reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jakie są nowe warunki skorzystania z ulgi na złe długi

Jakie są nowe warunki skorzystania z ulgi na złe długi

Proszę o wskazanie, na jakich warunkach można skorzystac z ulgi na złe długi. Podpisałem bowiem umowę na dostawę towarów z kontrahentem, który okazał się być niewypłacalny, a przynajmniej tak mi się wydaje, ponieważ ociąga się z płatnościami za wystawione faktury.


RADA

Z ulgi można skorzystać, gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.

UZASADNIENIE

Od 1 grudnia 2008 r. podatnik będzie mógł skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, przy czym nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną w przypadku, gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze. Aby skorzystać z ulgi wystarczy, żeby dłużnik nie uregulował płatności przez 180 dni.

Dotychczas nieściągalne wierzytelności musiały stanowić koszt uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym i dotyczyły ściśle wskazanych w ustawie przypadków, a mianowicie udokumentowanych:

• postanowieniem o nieściągalności uznanym przez wierzyciela jako odpowiadającym stanowi faktycznemu, wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego, albo

• postanowieniem sądu o:

- oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania, lub

- umorzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania, lub

- ukończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, albo

• protokołem sporządzonym przez podatnika, stwierdzającym, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty.

Katalog wierzytelności odpisanych jako nieściągalne jest katalogiem zamkniętym i ogranicza się tylko do wyżej wymienionych przypadków. W rezultacie podatnik nie mógł zastosować ulgi na złe długi do innych wierzytelności nieściągalnych, które nie zostały udokumentowane w sposób określony w ustawie o podatku dochodowym.

W wyniku nowelizacji przepisów definicja nieściągalności nie jest już związana z podatkiem dochodowym. Zmiana ta spowoduje, że z ulgi będzie mógł skorzystać każdy podatnik VAT, któremu dłużnik nie uregulował płatności w ciągu 180 dni od upływu terminu płatności.

Przykład

Pani Janina Kowalska jako osoba fizyczna wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą. Prowadzi hurtownię tkanin. Klient zakupił w jej firmie towar, za który niestety nie zapłacił. Transakcja udokumentowana została fakturą VAT. Pani Kowalska trzykrotnie wzywała dłużnika do zapłaty należności, wysyłając w tym celu wezwanie do zapłaty. Przeprowadziła również wywiad gospodarczy wskazujący na niesolidność kontrahenta.

Na podstawie przepisów obowiązujących przed zmianą ustawy, jej firma nie mogłaby skorzystać z ulgi na złe długi ze względu na brak podstaw do uznania wierzytelności za nieściągalną w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym. Natomiast według zmienionych przepisów sam fakt braku zapłaty przez okres 180 dni od upływu terminu płatności określonego na fakturze lub w umowie umożliwi podatniczce (wierzycielce) skorygowanie podatku należnego od dokonanej transakcji.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama