REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Definitywny koniec starych banderol alkoholowych z upływem 2010 roku

Grzegorz Musolf
ekspert z zakresu podatków i ceł

REKLAMA

REKLAMA

Na początku 2009 r. doszło do zmiany wzorów banderol na papierosach i alkoholach. O ile ze starymi banderolami tytoniowymi szybko się pożegnaliśmy, to nadal spotykamy legalnie stare banderole alkoholowe. Przygody te spotykają nas zarówno w dużych centrach handlowych, jak i w małych sklepikach „osiedlowych”.

Powodem, dla którego nadal w sprzedaży są alkohole ze starymi banderolami w kolorach zielonym i niebieskim, zamiast obecnych brązowych jest to, że Minister Finansów korzystał dotychczas z ustawowej możliwości przedłużania ważności tych starych banderol.

Autopromocja

Ponieważ jednak Minister Finansów nie zdecydował się kolejne (trzecie już) przedłużenie ważności rozporządzenia z dnia 3 kwietnia 2009 r. w sprawie przedłużenia okresu ważności znaków akcyzy naniesionych na opakowania jednostkowe wyrobów spirytusowych lub winiarskich (Dz.U. Nr 60, poz. 495 oraz z 2010 r. Nr 8, poz. 58), to tym samym z końcem 2010 r. definitywnie kończy się ważność tych starych banderol alkoholowych.

Co ma zatem zrobić handlowiec, jeżeli po Sylwestrze 2010 zostaną mu jeszcze zapasy alkoholi z zielonymi lub niebieskimi banderolami, które oczywiście będzie chciał dalej sprzedawać?

Po pierwsze, przed otwarciem sklepu czy hurtowni w nowym roku, należy przenieść te „pechowe” butelki na zaplecze i do 3 stycznia 2011 r. sporządzić ich spis. Spis ten należy dostarczyć do właściwego dla siebie Naczelnika Urzędu Celnego, celem jego potwierdzenia (ostemplowania).

Po potwierdzeniu powyższego spisu, należy wypełnić wniosek o wydanie banderol legalizacyjnych, który składa się do jednego z 13 wyznaczonych w kraju urzędów celnych – bardzo często będzie to inny urząd, niż ten „nasz”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szczegółowy wykaz urzędów wraz z listą województw, które są przez nie obsługiwane, znajduje się w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 13 lutego 2009 r. w sprawie wykazu i terytorialnego zasięgu działania urzędów celnych i izb celnych, których odpowiednio naczelnicy i dyrektorzy są właściwi w zakresie spraw dotyczących znaków akcyzy (Dz.U. Nr 32, poz. 221).

Poza złożeniem dość obszernego wniosku, do którego należy dopiąć kilka kilogramów załączników, przed otrzymaniem decyzji o wydaniu legalizacyjnych znaków akcyzy (banderol), należy obowiązkowo wpłacić należność za te znaki. Za banderole legalizacyjne na wyroby spirytusowe, jak i winiarskie musimy zapłacić tyle samo, co za banderole legalizacyjne na papierosy, tj. 1,30 zł za 1 sztukę.

Po przebrnięciu przez wszelkie formalności odbieramy w wyznaczonym Urzędzie Celnym upragnione banderole legalizacyjne i ustalamy termin ich naklejania na butelki, a następnie co najmniej na dzień przed planowanym naklejaniem musimy przesłać „naszemu” Naczelnikowi Urzędu Celnego (temu, który potwierdzał spis butelek) pisemną informację o ilości i rodzaju tych alkoholi, rodzaju ich opakowań jednostkowych oraz o miejscu i terminie naklejania banderol.

Naklejanie banderol legalizacyjnych przez nasze „świstaki” może w chwili obecnej odbywać się bez obecności celników, ale w każdej chwili mogą oni nas odwiedzić, aby sprawdzić, czy nie skłamaliśmy w powyższej informacji o zamierzonym naklejaniu owych banderol.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Niezależnie od tego, czy celnicy przyjadą przyglądać się naszym „świstakom”, musimy sporządzać dzienne raporty zużycia banderolek (tj. ich naklejania),w którym opisuje się ile i na co nalepiono. W przypadku zaś utraty lub uszkodzenia jakiś banderolek, sporządzić również należy odrębny raport ich utraty lub uszkodzenia. Raporty te służą nam m.in. do wypełniania obowiązkowej ewidencji zużycia banderol.

Po zakończeniu powyższych czynności będzie można w końcu sprzedać powyższe alkohole, o ile wcześniej ich nie zużyjemy ze szczęścia lub z powodu załamania nerwowego...

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

20 maja upływa termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA