reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Kiedy można skorygować deklarację VAT

Kiedy można skorygować deklarację VAT

Złożyłem deklarację VAT-7 z wykazaną kwotą do zwrotu. Zostałam wezwany do urzędu w celu przedstawienia dokumentów uprawniających mnie do zastosowania stawki 0% . W trakcie kompletowania dokumentów okazało się, że w stosunku do jednej transakcji nie miałem prawa zastosować stawki 0%. Czy mogę jeszcze złożyć korektę? Czy lepiej poczekać, co na to powie urząd w trakcie czynności sprawdzających?


RADA

Należy jak najszybciej skorygować deklarację. Jeżeli jest Pan pewien, że postąpił nieprawidłowo, nie należy czekać z korektą. Najlepiej przed udaniem się z dokumentami do urzędu skorygować deklarację.

UZASADNIENIE

Podatnik może korygować deklarację VAT również w trakcie czynności sprawdzających. Prawo do korekty ulega bowiem zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. W takim przypadku złożona korekta deklaracji nie wywołuje skutków prawnych (art. 81b Ordynacji podatkowej). Ponieważ w przepisach Ordynacji podatkowej kontrola podatkowa i czynności sprawdzające to dwie różne sprawy, dlatego w przypadku braku wyraźnego wskazania, że czynności sprawdzające zawieszają prawo do korekty, można tej korekty dokonać. Potwierdzają to również sądy administracyjne (m.in. wyrok WSA w Łodzi z 13 kwietnia 2004 r. sygn. akt ISA/Łd 620/03).

Po zakończeniu kontroli lub postępowania podatkowego prawo do korekty za ten okres przysługuje nadal. Nie dotyczy to korekty rozliczeń VAT. Nie oznacza to pozbawienie podatnika prawa do jakiejkolwiek korekty. Można korygować deklaracje w zakresie innym niż wykryte nieprawidłowości. Korekta jest też dopuszczalna, gdy kontrola nic nie stwierdziła.

Składając korektę deklaracji, pamiętaj o następujących sprawach:

1) w poz. 7 deklaracji VAT zaznacz kwadrat 2;

2) wpisz również pozycje, które były wypełnione prawidłowo w pierwotnej deklaracji;

3) jeśli w wyniku korekty ulegnie zmniejszeniu kwota do wpłaty, oblicz kwotę zaległości i należne odsetki i wpłać na rachunek urzędu. Odsetki liczymy od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin płatności, do dnia wpłaty zaległości (art. 53 § 4 Ordynacji podatkowej). Kalkulator odsetek znajduje się na stronie www.bv.infor.pl w zakładce Kalkulatory,

4) jeśli w wyniku korekty ulegnie zmniejszeniu kwota do zwrotu, to zaległość powstaje, gdy jeszcze nie otrzymaliśmy zwrotu. Gdy skorygujemy deklarację przed otrzymanym zwrotem, nie powstaje u nas zaległość podatkowa. Jeżeli korekta odbywa się po wypłacie zwrotu przez urząd, to różnica między kwotą wykazaną a należną jest zaległością. Tylko od tej kwoty liczymy należne odsetki. Odsetki liczymy od dnia zwrotu podatku do dnia wpłaty zaległości (art. 53 § 5 Ordynacji podatkowej). Kalkulator odsetek znajduje się na stronie www.bv.infor.pl w zakładce Kalkulatory,

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama