REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki powinien być obieg dokumentów, aby podatnik nie utracił prawa do odliczenia VAT

Paweł Dymlang
Prawnik, doradca podatkowy. Trener i wykładowca z prawa podatkowego; specjalizacja: podatek od towarów i usług, podatek dochodowy od osób prawnych, podatek dochodowy od osób fizycznych. Obecnie prowadzący własną kancelarię doradztwa podatkowego. Doświadczony szkoleniowiec, ma za sobą przeszło 1700 szkoleń otwartych i zamkniętych. Autor licznych publikacji prasowych i książkowych.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Firma handlowa to centrala + 11 oddziałów w Polsce. Ustalono, że oryginały faktur zakupu towarów (bardzo duża liczba dokumentów) przychodzą do centrali. Oddziały, na podstawie faksów z oryginałami faktur zakupu, wprowadzają te faktury do rejestrów VAT z datą otrzymania faksu. Czy to jest prawidłowe działanie? Jak ustalić datę otrzymania faktury?

RADA

Autopromocja

Jeżeli faksy przesyłane są z centrali, która wcześniej otrzymała oryginały faktur, to taki sposób obiegu dokumentów należy uznać za prawidłowy. Za datę otrzymania faktury należy przyjąć dzień jej otrzymania przez centralę. Szerzej w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego bezpośrednio nie wynika, czy centrala otrzymuje oryginały faktur, dokonuje selekcji i faksuje je do odpowiednich oddziałów, aby te wprowadziły je do swoich rejestrów zakupów. Może przyjęto taki sposób obiegu informacji, że kontrahenci przesyłają oryginały faktur do centrali, a oddziały otrzymują od nich jedynie faksy. Dlatego skutki prawne oraz rozwiązania praktyczne zostaną przedstawione dla obu tych sytuacji.

Centrala i oddziały jednym podatnikiem VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odnosząc się do prawidłowości formy ewidencjonowania faktur zakupowych, należy przede wszystkim podkreślić, że obecnie nawet oddziały samodzielnie sporządzające bilans nie mogą być odrębnymi podatnikami VAT. Wyjątkowo, jedynie za zgodą naczelnika urzędu skarbowego, podatnikami mogą być jednostki organizacyjne osoby prawnej będącej organizacją pożytku publicznego prowadzącą działalność gospodarczą, jeżeli samodzielnie sporządzają sprawozdanie finansowe.

Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest traktowanie zakładu głównego (centrali) i wszystkich oddziałów danego przedsiębiorcy za jednego podatnika. Oznacza to, że otrzymanie oryginału faktury przez którąkolwiek z wyodrębnionych organizacyjnie jednostek ma ten sam skutek dla podatnika.

Data otrzymania faktury

Fakturę uważa się za otrzymaną w momencie uzyskania jej przez podatnika. Nie jest to tylko moment przekazania jej do księgowości centrali, ale również w momencie otrzymania jej przez pełnomocnika lub pracownika któregokolwiek z oddziałów.

Co do formy, w jakiej faktury powinny być otrzymywane, to nie istnieje żadna regulacja na ten temat. Podobnie nie ma przepisów definiujących sposób doręczania faktur VAT. Faktury wystawiane są (sporządzane i wprowadzane do obrotu prawnego) w formie tradycyjnej (papierowej) lub w wersji elektronicznej na odrębnych zasadach uregulowanych w przepisach prawa wspólnotowego i krajowego.

Jeżeli fakturę wystawiamy w wersji tradycyjnej, czyli papierowej, to w takiej też wersji powinna ona dotrzeć do kontrahenta.

Potwierdzają to organy skarbowe: „Doręczenie faktury VAT jedynie za pomocą poczty elektronicznej może być stosowane jedynie uzupełniająco w stosunku do doręczenia tradycyjnego, tak by rzeczywiście oryginał faktury VAT wystawiony przez wystawcę dotarł do nabywcy” (pismo Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach z 21 marca 2005 r., nr IIUSPP/443/25/04B/3144/05).

 

Analogicznie należałoby potraktować sposób doręczania faktur VAT jedynie za pośrednictwem faksu. Taki sposób doręczania jest oczywiście formą jak najbardziej pożądaną i uzasadnioną w obliczu wymogów szybkiego przesyłania informacji i danych. Jednak taka forma doręczeń nie wywołuje skutków prawnych - otrzymanie dokumentu w ten sposób nie powoduje, że nabywamy prawo do odliczenia podatku. Fakturę otrzymaną w taki sposób należy traktować jako fakturę pro forma.

Aktualny w tej mierze jest pogląd wyrażony w jednym z wyroków NSA: „Aby mogło dojść do realizacji prawa do odliczenia, nabywca musi dysponować >swoim< egzemplarzem faktury. Nie stanowi podstawy do odliczenia kserokopia faktury czy faktura przesłana faksem. Wymogu posiadania przez nabywcę dokumentów w postaci faktur lub ich duplikatów nie można również zastąpić dowodem z przesłuchania strony” (wyrok NSA z 28 sierpnia 2001 r., sygn. akt SA/Bk 1295/2000).

Obieg dokumentów

Należy zatem rozważyć następujący obieg dokumentów:

1. Jeżeli centrala otrzymuje oryginały faktur, co z pewnością jest odnotowywane w książce korespondencyjnej lub innej wewnętrznej ewidencji, to potwierdza ten fakt na fakturze (stempel, pieczątka-datownik, podpis z datą), to przefaksowanie tak oznaczonego dokumentu do oddziału nie powinno stwarzać problemów. W takim przypadku możemy ewidencjonować faktury według dat otrzymania przez podatnika (w tym przypadku jednej z komórek, jaką jest centrala). Taka informacja jest na fakturze. Ten sposób obiegu dokumentów jest prawidłowy. Oczywiście należy mieć na względzie przepisy regulujące sposób prowadzenia i przechowywanie dokumentów dla celów księgowych w siedzibie i poszczególnych oddziałach podatnika.

2. Jeżeli natomiast sytuacja polega na tym, że oddziały otrzymują od kontrahentów faksy faktur VAT, które w oryginale przesyłane są do centrali, i nie ma przepływu informacji pomiędzy centralą a oddziałami, to takie działanie może zaburzyć nam chronologię zapisów (wadliwość). Ponieważ w tym przypadku oddziały nie miałyby w terminie wiedzy o dacie otrzymania oryginału dokumentu przez centralę. Wprowadzenie do ewidencji faktur następowałoby w dacie otrzymania faksu. Często też mogłoby dochodzić do błędnego określenia momentu nabycia prawa do odliczenia, co skorygowane mogłoby być dopiero przez centralę i przysparzałoby dodatkowej pracy.

Rozwiązanie: Przed wprowadzeniem faktur do rejestrów oddział powinien otrzymać informację od centrali, która posiada oryginały faktur, o dacie ich otrzymania. Ważny jest więc sprawny obieg dokumentów (również kopii i dodatkowych egzemplarzy) w przedsiębiorstwie, zintegrowany system.

• art. 109 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888

Paweł Dymlang

doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA