Jak mali podatnicy mogą rozliczać VAT
REKLAMA
REKLAMA
Jednym z uproszczeń, jakie przewidziane są dla małych podatników, jest kasowa metoda rozliczeń. Drugie natomiast to możliwość rozliczania VAT w okresach kwartalnych.
REKLAMA
Dla wyjaśnienia wskazać należy, że metoda kasowa polega na tym, że obowiązek podatkowy w VAT powstaje dopiero w dniu uregulowania całości lub części należności. Nie może to jednak nastąpić później niż 90 dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Trzeba też pamiętać, że konsekwencją wyboru metody kasowej rozliczania VAT jest również kasowy sposób obniżania kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Mali podatnicy są uprawnieni do dokonywania obniżenia podatku należnego dopiero w rozliczeniu za okres, w którym uregulowali całą należność wynikającą z otrzymanej faktury lub też zapłacili podatek wynikający z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji naczelnika urzędu celnego, nie wcześniej jednak niż z dniem otrzymania faktury lub dokumentu celnego.
Wymagane zawiadomienie
Istotną kwestią, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, jest zasada, zgodnie z którą korzystanie z metody kasowej możliwe jest dopiero po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej formy. Zawiadomienie należy złożyć w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, do którego podatnik będzie stosował metodę kasową.
Rozliczenie kwartalne
Mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe dla podatku od towarów i usług za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale. Jednakże warto także zwrócić uwagę, iż mali podatnicy, którzy nie skorzystali z formy rozliczania metodą kasową, także są uprawnieni do składania deklaracji w terminach kwartalnych. Muszą jednak pamiętać o uprzednim pisemnym dokonaniu zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do końca kwartału poprzedzającego kwartał, za który będzie po raz pierwszy będą mieli zamiar złożyć deklarację kwartalną.
REKLAMA
Z rozliczania metodą kasową można także zrezygnować. Nie może jednak nastąpić to wcześniej niż po upływie 12 miesięcy, w czasie których podatnik stosował tę metodę. Także w tym zakresie niezbędne będzie zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego. Należy tego dokonać w terminie do końca kwartału, w którym stosowana jest ta forma rozliczenia.
Jeśli chodzi natomiast o podatników, którzy rozliczali się kwartalne, oni także mogą zrezygnować z uproszczonej formy rozliczania i ponownie składać deklaracje za okresy miesięczne. Rezygnacja z rozliczania kwartalnego może nastąpić nie wcześniej niż po upływie czterech kwartałów rozliczania się w ten sposób, także po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do ostatniego dnia kwartału, za który będzie składana ostatnia kwartalna deklaracja podatkowa.
Ważne limity
Na zakończenie trzeba jeszcze zaznaczyć, iż po przekroczeniu pewnych limitów określonych dla małych podatników automatycznie traci się prawo do rozliczania VAT metodą kasową. Utrata prawa następuje począwszy od rozliczenia za miesiąc następujący po kwartale, w którym podatnik przekroczył limit, a podatnicy tracą równocześnie prawo do składania deklaracji podatkowej za okresy kwartalne.
KRZYSZTOF KOŚLICKI
krzysztof.koslicki@infor.pl
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 21, 86, 99 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat