REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy budowa domu na działce rekreacyjnej może podlegać 7-proc. stawce VAT

Piotr Marciniak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jaki jest VAT na roboty budowlane dotyczące budowy domków na działkach rekreacyjnych - 7 czy 22%?

RADA

Autopromocja

Decydujące znaczenie na wysokość stawki VAT ma rodzaj budowanego domu. Jeżeli w projekcie budowlanym i pozwoleniu na budowę określono budynek jako mieszkalny stałego zamieszkania - jego budowa będzie podlegała 7-proc. stawce VAT. Jeśli nie, należy zastosować stawkę 22%.

UZASADNIENIE

Jeśli domek jest klasyfikowany do budynków mieszkalnych stałego zamieszkania firma świadcząca usługi budowlane powinna zastosować stawkę 7%.

Stawkę VAT 7% podatnicy świadczący usługi budowlane mogą zastosować, gdy budynek spełnia 2 warunki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) został sklasyfikowany pod symbolem PKOB 11 (art. 41 ust. 12-12c w zw. z § 5a ust. 1a rozporządzenia wykonawczego). Z jej zakresu zastosowania wyłączone są natomiast roboty związane z budową i remontem lokali użytkowych położonych w budynkach mieszkalnych oraz roboty dotyczące infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu. Podlegają one opodatkowaniu 22-proc. stawką VAT;

2) jest budynkiem stałego zamieszkania.

Z powyższego wynika, że decydujące znaczenie na stawkę opodatkowania VAT robót budowlanych ma rodzaj budowanego budynku, a nie rodzaj działki, na którym budowa będzie realizowana.

Czy domek wypoczynkowy jest budynkiem mieszkaniowym

Do obiektów budownictwa mieszkaniowego zaliczamy budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11 (art. 2 pkt 12 ustawy). Przepisy ustawy o VAT nie definiują jednak pojęcia budynku mieszkalnego. Taką definicję zawiera między innymi klasyfikacja obiektów budowlanych. Budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. Jeżeli mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana na cele mieszkalne, budynek taki jest klasyfikowany jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.

Natomiast według klasyfikacji metodycznej zawartej w rozporządzeniu Rady Ministrów z 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w skład ugrupowania 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne wchodzą m.in. samodzielne budynki, takie jak: pawilony, wille, domki wypoczynkowe, leśniczówki, domy mieszkalne w gospodarstwach rolnych, rezydencje wiejskie, domy letnie itp.

Dlatego domki wypoczynkowe również możemy zaliczyć do obiektów budownictwa mieszkaniowego.

 

Kiedy domek wypoczynkowy jest obiektem stałego zamieszkania

Drugim warunkiem jest, aby domek był obiektem stałego zamieszkania. Nie chodzi tu o to, czy domek będzie faktycznie zamieszkany przez cały rok, ale czy jest taka możliwość. Domkiem tzw. całorocznym nie będzie na pewno domek, w którym nie ma ogrzewania. W takim przypadku nawet gdy domek jest zaklasyfikowany do obiektów w klasie PKOB 1110, nie można zastosować stawki 7%. W takim przypadku dostawa takiego domku czy prace budowlane z nim związane muszą być opodatkowane stawką 22%.

Autopromocja

Dlatego jeżeli w projekcie budowlanym i pozwoleniu na budowę określono budynek jako mieszkalny (sklasyfikowany w PKOB 111, który będzie służył stałemu zamieszkaniu) - jego budowa będzie podlegała 7-proc. stawce VAT.

Decydujące znaczenie na stawkę opodatkowania ma bowiem charakter budynku, a nie rodzaj gruntu, na którym jest on (ma być) posadowiony.

Stanowisko takie potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 23 listopada 2007 r. nr ITPP1/443-222/07 (uprawniony do jej wydania w imieniu Ministerstwa Finansów), w której stwierdził m.in.: „Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, że dom letniskowy, który zamierza Pani nabyć, posiada klasyfikację PKOB 111 i będzie służył stałemu zamieszkaniu, co powoduje, że należy on do grupy obiektów, o których mowa w art. 2 pkt 12. Istotne znaczenie dla opodatkowania obiektów budowlanych ma klasyfikacja PKOB i przeznaczenie budynku do stałego zamieszkania, a nie rodzaj działki, na której będzie dany obiekt posadowiony”.

Mimo że przedmiotowa interpretacja została wydana w oparciu o przepisy obowiązujące do 31 grudnia 2007 r., jest aktualna również w obecnym stanie prawnym.

WAŻNE!

O tym, że budynek ma charakter mieszkalny i jest przeznaczony do stałego zamieszkania, decydują projekt budowlany i pozwolenie na budowę.

• art. 2 pkt 12, art. 41 ust. 12-12c ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888

• § 5 ust. 1a rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 89, poz. 541

Piotr Marciniak

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  REKLAMA