Kiedy odliczyć VAT z duplikatu faktury
REKLAMA
REKLAMA
KRZYSZTOF SŁAPCZYŃSKI
REKLAMA
prawnik, Kancelaria BSO Prawo & Podatki Bramorski Szermach Okorowska we Wrocławiu
Przepisy ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie określają wprost, w jakim momencie podatnik ma prawo do odliczenia podatku, czy ma prawo dokonać tego odliczenia w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał DUPLIKAT, bądź w rozliczeniu za okres następny, czy też powinien skorygować deklarację za okres, w którym mógł odliczyć VAT z oryginału faktury.
Podatnicy stoją często na stanowisku, że skoro zgodnie z treścią art. 86 ust. 10 pkt 1 i ust. 11 ustawy o VAT mają prawo pomniejszenia podatku od towarów i usług należnego w okresie rozliczeniowym, w którym otrzyma fakturę lub w miesiącu następnym, to takie same zasady mają zastosowanie dla duplikatów faktur oraz faktur korygujących. Jest to jednak mylny pogląd.
W wyroku z 15 marca 2007 r., sygn. akt I FSK 541/06, NSA uznał bowiem, że należy w tym przypadku dokonać korekty deklaracji za okres związany z pierwotnym doręczeniem faktur, mimo że oryginały faktur nie zostały zaewidencjonowane w ewidencji zakupów i dopiero po kilku miesiącach podatnik otrzymał duplikat.
Podatnik zamierzający skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego na podstawie duplikatu faktury każdorazowo powinien zbadać, czy oryginał faktury dotarł do niego. Jeżeli podatnik lub jego kontrahent dysponują dokumentami potwierdzającymi otrzymanie przez podatnika faktury, to po otrzymaniu duplikatu faktury powinien dokonać korekty deklaracji, a nie odliczyć podatek naliczony w miesiącu otrzymania duplikatu faktury lub następnym.
(KK)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat