REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób obliczają limit pośrednicy, agenci

Magdalena Miklewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy po zmianie przepisów w zakresie VAT podatnicy działający w charakterze pośredników będą obliczać limit do zwolnienia podmiotowego z VAT na takich samych zasadach jak pozostali? Czy nadal kwotę limitu do zwolnienia będą liczyć jako 30-krotność kwoty prowizji lub innych postaci wynagrodzeń? Czy przepis ten zacznie obowiązywać już w grudniu, jak większość przepisów znowelizowanej ustawy?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Przepis zmieniający zasady obliczania kwoty limitu uprawniającej do zwolnienia podmiotowego z VAT podatników działających w charakterze agentów, pośredników otrzymujących wynagrodzenie w formie prowizji lub w innej podobnej formie zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2009 r., nie od 1 grudnia 2008 r. Do końca grudnia 2008 r. kwotę limitu uprawniającą do zwolnienia z VAT podmiotowego dla tej grupy będzie się obliczać jako 30-krotność kwoty prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonanie usług. Od 1 stycznia 2009 r. podatnicy ci będą obliczać limit na zasadach ogólnych jak pozostali podatnicy.

UZASADNIENIE

Ustawa nowelizująca z 7 listopada 2008 r. uchyliła przepis ust. 8 art.113 ustawy o VAT. Przepis ten wprowadzał szczegółowe zasady zwolnienia podmiotowego dla podatników prowadzących przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzających funduszami inwestycyjnymi, agentów, zleceniobiorców lub innych osób świadczących usługi o podobnym charakterze.

W przypadku tych przedsiębiorców wynagradzanych prowizyjnie, zgodnie z art. 113 ust. 8 ustawy o VAT, przez wartość sprzedaży rozumie się 30-krotność kwoty prowizji lub innych postaci wynagrodzeń. Oznacza to, że w 2008 r. dla tego rodzaju podatników kontynuujących działalność kwota limitu zwolnienia stanowi wartość:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

50 000 zł : 30 = 1667 zł

Przekroczenie uzyskanej kwoty prowizji w trakcie 2008 r. powoduje utratę prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w 2009 r.

Ponieważ przepis ust. 8 art. 113 przestaje od 1 stycznia 2009 r. obowiązywać, od tego momentu zatem do podatników wynagradzanych prowizyjnie będą miały zastosowanie przepisy ogólne, a więc takie same jak dla wszystkich pozostałych podatników. W ten sposób grupa podatników działających w charakterze agentów, pośredników skorzysta na tej zmianie przepisów. Będzie miała bowiem od stycznia 2009 r. podwyższony limit zwolnienia w porównaniu z rokiem 2008 r.

Bardzo ważne jednak jest to, że aby podatnicy ci mogli korzystać ze zwolnienia w roku 2009 r., pomimo podwyższonego limitu, muszą pamiętać, że nie wolno im przekroczyć limitu obowiązującego na rok 2008, tj. 1667 zł.

Przykład

REKLAMA

Jan Kowalski działający jako pośrednik firmy produkującej maszyny do szycia korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Do końca grudnia 2008 r. nie przekroczył kwoty limitu 1667 zł. Będzie mógł zatem nadal korzystać ze zwolnienia w roku 2009 r. W roku 2009 r. będzie już traktowany na zasadach ogólnych, tj. będzie obliczał limit do zwolnienia na zasadach ogólnych, a nie jako 30-krotność kwoty prowizji lub innych postaci wynagrodzeń.

Jeśli natomiast Jan Kowalski przekroczy w np. grudniu 2008 r. limit uprawniający do zwolnienia, nie będzie mógł z niego skorzystać pomimo większego limitu w roku 2009 r. Z ponownego zwolnienia będzie mógł skorzystać najwcześniej po upływie roku l, licząc od końca roku, w którym nastąpiła utrata prawa do zwolnienia. Będzie bowiem od 1 stycznia 2009 r. obliczał limit i postępował w tym zakresie według ogólnych zasad przewidzianych dla wszystkich podatników w zakresie zwolnienia podmiotowego z VAT.

Od 1 grudnia weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie wykonania przepisów ustawy o VAT. W § 39 rozporządzania określono przepisy przejściowe dotyczące podatników prowazących przedsiębiorstwa maklerskie, zarządzających funduszami inwestycyjnymi, agentów, zleceniobiorców lub innych osób świadczących usługi o podobnym charakterze, którzy korzystali ze zwolnienia na podstawie przepisów poprzedniego rozporządzenia. Przepis przejściowy do 31 grudnia 2008 r. dopuszcza zwolnienie podmiotowe dla tej grupy podatników, którzy w danym roku podatkowym korzystali ze zwolnienia podmiotowego i z tytułu wykonywanych czynności nie przekroczyli kwoty 50.000 zł. Przy czym obrót uprawniający do zwolnienia podmiotowego stanowi kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonane usługi, pomniejszona o kwotę podatku.

Od 1 stycznia 2009 r. prawo do zwolnienia na ogólnych zasadach będzie przysługiwało wszystkim podatnikom, u których podstawą opodatkowania jest prowizja na podstawi art. 113 ustawy.

• art. 113 ust. 1 i ust. 8 i 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. ustawa zmieniająca na dzień oddawania materiałów do druku nie została jeszcze opublikowana

• art. 1 pkt 59 ustawy z 7 listopada 2008 r. o zmieni ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - ustawa zmieniająca na dzień oddawania materiałów do druku nie została jeszcze opublikowana

Magdalena Miklewska

ekspert w zakresie VAT

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA