reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak ewidencjonować poza kasą fiskalną sprzedaż nieudokumentowaną fakturą

Jak ewidencjonować poza kasą fiskalną sprzedaż nieudokumentowaną fakturą

Prowadzę PKPiR, jestem podatnikiem VAT. Moja sprzedaż to sprzedaż nieudokumentowana, zwolniona z obowiązku posiadania kasy fiskalnej - do ewidencji sprzedaży dla celów VAT prowadzę następujące zapiski:


- w ewidencji przychodów wpisuję każdą kwotę osobno, a następnie sumuję na koniec dnia,

- wystawiam dowód wewnętrzny na sprzedaż nieudokumentowaną,

- na podstawie tego dowodu wpisuję sprzedaż do ewidencji VAT (każdy dzień osobno),

- do PKPiR wpisuję całą miesięczną kwotę sprzedaży.

Czy dla celów rozliczeń VAT taki sposób postępowania jest prawidłowy?

RADA

Przedstawiony sposób ewidencjonowania sprzedaży w celu wyliczenia VAT jest poprawny, przy założeniu że podlega ona opodatkowaniu jednakową stawką VAT. Gdy sprzedaż jest opodatkowana równymi stawkami, to jeżeli przedmiotem działalności jest tylko handel, podatek należny można obliczać na podstawie struktury zakupów. Jeśli podatnik nie może korzystać z tej metody, należy prowadzić szczegółową ewidencję, z podziałem na stawki VAT. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Przedstawiony w pytaniu sposób ewidencjonowania sprzedaży i rozliczania od niej VAT można uznać za prawidłowy, przy założeniu (co nie wynika z pytania) że dokonywana przez firmę sprzedaż podlega opodatkowaniu wyłącznie jednakową stawką VAT, np. 22%.

Każdy czynny podatnik VAT zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji sprzedaży w celu prawidłowego wyliczenia kwot podatku należnego w danym okresie rozliczeniowym. Sposób jej prowadzenia na potrzeby VAT określa art. 109 ust. 3 ustawy. Szczegółowe wymogi co do formy prowadzenia ewidencji na potrzeby rozliczania VAT nie zostały określone. Określone są jedynie dane, jakie powinna ona zawierać, aby prawidłowo sporządzić deklarację podatkową, czyli: kwoty podatku naliczonego związanego wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu, a także inne dane służące do prawidłowego sporządzania deklaracji podatkowej.

Podatnicy dokonujący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (która nie wymaga dokumentowania fakturami VAT) i jednocześnie niezobowiązani do prowadzenia ewidencji za pomocą kas rejestrujących prowadzą uproszczoną ewidencję sprzedaży polegającą na ewidencjonowaniu kwoty brutto utargu za dany miesiąc i następnie od kwoty tej wyliczają należny VAT. W tym celu konieczne jest ewidencjonowanie (poza VAT) każdej sprzedaży w celu określenia kwoty utargu za dany dzień, a następnie zbiorczo za dany miesiąc. Ewidencja taka jest bezpośrednią podstawą do wyliczenia VAT tylko wówczas, gdy sprzedaż podlega opodatkowaniu jednakową stawką VAT.

PRZYKŁAD

Załóżmy, że sprzedaż firmy podlega opodatkowaniu wyłącznie stawką VAT 22%.

Firma może wówczas ewidencjonować każdą sprzedaż według wartości brutto i od utargu wyliczać kwotę należnego VAT z zastosowaniem stawki 18,02% albo metodą „w stu”. Załóżmy, że 4 sierpnia utarg ze sprzedaży wyniósł 5850 zł. Należny VAT to kwota 5850 x 18,03% = 1055 zł. Firma w ewidencji sprzedaży na potrzeby VAT w tym dniu wpisze odpowiednie wartości: podstawa opodatkowania (wartość netto sprzedaży) - 4795, VAT należny - 1055. Wyliczając metodą „w stu”, wynik będzie analogiczny (5850 x 22) : 122 = 1055 zł.

W celu wyliczenia VAT firma może wystawić dowód wewnętrzny.

W ewidencji sprzedaży na potrzeby VAT firma może wykazywać wartość obrotu i należny VAT chronologicznie za każdy dzień, zgodnie z momentem powstania obowiązku podatkowego od sprzedaży, albo jednym wpisem za cały miesiąc.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama