REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy budowa domu na działce rekreacyjnej może podlegać 7-proc. stawce VAT

Piotr Marciniak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jaki jest VAT na roboty budowlane dotyczące budowy domków na działkach rekreacyjnych - 7 czy 22%?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Decydujące znaczenie na wysokość stawki VAT ma rodzaj budowanego domu. Jeżeli w projekcie budowlanym i pozwoleniu na budowę określono budynek jako mieszkalny stałego zamieszkania - jego budowa będzie podlegała 7-proc. stawce VAT. Jeśli nie, należy zastosować stawkę 22%.

UZASADNIENIE

Jeśli domek jest klasyfikowany do budynków mieszkalnych stałego zamieszkania firma świadcząca usługi budowlane powinna zastosować stawkę 7%.

Stawkę VAT 7% podatnicy świadczący usługi budowlane mogą zastosować, gdy budynek spełnia 2 warunki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) został sklasyfikowany pod symbolem PKOB 11 (art. 41 ust. 12-12c w zw. z § 5a ust. 1a rozporządzenia wykonawczego). Z jej zakresu zastosowania wyłączone są natomiast roboty związane z budową i remontem lokali użytkowych położonych w budynkach mieszkalnych oraz roboty dotyczące infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu. Podlegają one opodatkowaniu 22-proc. stawką VAT;

2) jest budynkiem stałego zamieszkania.

Z powyższego wynika, że decydujące znaczenie na stawkę opodatkowania VAT robót budowlanych ma rodzaj budowanego budynku, a nie rodzaj działki, na którym budowa będzie realizowana.

Czy domek wypoczynkowy jest budynkiem mieszkaniowym

Do obiektów budownictwa mieszkaniowego zaliczamy budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11 (art. 2 pkt 12 ustawy). Przepisy ustawy o VAT nie definiują jednak pojęcia budynku mieszkalnego. Taką definicję zawiera między innymi klasyfikacja obiektów budowlanych. Budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. Jeżeli mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana na cele mieszkalne, budynek taki jest klasyfikowany jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.

Natomiast według klasyfikacji metodycznej zawartej w rozporządzeniu Rady Ministrów z 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w skład ugrupowania 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne wchodzą m.in. samodzielne budynki, takie jak: pawilony, wille, domki wypoczynkowe, leśniczówki, domy mieszkalne w gospodarstwach rolnych, rezydencje wiejskie, domy letnie itp.

Dlatego domki wypoczynkowe również możemy zaliczyć do obiektów budownictwa mieszkaniowego.

 

Kiedy domek wypoczynkowy jest obiektem stałego zamieszkania

Drugim warunkiem jest, aby domek był obiektem stałego zamieszkania. Nie chodzi tu o to, czy domek będzie faktycznie zamieszkany przez cały rok, ale czy jest taka możliwość. Domkiem tzw. całorocznym nie będzie na pewno domek, w którym nie ma ogrzewania. W takim przypadku nawet gdy domek jest zaklasyfikowany do obiektów w klasie PKOB 1110, nie można zastosować stawki 7%. W takim przypadku dostawa takiego domku czy prace budowlane z nim związane muszą być opodatkowane stawką 22%.

Dlatego jeżeli w projekcie budowlanym i pozwoleniu na budowę określono budynek jako mieszkalny (sklasyfikowany w PKOB 111, który będzie służył stałemu zamieszkaniu) - jego budowa będzie podlegała 7-proc. stawce VAT.

Decydujące znaczenie na stawkę opodatkowania ma bowiem charakter budynku, a nie rodzaj gruntu, na którym jest on (ma być) posadowiony.

Stanowisko takie potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 23 listopada 2007 r. nr ITPP1/443-222/07 (uprawniony do jej wydania w imieniu Ministerstwa Finansów), w której stwierdził m.in.: „Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, że dom letniskowy, który zamierza Pani nabyć, posiada klasyfikację PKOB 111 i będzie służył stałemu zamieszkaniu, co powoduje, że należy on do grupy obiektów, o których mowa w art. 2 pkt 12. Istotne znaczenie dla opodatkowania obiektów budowlanych ma klasyfikacja PKOB i przeznaczenie budynku do stałego zamieszkania, a nie rodzaj działki, na której będzie dany obiekt posadowiony”.

Mimo że przedmiotowa interpretacja została wydana w oparciu o przepisy obowiązujące do 31 grudnia 2007 r., jest aktualna również w obecnym stanie prawnym.

WAŻNE!

O tym, że budynek ma charakter mieszkalny i jest przeznaczony do stałego zamieszkania, decydują projekt budowlany i pozwolenie na budowę.

• art. 2 pkt 12, art. 41 ust. 12-12c ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888

• § 5 ust. 1a rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 89, poz. 541

Piotr Marciniak

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA