REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki powinien być obieg dokumentów, aby podatnik nie utracił prawa do odliczenia VAT

Paweł Dymlang
Prawnik, doradca podatkowy. Trener i wykładowca z prawa podatkowego; specjalizacja: podatek od towarów i usług, podatek dochodowy od osób prawnych, podatek dochodowy od osób fizycznych. Obecnie prowadzący własną kancelarię doradztwa podatkowego. Doświadczony szkoleniowiec, ma za sobą przeszło 1700 szkoleń otwartych i zamkniętych. Autor licznych publikacji prasowych i książkowych.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Firma handlowa to centrala + 11 oddziałów w Polsce. Ustalono, że oryginały faktur zakupu towarów (bardzo duża liczba dokumentów) przychodzą do centrali. Oddziały, na podstawie faksów z oryginałami faktur zakupu, wprowadzają te faktury do rejestrów VAT z datą otrzymania faksu. Czy to jest prawidłowe działanie? Jak ustalić datę otrzymania faktury?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Jeżeli faksy przesyłane są z centrali, która wcześniej otrzymała oryginały faktur, to taki sposób obiegu dokumentów należy uznać za prawidłowy. Za datę otrzymania faktury należy przyjąć dzień jej otrzymania przez centralę. Szerzej w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego bezpośrednio nie wynika, czy centrala otrzymuje oryginały faktur, dokonuje selekcji i faksuje je do odpowiednich oddziałów, aby te wprowadziły je do swoich rejestrów zakupów. Może przyjęto taki sposób obiegu informacji, że kontrahenci przesyłają oryginały faktur do centrali, a oddziały otrzymują od nich jedynie faksy. Dlatego skutki prawne oraz rozwiązania praktyczne zostaną przedstawione dla obu tych sytuacji.

Centrala i oddziały jednym podatnikiem VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odnosząc się do prawidłowości formy ewidencjonowania faktur zakupowych, należy przede wszystkim podkreślić, że obecnie nawet oddziały samodzielnie sporządzające bilans nie mogą być odrębnymi podatnikami VAT. Wyjątkowo, jedynie za zgodą naczelnika urzędu skarbowego, podatnikami mogą być jednostki organizacyjne osoby prawnej będącej organizacją pożytku publicznego prowadzącą działalność gospodarczą, jeżeli samodzielnie sporządzają sprawozdanie finansowe.

Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest traktowanie zakładu głównego (centrali) i wszystkich oddziałów danego przedsiębiorcy za jednego podatnika. Oznacza to, że otrzymanie oryginału faktury przez którąkolwiek z wyodrębnionych organizacyjnie jednostek ma ten sam skutek dla podatnika.

Data otrzymania faktury

Fakturę uważa się za otrzymaną w momencie uzyskania jej przez podatnika. Nie jest to tylko moment przekazania jej do księgowości centrali, ale również w momencie otrzymania jej przez pełnomocnika lub pracownika któregokolwiek z oddziałów.

Co do formy, w jakiej faktury powinny być otrzymywane, to nie istnieje żadna regulacja na ten temat. Podobnie nie ma przepisów definiujących sposób doręczania faktur VAT. Faktury wystawiane są (sporządzane i wprowadzane do obrotu prawnego) w formie tradycyjnej (papierowej) lub w wersji elektronicznej na odrębnych zasadach uregulowanych w przepisach prawa wspólnotowego i krajowego.

Jeżeli fakturę wystawiamy w wersji tradycyjnej, czyli papierowej, to w takiej też wersji powinna ona dotrzeć do kontrahenta.

Potwierdzają to organy skarbowe: „Doręczenie faktury VAT jedynie za pomocą poczty elektronicznej może być stosowane jedynie uzupełniająco w stosunku do doręczenia tradycyjnego, tak by rzeczywiście oryginał faktury VAT wystawiony przez wystawcę dotarł do nabywcy” (pismo Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach z 21 marca 2005 r., nr IIUSPP/443/25/04B/3144/05).

 

REKLAMA

Analogicznie należałoby potraktować sposób doręczania faktur VAT jedynie za pośrednictwem faksu. Taki sposób doręczania jest oczywiście formą jak najbardziej pożądaną i uzasadnioną w obliczu wymogów szybkiego przesyłania informacji i danych. Jednak taka forma doręczeń nie wywołuje skutków prawnych - otrzymanie dokumentu w ten sposób nie powoduje, że nabywamy prawo do odliczenia podatku. Fakturę otrzymaną w taki sposób należy traktować jako fakturę pro forma.

Aktualny w tej mierze jest pogląd wyrażony w jednym z wyroków NSA: „Aby mogło dojść do realizacji prawa do odliczenia, nabywca musi dysponować >swoim< egzemplarzem faktury. Nie stanowi podstawy do odliczenia kserokopia faktury czy faktura przesłana faksem. Wymogu posiadania przez nabywcę dokumentów w postaci faktur lub ich duplikatów nie można również zastąpić dowodem z przesłuchania strony” (wyrok NSA z 28 sierpnia 2001 r., sygn. akt SA/Bk 1295/2000).

Obieg dokumentów

Należy zatem rozważyć następujący obieg dokumentów:

1. Jeżeli centrala otrzymuje oryginały faktur, co z pewnością jest odnotowywane w książce korespondencyjnej lub innej wewnętrznej ewidencji, to potwierdza ten fakt na fakturze (stempel, pieczątka-datownik, podpis z datą), to przefaksowanie tak oznaczonego dokumentu do oddziału nie powinno stwarzać problemów. W takim przypadku możemy ewidencjonować faktury według dat otrzymania przez podatnika (w tym przypadku jednej z komórek, jaką jest centrala). Taka informacja jest na fakturze. Ten sposób obiegu dokumentów jest prawidłowy. Oczywiście należy mieć na względzie przepisy regulujące sposób prowadzenia i przechowywanie dokumentów dla celów księgowych w siedzibie i poszczególnych oddziałach podatnika.

2. Jeżeli natomiast sytuacja polega na tym, że oddziały otrzymują od kontrahentów faksy faktur VAT, które w oryginale przesyłane są do centrali, i nie ma przepływu informacji pomiędzy centralą a oddziałami, to takie działanie może zaburzyć nam chronologię zapisów (wadliwość). Ponieważ w tym przypadku oddziały nie miałyby w terminie wiedzy o dacie otrzymania oryginału dokumentu przez centralę. Wprowadzenie do ewidencji faktur następowałoby w dacie otrzymania faksu. Często też mogłoby dochodzić do błędnego określenia momentu nabycia prawa do odliczenia, co skorygowane mogłoby być dopiero przez centralę i przysparzałoby dodatkowej pracy.

Rozwiązanie: Przed wprowadzeniem faktur do rejestrów oddział powinien otrzymać informację od centrali, która posiada oryginały faktur, o dacie ich otrzymania. Ważny jest więc sprawny obieg dokumentów (również kopii i dodatkowych egzemplarzy) w przedsiębiorstwie, zintegrowany system.

• art. 109 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888

Paweł Dymlang

doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA