REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób obliczają limit pośrednicy, agenci

Magdalena Miklewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy po zmianie przepisów w zakresie VAT podatnicy działający w charakterze pośredników będą obliczać limit do zwolnienia podmiotowego z VAT na takich samych zasadach jak pozostali? Czy nadal kwotę limitu do zwolnienia będą liczyć jako 30-krotność kwoty prowizji lub innych postaci wynagrodzeń? Czy przepis ten zacznie obowiązywać już w grudniu, jak większość przepisów znowelizowanej ustawy?

RADA

Autopromocja

Przepis zmieniający zasady obliczania kwoty limitu uprawniającej do zwolnienia podmiotowego z VAT podatników działających w charakterze agentów, pośredników otrzymujących wynagrodzenie w formie prowizji lub w innej podobnej formie zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2009 r., nie od 1 grudnia 2008 r. Do końca grudnia 2008 r. kwotę limitu uprawniającą do zwolnienia z VAT podmiotowego dla tej grupy będzie się obliczać jako 30-krotność kwoty prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonanie usług. Od 1 stycznia 2009 r. podatnicy ci będą obliczać limit na zasadach ogólnych jak pozostali podatnicy.

UZASADNIENIE

Ustawa nowelizująca z 7 listopada 2008 r. uchyliła przepis ust. 8 art.113 ustawy o VAT. Przepis ten wprowadzał szczegółowe zasady zwolnienia podmiotowego dla podatników prowadzących przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzających funduszami inwestycyjnymi, agentów, zleceniobiorców lub innych osób świadczących usługi o podobnym charakterze.

W przypadku tych przedsiębiorców wynagradzanych prowizyjnie, zgodnie z art. 113 ust. 8 ustawy o VAT, przez wartość sprzedaży rozumie się 30-krotność kwoty prowizji lub innych postaci wynagrodzeń. Oznacza to, że w 2008 r. dla tego rodzaju podatników kontynuujących działalność kwota limitu zwolnienia stanowi wartość:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

50 000 zł : 30 = 1667 zł

Przekroczenie uzyskanej kwoty prowizji w trakcie 2008 r. powoduje utratę prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w 2009 r.

Ponieważ przepis ust. 8 art. 113 przestaje od 1 stycznia 2009 r. obowiązywać, od tego momentu zatem do podatników wynagradzanych prowizyjnie będą miały zastosowanie przepisy ogólne, a więc takie same jak dla wszystkich pozostałych podatników. W ten sposób grupa podatników działających w charakterze agentów, pośredników skorzysta na tej zmianie przepisów. Będzie miała bowiem od stycznia 2009 r. podwyższony limit zwolnienia w porównaniu z rokiem 2008 r.

Bardzo ważne jednak jest to, że aby podatnicy ci mogli korzystać ze zwolnienia w roku 2009 r., pomimo podwyższonego limitu, muszą pamiętać, że nie wolno im przekroczyć limitu obowiązującego na rok 2008, tj. 1667 zł.

Przykład

Jan Kowalski działający jako pośrednik firmy produkującej maszyny do szycia korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Do końca grudnia 2008 r. nie przekroczył kwoty limitu 1667 zł. Będzie mógł zatem nadal korzystać ze zwolnienia w roku 2009 r. W roku 2009 r. będzie już traktowany na zasadach ogólnych, tj. będzie obliczał limit do zwolnienia na zasadach ogólnych, a nie jako 30-krotność kwoty prowizji lub innych postaci wynagrodzeń.

Jeśli natomiast Jan Kowalski przekroczy w np. grudniu 2008 r. limit uprawniający do zwolnienia, nie będzie mógł z niego skorzystać pomimo większego limitu w roku 2009 r. Z ponownego zwolnienia będzie mógł skorzystać najwcześniej po upływie roku l, licząc od końca roku, w którym nastąpiła utrata prawa do zwolnienia. Będzie bowiem od 1 stycznia 2009 r. obliczał limit i postępował w tym zakresie według ogólnych zasad przewidzianych dla wszystkich podatników w zakresie zwolnienia podmiotowego z VAT.

Od 1 grudnia weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie wykonania przepisów ustawy o VAT. W § 39 rozporządzania określono przepisy przejściowe dotyczące podatników prowazących przedsiębiorstwa maklerskie, zarządzających funduszami inwestycyjnymi, agentów, zleceniobiorców lub innych osób świadczących usługi o podobnym charakterze, którzy korzystali ze zwolnienia na podstawie przepisów poprzedniego rozporządzenia. Przepis przejściowy do 31 grudnia 2008 r. dopuszcza zwolnienie podmiotowe dla tej grupy podatników, którzy w danym roku podatkowym korzystali ze zwolnienia podmiotowego i z tytułu wykonywanych czynności nie przekroczyli kwoty 50.000 zł. Przy czym obrót uprawniający do zwolnienia podmiotowego stanowi kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonane usługi, pomniejszona o kwotę podatku.

Od 1 stycznia 2009 r. prawo do zwolnienia na ogólnych zasadach będzie przysługiwało wszystkim podatnikom, u których podstawą opodatkowania jest prowizja na podstawi art. 113 ustawy.

• art. 113 ust. 1 i ust. 8 i 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. ustawa zmieniająca na dzień oddawania materiałów do druku nie została jeszcze opublikowana

Autopromocja

• art. 1 pkt 59 ustawy z 7 listopada 2008 r. o zmieni ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - ustawa zmieniająca na dzień oddawania materiałów do druku nie została jeszcze opublikowana

Magdalena Miklewska

ekspert w zakresie VAT

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA