| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jaki powinien być obieg dokumentów, aby podatnik nie utracił prawa do odliczenia VAT

Jaki powinien być obieg dokumentów, aby podatnik nie utracił prawa do odliczenia VAT

Firma handlowa to centrala + 11 oddziałów w Polsce. Ustalono, że oryginały faktur zakupu towarów (bardzo duża liczba dokumentów) przychodzą do centrali. Oddziały, na podstawie faksów z oryginałami faktur zakupu, wprowadzają te faktury do rejestrów VAT z datą otrzymania faksu. Czy to jest prawidłowe działanie? Jak ustalić datę otrzymania faktury?


RADA

Jeżeli faksy przesyłane są z centrali, która wcześniej otrzymała oryginały faktur, to taki sposób obiegu dokumentów należy uznać za prawidłowy. Za datę otrzymania faktury należy przyjąć dzień jej otrzymania przez centralę. Szerzej w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego bezpośrednio nie wynika, czy centrala otrzymuje oryginały faktur, dokonuje selekcji i faksuje je do odpowiednich oddziałów, aby te wprowadziły je do swoich rejestrów zakupów. Może przyjęto taki sposób obiegu informacji, że kontrahenci przesyłają oryginały faktur do centrali, a oddziały otrzymują od nich jedynie faksy. Dlatego skutki prawne oraz rozwiązania praktyczne zostaną przedstawione dla obu tych sytuacji.

Odnosząc się do prawidłowości formy ewidencjonowania faktur zakupowych, należy przede wszystkim podkreślić, że obecnie nawet oddziały samodzielnie sporządzające bilans nie mogą być odrębnymi podatnikami VAT. Wyjątkowo, jedynie za zgodą naczelnika urzędu skarbowego, podatnikami mogą być jednostki organizacyjne osoby prawnej będącej organizacją pożytku publicznego prowadzącą działalność gospodarczą, jeżeli samodzielnie sporządzają sprawozdanie finansowe.

Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest traktowanie zakładu głównego (centrali) i wszystkich oddziałów danego przedsiębiorcy za jednego podatnika. Oznacza to, że otrzymanie oryginału faktury przez którąkolwiek z wyodrębnionych organizacyjnie jednostek ma ten sam skutek dla podatnika.

Fakturę uważa się za otrzymaną w momencie uzyskania jej przez podatnika. Nie jest to tylko moment przekazania jej do księgowości centrali, ale również w momencie otrzymania jej przez pełnomocnika lub pracownika któregokolwiek z oddziałów.

Co do formy, w jakiej faktury powinny być otrzymywane, to nie istnieje żadna regulacja na ten temat. Podobnie nie ma przepisów definiujących sposób doręczania faktur VAT. Faktury wystawiane są (sporządzane i wprowadzane do obrotu prawnego) w formie tradycyjnej (papierowej) lub w wersji elektronicznej na odrębnych zasadach uregulowanych w przepisach prawa wspólnotowego i krajowego.

Jeżeli fakturę wystawiamy w wersji tradycyjnej, czyli papierowej, to w takiej też wersji powinna ona dotrzeć do kontrahenta.

Potwierdzają to organy skarbowe: „Doręczenie faktury VAT jedynie za pomocą poczty elektronicznej może być stosowane jedynie uzupełniająco w stosunku do doręczenia tradycyjnego, tak by rzeczywiście oryginał faktury VAT wystawiony przez wystawcę dotarł do nabywcy” (pismo Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach z 21 marca 2005 r., nr IIUSPP/443/25/04B/3144/05).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK