrotu, w przypadku gdy wystawiona faktura VAT nie została wprowadzona do obrotu prawnego (tj. odebrana przez nabywcę) uznaje się powszechnie, że nie ma konieczności poprawiania błędów na fakturze poprzez wystawienie faktury korygującej. Dopuszczalne jest wówczas anulowanie faktury sprowadzające się do przekreślenia oryginału i kopii faktury oraz dokonaniu na nich adnotacji uniemożliwiających ich powtórne wykorzystanie.

Sprzedawca wówczas powinien przechowywać oryginał i kopię faktury wraz z wyjaśnieniem. Ponadto zaznacza się, iż anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy, tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Anulowanie faktur VAT nie powinno stać się powszechną praktyką podatkową, a podatnik wystawiając fakturę VAT, jest zobowiązany dołożyć należytej staranności w dokumentowaniu zaistniałych zdarzeń gospodarczych.

WAŻNE!

Do anulowania faktur VAT powinno dochodzić tylko w wyjątkowych wypadkach. Nie może się to stać powszechną praktyką stosowaną przez podatnika.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama