Kiedy można skorygować deklarację VAT
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Należy jak najszybciej skorygować deklarację. Jeżeli jest Pan pewien, że postąpił nieprawidłowo, nie należy czekać z korektą. Najlepiej przed udaniem się z dokumentami do urzędu skorygować deklarację.
UZASADNIENIE
Podatnik może korygować deklarację VAT również w trakcie czynności sprawdzających. Prawo do korekty ulega bowiem zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. W takim przypadku złożona korekta deklaracji nie wywołuje skutków prawnych (art. 81b Ordynacji podatkowej). Ponieważ w przepisach Ordynacji podatkowej kontrola podatkowa i czynności sprawdzające to dwie różne sprawy, dlatego w przypadku braku wyraźnego wskazania, że czynności sprawdzające zawieszają prawo do korekty, można tej korekty dokonać. Potwierdzają to również sądy administracyjne (m.in. wyrok WSA w Łodzi z 13 kwietnia 2004 r. sygn. akt ISA/Łd 620/03).
Po zakończeniu kontroli lub postępowania podatkowego prawo do korekty za ten okres przysługuje nadal. Nie dotyczy to korekty rozliczeń VAT. Nie oznacza to pozbawienie podatnika prawa do jakiejkolwiek korekty. Można korygować deklaracje w zakresie innym niż wykryte nieprawidłowości. Korekta jest też dopuszczalna, gdy kontrola nic nie stwierdziła.
Składając korektę deklaracji, pamiętaj o następujących sprawach:
1) w poz. 7 deklaracji VAT zaznacz kwadrat 2;
2) wpisz również pozycje, które były wypełnione prawidłowo w pierwotnej deklaracji;
3) jeśli w wyniku korekty ulegnie zmniejszeniu kwota do wpłaty, oblicz kwotę zaległości i należne odsetki i wpłać na rachunek urzędu. Odsetki liczymy od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin płatności, do dnia wpłaty zaległości (art. 53 § 4 Ordynacji podatkowej). Kalkulator odsetek znajduje się na stronie www.bv.infor.pl w zakładce Kalkulatory,
4) jeśli w wyniku korekty ulegnie zmniejszeniu kwota do zwrotu, to zaległość powstaje, gdy jeszcze nie otrzymaliśmy zwrotu. Gdy skorygujemy deklarację przed otrzymanym zwrotem, nie powstaje u nas zaległość podatkowa. Jeżeli korekta odbywa się po wypłacie zwrotu przez urząd, to różnica między kwotą wykazaną a należną jest zaległością. Tylko od tej kwoty liczymy należne odsetki. Odsetki liczymy od dnia zwrotu podatku do dnia wpłaty zaległości (art. 53 § 5 Ordynacji podatkowej). Kalkulator odsetek znajduje się na stronie www.bv.infor.pl w zakładce Kalkulatory,
5) jeśli w wyniku korekty ulegnie zmniejszeniu kwota do przeniesienia na następny miesiąc, nie powstaje u nas zaległość podatkowa; musimy jednak pamiętać o skorygowaniu następnej deklaracji,
6) napisz uzasadnienie korekty, które złóż wraz z korektą deklaracji.
Jeśli spełnimy powyższe warunki, nie grożą nam sankcje karnoskarbowe.
Takie ograniczenia nas nie obowiązują, gdy kontroluje nas urząd kontroli skarbowej. Po kontroli skarbowej możemy złożyć korektę deklaracji VAT. Nie zostanie wtedy nałożone na naszą firmę dodatkowe zobowiązanie podatkowe.
REKLAMA
W niektórych przypadkach deklarację za nas może skorygować urząd skarbowy. Istnieje taka możliwość, gdy deklaracja zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki albo wypełniono ją niezgodnie z ustalonymi wymaganiami. W takim przypadku urząd może za nas skorygować deklarację, dokonując stosownych poprawek lub uzupełnień, jeżeli zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty, kwoty zwrotu podatku lub wysokości straty w wyniku tej korekty nie przekracza kwoty 1000 zł (art. 274 § 1 Ordynacji podatkowej).
Na korektę możemy wnieść sprzeciw do organu, który dokonuje korekty, w terminie 14 dni od dnia doręczenia uwierzytelnionej kopii skorygowanej deklaracji. Wniesienie sprzeciwu anuluje korektę.
• art. 53, 81, 81b, 274 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 118, poz. 745
Marcin Jasiński
ekspert w zakresie VAT
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat